Kediler Hakkında Merak Edilen 7 Soru

Kediler Hakkında Merak Edilen 7 Soru

Kediler...

Özellikle kedicilerin çok iyi bildiği; kimi ilginç kimi oldukça komik bazı durumların arkasında yatan nedenleri inceleyelim dedik. Kediler hakkında merak edilen birkaç soruyu sizin için derledik..

Kediler zeytin için neden çıldırırlar?

Evet, kediler zeytine bayılırlar. Bu ilginç bir durum olsa da tabii ki bir açıklaması var. Kedilerin zeytin için deli olmasının nedeni, zeytinin yapısında bulunan ve kedilerin çıldırdığı kedi nanesi bitkisinde de olan bir kimyasal bileşik. Bu bileşik, kedilerin koku reseptörleriyle etkileşime girerek kedide eşsiz bir keyif yaratıyor ve bir nevi kendinden geçiriyor. Normalde gayet ağırbaşlı olan bir kedi bile zeytin kokusu aldığında şımarabilir, koşabilir, miyavlayabilir; kısaca vermeniz için türlü türlü şaklabanlığa başvurabilir. Yine de çok fazla vermemenizde fayda var. Özellikle zeytin çekirdeği yutulması durumunda çok ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Siz sevdikten veya öptükten sonra neden kendilerini yalarlar?

Bunun belli başlı nedenleri var: Ya uzun uzun uğraşarak düzelttiği tüylerini bozdunuz ve rahatsız ettiniz ya da vücudunda olmasını istemediği bir kokuyu bıraktınız. Özellikle vahşi doğadaki kedigiller için düşmanları kendisine çekebilecek ya da avların kendisini fark etmesine neden olabilecek kokulardan arınmak çok hayati olduğu için, evdeki kedi dostunuz da bu içgüdüyle hareket ediyor olabilir.

Sanılanın aksine sizin dokunduğunuz yerleri yalayıp mutlu olmuyorlar yani...

Kediler rüya görür mü?

Evet, kedilerin rüya gördüğü bilimsel olarak kanıtlanmış bir durum.

Neden kuyruklarını kovalarlar?

Kediler kuyruklarını genelde belli bir ruh hali içerisindeyken kovalarlar, bu ruh hali de çok hareketli oldukları anlardaki ruh halleridir. O anlarda da hareket eden her şey ilgilerini çektiği için, içgüdüsel olarak kuyruklarını kovalamaya çalışıyor olabilirler.

Ya da sürekli hareket etmesinden rahatsız olup durumu kontrol altına alması gerektiğini düşünebilir, bu yüzden yakalamaya çalışır. Kendisi tabii ki kuyruğunun vücudunun bir parçası olduğunun bilincindedir, zaten yakaladıktan sonra da yalamaya başlar.

En güçlü duyuları koklama mıdır?

Hayır, kedilerin en güçlü duyusu duymadır. Koklama duyularının ne kadar gelişmiş olduğunu düşünürsek, ondan bile daha güçlü başka bir duyu organlarının olması gerçekten ilginç...

Neden çok uyurlar?

Yavru kedilerde büyüme hormonu sadece uyurlarken salgılanır, yetişkin kedilerde ise büyüme hormonu olmamasına rağmen muhtemelen keyif için uyuyor olabilirler. Bu durumda 9 yaşındaki bir kedi, hayatının 6 yılını uyuyarak geçirmiş oluyor.

Neden yürürken aniden ayaklarınıza saldırırlar?

Çok açık, canı sıkılıyor! Kediniz oyun oynamak istiyor ve avcılık yeteneklerini kullanarak size bu mesajı iletmeye çalışıyor. Özellikle hareketli ev kedileri, yeterli oyuncakları da yoksa sizi oyuncak gibi kullanabilirler. Siz yaklaşırken bir köşeye saklanıp birden önünüze atlama, gizli bir köşeden size bakıp durma gibi davranışlar sergileyebilirler. Kedinizin bu noktada size zarar verme gibi bir amacının olmadığını söyleyelim, büyük ihtimalle canınızı yaktığının farkında bile değil.

Bu durumu aşmak için yanına bir arkadaş daha alabilir ve onunla enerjisini atmasını sağlayabilirsiniz, ya da kendiniz oyun oynayarak yeteri kadar eğlendiğinden emin olabilirsiniz.

11/04/2022

Keditörün Önerisi

Kediler Ve Rüyaları

02.11.2021

Uyurken hızlanan göz hareketleri, çıkardıkları ilginç sesler, seğiren bıyıkları ve ...

Enkazdan Can Dostu Kurtardı

22.02.2023

Kahramanmaraş'ta yaşayan 12 yaşındaki Çınar Kuloğlu, enkazdan köpeği Alex'in yardımıyla ...

Kediler Alemi

Evcil Dostu Ölene Yas İzni

29.03.2023

Kediciler iyi bilir ki kediler sıradan canlılar değildir. Onlarla kurulan kuvvetli bağ ile ...

KEDİ MÜZESİ AÇILDI!

05.10.2023

İstanbul Beşiktaş’ta doğa ve hayvan severler için 'Kedi Müzesi' açıldı. Beşiktaş ...

Kediler Neden Tırmalar?

03.06.2023

Kediler sadece kedicileri değil, evdeki eşyaları da sıklıkla tırmalar. Tırmalama, kediler ...

Suçluluk Mu, Utanç Mı?

07.07.2023

Kediler büyüleyici canlılardır.  Bağımsız, zarif, yaramaz ve sevimlidirler. Bir kedi ...

Kara Kedi Sendromu

12.11.2021

Tıpkı siyah köpekler gibi, siyah kediler de evlat edinilmekte zorlanıyorlar. Birçok barınak ...

Engelsiz Yaşam

28.05.2022

Bazı kediler doğuştan, bazıları ise sonradan bir kaza veya travma sonucu meydana gelen ...

'Arthur' Annesine Kavuştu

09.11.2020

İzmir depreminde zarar gören Egemen Apartmanı’nın ilk iki katı enkaz haline gelmişti. ...

Kediler ve Müzik

26.02.2021

İnsanların hemen hepsi gün içerisinde az ya da çok müzik dinlemektedir. Peki hiç ...