YENİLER >

Neden Zamanında Veteriner Hekime Götürmüyoruz? - Alp Akoğlu

Neden Zamanında Veteriner Hekime Götürmüyoruz? - Alp Akoğlu

Evcil hayvan sahiplerinin veterinerleri neden giderek daha az ziyaret ettiğini bulmak için Almanya merkezli bir hayvan sağlığı merkezinin de desteğiyle ABD’de bir araştırma yapılmış.

Araştırmacılar, tam olarak ne kadar etkili olduğunu söyleyemeseler de, son zamanlarda yaşanan ekonomik durgunluğun bunun en önemli nedenlerinden biri olduğu belirtiyor. İşin ilginci, görüşülen kedi sahiplerinin veteriner hekim ziyaretlerinin arasını açmak için kendilerini bir şekilde rahatlatacak yöntemlere başvurduğu görülüyor.

Araştırmada görüşülen evcil hayvan sahiplerinin yaklaşık %15’inin basit yaralanmalarda ya da bazı hastalıklarda internetteki bilgilere göre hareket ettiği, veteriner kliniklerini ziyaret etme gereği duymadığı ortaya çıkmış. Aslında bir hastalık ya da yaralanma durumunda internete başvuranların oranı %40 civarında. Neyse ki bunların büyük bölümü yalnızca bu bilgilerle yetinmiyor.

Her ne kadar son yıllardaki azalmaya bir gerekçe gibi görünmese de, görüşmelerde kedi sahiplerinin önemli bir bölümü kedilerinin gösterdiği direnci öne sürmüş.

Yine son zamanlardaki azalmayı açıklamasa da araştırmanın ilginç sonuçlarından biri de kedi sahiplerinin kedilerinin yaşlandıkça daha az tıbbi ilgiye ihtiyaç duyduğunu düşünmesi. Oysa yaşları ilerledikçe kediler diyabet, kanser ve romatizma gibi hastalıklara daha yatkın oluyorlar.

Ekonomik durgunluk dışında saydığımız diğer gerekçeler de aslında dolaylı olarak ekonomik durgunluğa bağlı. Maddi sıkıntılar ya da kaygılar insanları alternatif arayışlara yönlendiriyor. Ne var ki bu alternatiflerin hiçbiri düzenli kontrollerin yerini tutmuyor.

Veteriner hekimler ise, özellikle düzenli ziyaretlerin önemine dikkat çekiyor. Çünkü önemli bir belirti vermeden şikayetçi olmadıklarından tüylü dostlarımızın hastalıklarını anlamamız çok zor ve bunlar genellikle aşı ya da diğer bir nedenle kontrole gidildiğinde, beklenmedik bir şekilde teşhis ediliyor. 

Keditörün Önerisi

Kediler Neden Çok Uyur?

10.09.2021


Kedilerin günde 20 saate kadar çıkabilen uyku düzenleri vardır. Evin her köşesinde ...

Kediler Alemi

Kedilere Kişilik Testi

26.10.2021

Amerika’da 45 hayvan barınağında uygulanmaya başlanan yeni bir uygulama sayesinde kedilerin ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER