Hayvanları Korumak İçin Yapabileceğimiz 12 Şey

Hayvanları Korumak İçin Yapabileceğimiz 12 Şey

Kediciler olarak evimizdeki, sokağımızdaki, şehrimizdeki ve dünya üzerindeki bütün hayvanları korumak için yapabileceğimiz bizim için küçük, hayvanlar dostlarımız için oldukça büyük şeyler var. İşte bunlardan bazıları!

1. Satın alma, sahiplen!

Bir evcil hayvan istiyorsanız satın almak yerine yuvaya ihtiyacı olan bir hayvanı sahiplenin, ona yuva olun. Böylece hayvanların ticari amaçla kullanılmasının önüne geçebilir, ihtiyacı olan bir yavruya aile olabilirsiniz.

2. Bakamayacağınız hayvanı sahiplenmeyin

Evcil hayvan beslemek çocuk sahibi olmaktan farksızdır. Evcil hayvanınız sizin için bir hobi ve dönemsel duygusal boşluğunuzu dolduracak bir araç değildir. Özellikle pandemi döneminde evcil hayvan sahiplenilmesi ciddi oranda arttı. Ancak bir süre sonra maalesef sokağa terkedilen de birçok can oldu. Evcil hayvan sahibi olduğunuzda onun fiziksel ve ruhsal ihtiyaçlarını karşılamanız, ona ihtiyacı olan alanı yaratmanız, zaman geçirmeniz, sağlığını gözlemlemeniz gerekmektedir.

3. Bütün hayvanlara aynı şefkati gösterin

Hayvanların hiçbiri sevgiyi diğerinden daha az ya da daha fazla hak etmiyor. Evinizde bir hayvan bakıyor olmanız, bir hayvansever olarak diğer hayvanlara karşı sorumluluğunuzdan bir şey eksiltmez. Sokak hayvanlarına, başka kişilerin evcil hayvanlarına, vahşi doğada yaşayan bütün hayvan türlerine karşı bilinçli olun. Herhangi bir istismara şahit olduğunuzda sessiz kalmayın. Uzanabileceğiniz her yere elinizi uzatarak yardımcı olun.

4. Sokak hayvanlarıyla ilgilenin

Yapabileceğiniz belki de en basit şey sokağınızda bulunan hayvanların başını okşamak, yemek ve su vermek, hasta veya muhtaç bir hayvan gördüğünüzde otoritelere haber vermek ve yardımcı olmaktır. Kedici Dergisi olarak her can bizim için çok kıymetli. Unutmayın onların bize, bizim onlara ihtiyacımız var.

5. Çevre temizliğine özen gösterin

Doğanın sadece sizin değil hayvanların da evi olduğunu ve çevre kirliliğinin sizin için olmasa bile hayvanlar için ölümcül olabileceğini unutmayın. Özellikle denizlerdeki plastik ve kimyasal atıkların pek çok deniz canlısının soyunu tüketmek kadar ciddi sonuçları olduğunu daima hatırlayın.

6. Kürklü ve vahşi hayvan derisi ürünlerden kaçının

Hayvanların sadece size kürk, çanta, ayakkabı olmak için öldürülmesinin karşısında durun. Bu ürünleri kullananları uyarın.

7. Hayvanlar üzerinde test edilen ürünlerden kaçının

Kozmetik ürünleri satın alırken mutlaka hayvanlar üzerinde test edilip edilmediğini kontrol edin. Hayvanlar üzerinde test edilmediğinden emin olmadığınız ürünleri kullanmayın.

8. Bahçenizde zehirli ilaç kullanmayın

Bahçenizde böcek öldüren ilaçlar yerine böcekleri uzak tutacak ilaçlar kullanarak hem bahçenizi hem de böcekleri kurtarmış olursunuz.

9. Vahşi hayvan beslemeyin

Evcil olarak beslenmesi zaten yasak olan hayvanları habitatları dışında beslediğinizde hem suç işlemiş hem de bir hayvanı doğasından alıkoymuş olursunuz.

10. Gönüllü olun

Hayvanlar için çalışan sosyal sorumluluk projelerine katılın. Derneklere üye olun. Bir gününüzü hayvanlara hizmet etmeye ayırın.

11. Yeşil alanları koruyun

Hayvanlara ev sahipliği yapan yeşil alanlar, hayvanların barınabilmesi ve yiyecek bularak yaşamlarını sürdürebilmesi için çok önemli. Yeşil alanların korunması konusunda bilinçli olun, sivil toplum platformlarıyla ve yetkililerle birlikte çalışın.

12. Bağış yapın

Hayvansever derneklere bağış yaparak sokaktaki dostlarımıza destek olabilirsiniz ayrıca vahşi doğadan bir hayvanı sembolik olarak evlat edinip onun ihtiyaçlarının karşılandığından da emin olabilirsiniz.

15/03/2023

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kutsal Kedi: Birman

15.03.2022

Tüm dünyada özellikle Avrupa ülkelerinde herkes tarafından bilinen Birman Kedisi, ilk ...

Kedicilerin Günlük Rutini

22.11.2022

Kediciler gün içinde kedisine nasıl vakit ayırmalı, neler yapmalı, bir gününü kedinizle ...