Evcil Dostunuz Güvende Mi?

Evcil Dostunuz Güvende Mi?

Kediler bizim küçük dostlarımız ailemizin bir üyesi gibi.. Ülkemizde her yıl birçok evcil hayvan çalınıyor veya kayboluyor. Evcil dostunuzun kaybolmasından endişe ediyorsanız kedinize en gelişmiş kimliklendirme sistemi olan mikroçipi taktırmayı düşünebilirsiniz. Yurtdışı çıkışlarda kan testi ile beraber zorunlu bir uygulama olan mikroçipin, sevgili dostunuza hiçbir zararı olmayacaktır.

Peki Nedir Mikroçip?

Pirinç tanesi büyüklüğünde, içerisinde kimlik numarası bulunan elektronik bir cihaz olan mikroçip, deri altı enjeksiyon yöntemi ile takılır. Uygulama sırasında nadiren sakinleştirici kullanılır ve yerleştirme işlemi sadece 1 dakika sürer. Takılan mikroçipin numarası merkezi veritabanına kedi sahibinin bilgileri ile kaydedilir. Bu sayede artık evcil dostunuzun da bir kimlik numarası olur.

Mikroçip Neden Önemli?

1999 Marmara depremi, doğal afetler ve en son yaşanan İzmir depreminde de tanık olduğumuz gibi, insanlar kadar evcil dostlarımız da bu yıkımlardan etkilendi. Doğal afetler sonrası evsiz kalan, kaybolan birçok evcil hayvan sahibi tarafından bulunamadı. Bu problem, evcil dostlarımızı sahipleri ile buluşturacak bir sisteme ne kadar çok ihtiyaç duyulduğumuzun da kanıtı oldu.

Ülkemizde, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nda evcil dostlarımız için yasal kimliklendirme ekipmanı mikroçip olarak belirlenmiştir. Avrupa’da yaygın olarak uygulanan mikroçipin, ülkemizde de yeni yasalarla zorunlu hale getirilmesi en büyük temennimiz..

06/01/2021

Keditörün Önerisi

Kedilerde Utangaçlık

13.01.2023

Kedinizin yabancılara karşı neden utangaç olduğunu merak ediyorsanız veya korkmuş bir ...

Kediler Alemi

Kedilerde Aşının Önemi

30.05.2022

Kedinizin sağlıklı, iyi bir hayat sürebilmesi için onlara neyin iyi geldiğini bilmeli ve ona ...

Chinchilla Kedisi

30.05.2023

İran kedilerinin bir türü olan Chinchilla kedileri, zekası ve sakinliğiyle bilinmektedir. Uzun ...

Kedilerin Dolunay Korkusu

19.08.2022

Araştırmacılar ay döngüsüne göre köpek ve kedi acil durum ziyaretlerinin sıklığını ...

Kediler Neden Isırır?

02.06.2022

Kedilerin ısırma alışkanlıklarının pek çok sebebi vardır. Kediler doğal avcılık ...

Kedilerin Yaşam Evreleri

07.04.2023

Kedinizin hayatın hangi aşamasında olduğunu hiç merak ettiniz mi? Kedilerin yaşam ...