Kedimin Hasta Olduğunu Nasıl Anlarım?- Işın Selin

Kedimin Hasta Olduğunu Nasıl Anlarım?- Işın Selin

Kediler güçlü, dayanıklı ve daima dört ayakları üzerine düşen canlılar olarak bilinseler de onların da zaman zaman bir hastalığa yenik düşebileceklerini bilmeliyiz. Üstelik kedilerin, çoğu zaman hasta olduklarını anlamak zordur. Kedinizde bir sorun fark ettiğinizde, aslında çok uzun bir süredir bir hastalık ile mücadele ediyor olabileceği ihtimalini de bilmelisiniz.

Ağrı Nedir?

Ağrının yaygın şekilde kabul edilmiş tanımı Uluslararası Ağrı Araştırmaları Derneği tarafından geliştirilmiştir: "Ağrı, gerçek veya potansiyel bir doku hasarından kaynaklanan veya bu şekilde tanımlanan, hoş olmayan bir duyu ve duygusal bir deneyimdir.”

Tıpkı insanlarda olduğu gibi kediler de bu durumu yaşayabilmektedir. Bazen küçük bir üşütmeden kaynaklanan ağrı, bazı zamanlarda kanser gibi ağır sebeplerden ortaya çıkabilir.

Kedilerin Hasta Olduğunda Sergilediği Davranışlar

Halsizlik ve keyifsizlik:
 Kediler hasta olduklarında veya bir ağrı hissettiklerinde halsiz ve keyifsiz olurlar. Kaçma, saklanma ve sevilmek istememe gibi davranışlar sergileyebilirler.

İştahsızlık, iştah artışı: Besin kediler için oldukça önemlidir. Eğer yemek yemiyorsa, size bir sorun var mesajı veriyordur. Genellikle birçok insan, kedileri iştahsız olduğunda hastalıktan endişelenir. Ancak ani gelen iştah artışı, hastalık belirtisi olabilir. İştah artışı, başlıca diyabet gibi birçok tehlikeli hastalığında habercisidir.

İshal: Dışkı bozukluğu yine kedilerde hastalık habercisidir. Kedinizin tuvalet kabını düzenli temiz tutmanız gerektiğini de unutmamalısınız. İdrar dışkı kontrolü onların sağlık durumlarını analiz etmede önemli bir unsurdur.

Kusma: Kedilerde kusma şikayeti kimi zaman sadece tüy çıkarma gibi tehlikesiz olsa da, kimi zaman tehlikeli durumların habercisi olmaktadır. Bu gibi durumlarda hemen veteriner hekime götürmeniz gerekmektedir.

Kilo verme: Kedinizin yeme içmeden kesilmesi, hızlı kilo vermesine sebep olabilir. Kedinizde bu tür durumlar gözlemlediğinizde bir veteriner hekimden yardım almanız gerekmektedir.

Çok fazla su tüketimi: Kedilerde çok fazla su tüketimi belirli hastalıkların habercisi olabilir. Kedim ne kadar su içmeli diyorsanız; https://kedici.com.tr/post.php?pId=1924&ptype=blog ilgili yazımızdan okuyabilirsiniz.

Bununla birlikte kedinizde herhangi bir davranış değişikliği gördüğünüzde veteriner hekiminizden yardım almalısınız. Ayrıca kedilerde bazı hastalıklar sessizce ilerlemektedir. Bu nedenle düzenli kontrollerini yaptırmayı ihmal etmeyiniz.

10/09/2022

Keditörün Önerisi

Kediler Ve Çocuklar

27.09.2021

Kediler harika dostlardır. Çocuklara sorumluluk ve evcil hayvan bakımı eğitimi vermede önemli ...

Kedileri Ne Üzer?

25.08.2023

"Kediyi ne ya da neler üzer?" sorusuna verilebilecek birden fazla yanıt olsa da dostlarımızı ...

Kediler Alemi

Kedi Kitabevi

06.05.2020

Kedi Kitabevi, kapıdan giren herkesin dikkatini çeken ‘okur dostlar grubu’nun yeni üyesi ...

Kedi Çığlığı Nedir?

19.05.2023

Kedilerin adeta çığlığı andıran fazla yüksek sesle miyavlamalarına ‘vokalizasyon’ ...

Kedi Çığlığı

04.01.2023

Kedilerin adeta çığlığı andıran fazla yüksek sesle miyavlamalarına ‘vokalizasyon’ ...

Kedilerde Pika Sendromu

12.01.2023

Pika sendromu bir çeşit yeme bozukluğudur. Bu sendrom sadece kedilerde değil, köpeklerde ...

Kedilerde Anemi Nedir?

09.10.2023

Kırmızı kan hücrelerinin (eritrositler) sayısının, fonksiyonunun veya hemoglobin ...