Neden Zamanında Veteriner Hekime Götürmüyoruz? - Alp Akoğlu

Neden Zamanında Veteriner Hekime Götürmüyoruz? - Alp Akoğlu

Evcil hayvan sahiplerinin veterinerleri neden giderek daha az ziyaret ettiğini bulmak için Almanya merkezli bir hayvan sağlığı merkezinin de desteğiyle ABD’de bir araştırma yapılmış.

Araştırmacılar, tam olarak ne kadar etkili olduğunu söyleyemeseler de, son zamanlarda yaşanan ekonomik durgunluğun bunun en önemli nedenlerinden biri olduğu belirtiyor. İşin ilginci, görüşülen kedi sahiplerinin veteriner hekim ziyaretlerinin arasını açmak için kendilerini bir şekilde rahatlatacak yöntemlere başvurduğu görülüyor.

Araştırmada görüşülen evcil hayvan sahiplerinin yaklaşık %15’inin basit yaralanmalarda ya da bazı hastalıklarda internetteki bilgilere göre hareket ettiği, veteriner kliniklerini ziyaret etme gereği duymadığı ortaya çıkmış. Aslında bir hastalık ya da yaralanma durumunda internete başvuranların oranı %40 civarında. Neyse ki bunların büyük bölümü yalnızca bu bilgilerle yetinmiyor.

Her ne kadar son yıllardaki azalmaya bir gerekçe gibi görünmese de, görüşmelerde kedi sahiplerinin önemli bir bölümü kedilerinin gösterdiği direnci öne sürmüş.

Yine son zamanlardaki azalmayı açıklamasa da araştırmanın ilginç sonuçlarından biri de kedi sahiplerinin kedilerinin yaşlandıkça daha az tıbbi ilgiye ihtiyaç duyduğunu düşünmesi. Oysa yaşları ilerledikçe kediler diyabet, kanser ve romatizma gibi hastalıklara daha yatkın oluyorlar.

Ekonomik durgunluk dışında saydığımız diğer gerekçeler de aslında dolaylı olarak ekonomik durgunluğa bağlı. Maddi sıkıntılar ya da kaygılar insanları alternatif arayışlara yönlendiriyor. Ne var ki bu alternatiflerin hiçbiri düzenli kontrollerin yerini tutmuyor.

Veteriner hekimler ise, özellikle düzenli ziyaretlerin önemine dikkat çekiyor. Çünkü önemli bir belirti vermeden şikayetçi olmadıklarından tüylü dostlarımızın hastalıklarını anlamamız çok zor ve bunlar genellikle aşı ya da diğer bir nedenle kontrole gidildiğinde, beklenmedik bir şekilde teşhis ediliyor. 

02/02/2021

Keditörün Önerisi

Kediniz Hangi Renk?

05.02.2023

Kedilerle ilgili harika şeylerden biri, her kediyi benzersiz kılan çok çeşitli ...

Bombay Kedisi

20.01.2023

Lakabı ‘siyah panter’ olan Bombay kedileri 1970’li yıllarda ortaya çıkmıştır. Amerikan ...

Engelli Bir Kediyle Yaşam

10.05.2024

Bazı kediler doğuştan, bazıları ise sonradan bir kaza veya travma sonucu meydana gelen ...

Kediler Alemi

Kediniz Kaç Yaşında?

08.03.2023

Kedicilerin kedilerinin yaşlarını hesaplamak konusunda kafaları biraz karışık. Kedilerin ...

Flamingo

28.09.2021

Flamingolar uzun ince bacaklara sahip ve esnek uzun bir boynu olan, genelde pembe tüylü ...

İNAT MI?

14.07.2023

İNAT MI? Kediler Neden Tuvalet Kabı Dışına Çiş Yapar? Kediler tuvalete giderken ...

Evde 2 Kedi

06.05.2022

Kedilerin sevimli olduğunu inkar etmek mümkün değil. Yumuşak, sevimli, enerji doludurlar. ...