YENİLER >

Evcil Dostunuz Güvende Mi?

Evcil Dostunuz Güvende Mi?

Kediler bizim küçük dostlarımız ailemizin bir üyesi gibi.. Ülkemizde her yıl birçok evcil hayvan çalınıyor veya kayboluyor. Evcil dostunuzun kaybolmasından endişe ediyorsanız kedinize en gelişmiş kimliklendirme sistemi olan mikroçipi taktırmayı düşünebilirsiniz. Yurtdışı çıkışlarda kan testi ile beraber zorunlu bir uygulama olan mikroçipin, sevgili dostunuza hiçbir zararı olmayacaktır.

Peki Nedir Mikroçip?

Pirinç tanesi büyüklüğünde, içerisinde kimlik numarası bulunan elektronik bir cihaz olan mikroçip, deri altı enjeksiyon yöntemi ile takılır. Uygulama sırasında nadiren sakinleştirici kullanılır ve yerleştirme işlemi sadece 1 dakika sürer. Takılan mikroçipin numarası merkezi veritabanına kedi sahibinin bilgileri ile kaydedilir. Bu sayede artık evcil dostunuzun da bir kimlik numarası olur.

Mikroçip Neden Önemli?

1999 Marmara depremi, doğal afetler ve en son yaşanan İzmir depreminde de tanık olduğumuz gibi, insanlar kadar evcil dostlarımız da bu yıkımlardan etkilendi. Doğal afetler sonrası evsiz kalan, kaybolan birçok evcil hayvan sahibi tarafından bulunamadı. Bu problem, evcil dostlarımızı sahipleri ile buluşturacak bir sisteme ne kadar çok ihtiyaç duyulduğumuzun da kanıtı oldu.

Ülkemizde, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nda evcil dostlarımız için yasal kimliklendirme ekipmanı mikroçip olarak belirlenmiştir. Avrupa’da yaygın olarak uygulanan mikroçipin, ülkemizde de yeni yasalarla zorunlu hale getirilmesi en büyük temennimiz..

Keditörün Önerisi

Kirli Derslere Katılıyor

19.10.2021

Trabzon'un Ortahisar ilçesinde yaşayan 63 yaşındaki Hatice Özkan'ın, torununa doğum ...

Kediler Alemi

Japonya’da Kedici Olmak

13.07.2021

Japonya’da ‘kedi kafeler’ oldukça popüler. Bunun sebebi ise kedi beslemenin oldukça ...

Kediler Neden Mırlar?

27.06.2021

Kedisiz bir dünya düşünemeyenler... Yalnız değilsiniz. İlla bir kez olsun alıp beslemenize ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER