Kedilerin Zekası Hakkında 4 İlginç Gerçek

Kedilerin Zekası Hakkında 4 İlginç Gerçek

Bir kedinin aklından neler geçtiğini merak ettiyseniz, yalnız değilsiniz.

Kediler inanılmaz derecede çevik ve yeteneklidirler, kuyruklarını kullanarak dengelerini sağlarken, boylarının beş katı kadar da zıplayabilirler. Ayrıca saatte 48 km hızla koşabilirler! Bununla birlikte, tüm bu enerjiyi günde on sekiz saate kadar uyuyarak doldurmaları gerekir. Bu yazıda kedilerin zekasından ve bunun onları nasıl inanılmaz canlılar yaptığından bahsedeceğiz.

Çoğumuz bir kedinin bıyıklarını sevimli buluyoruz, ama aynı zamanda pratik bir işlevi de var; vücutlarının geçip geçemeyeceğini belirlemek için bir boşluğun boyutunu ölçmek.

1. Kedilerin deneyimlerden öğrenmede olağanüstü bir yeteneği vardır

Zeka, deneyimden öğrenme, bu bilgiyi muhafaza etme ve yeni bir ortamda problemleri çözmek için kullanma yeteneği olarak tanımlanır. Beyin bu işlevleri yerine getiren organdır.

Bu anlamda bilim insanları, kedi beyninin vücut kütlesinin yaklaşık yüzde 1'ini kapladığı sonucuna varmışlardır. Ancak bir türün zekasını değerlendirmede en önemli şey, beynin boyutunun değil, yüzeyin ve beynin yapısının katlanmasıdır.

2. Kedi beyninin yapısı ve yüzeyindeki kıvrımlar insanlara çok benzer

Beyin korteksi, yalnızca rasyonel düşüncenin daha yüksek işlevlerini değil, aynı zamanda problem çözmeyi de yönetir. Beyin aynı zamanda kısa ve uzun süreli hafıza için depolama alanıdır. Ayrıca hafıza, beynin geçmiş deneyimlerden öğrenilen bilgileri nasıl depoladığı, hatırladığı ve kullandığıdır. Uzun süreli hafıza bize hayatımızda deneyimlediğimiz her bir özel deneyiminin ve olayının "ne", "nerede" ve "ne zaman" olduğunu hatırlatır.

Bilimsel çalışmalar, kedilerin deneyimlerinin "ne" ve "nerede" olan bilgilerini hatırlayıp kullanabildiklerini gösteriyor.

Kedilerin beyin kortekslerinde köpeklere göre yaklaşık iki kat daha fazla nöron bulunur; bu beynin bilgi işlemeden sorumlu alanıdır. Bu durum da, kedilerin zekasının bir köpeğin zekasından üstün olup olmadığını merak etmemize neden oluyor.

3. Kediler bir nesneyi akıllarında tutabilir ve nerede olabileceğini arayabilir

Çeşitli araştırmalara göre, hayvan davranışı uzmanları, yetişkin bir kedinin zekasının 2 yaşındaki bir çocuk ile eşit olduğunu belirtiyor.

Bu anlamda, birkaç laboratuvar testi, kedilerin ‘nesne kalıcılığını’ tanımasına neden olduğunu gösteriyor. Yani, doğrudan görülemeyen nesnelerin varlığının farkındadırlar. Böylece, kediler bir nesnenin gözden kaybolmasının sonsuza dek ortadan kaybolduğu anlamına gelmediğini bilirler.

4. Kediler de hareketlerimizi anlayabilir

Kediler bazen ne söylediğinizi anlamıyor gibi yapsalar da hareketleri anlayabilirler. Araştırmacılar, insan hareketlerini anladıklarını ve yiyecek bulmak için onları takip edeceklerini keşfettiler.

Bu fikri doğrulamak için 2005 yılında bir çalışma yapılmış. Bu araştırmaya göre;

Bilim insanları kedilere, biri kedi maması olan ve biri boş olan iki kapalı kase sundu. Bir araştırmacı, içinde mama bulunan kaseyi işaret ederken, kedilerin yanlarına yaklaşmalarına ve kaselerden birini seçmelerine izin verildi. Hemen hemen tüm kediler sinyali takip etti ve doğru kaseyi seçti. Bu nedenle, içindeki mamayı yemeyi hak ettiler.

Bu kedilerin, bilim insanlarının "zihin teorisi" dedikleri şeye sahip olduklarını gösteriyor; yani başkalarına bilgi, arzu ve niyet atfetme yeteneği. Bu durumda, kediler "işaret eden" bilim insanının onlara bir şey göstermeye çalıştığını anlıyorlar.

Tüm bu veriler, evcil dostlarımızın bir dereceye kadar anlayış, asimilasyon ve problem çözme becerisine sahip olduğunu göstermektedir. Bu nedenle evcil hayvanlarımıza dürüstlük, sevgi ve anlayışla davranmak çok önemlidir. Kedilerin zekası, iyi ile kötü arasındaki farkı bile bilecek kadar yüksek olabilir.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedi Aknesi Nedir?

29.11.2021

Kedi çene aknesi, kedilerde oldukça yaygın bir cilt durumudur. Çene aknesi, bir kerelik bir ...

Kedilerde Deri Kepeklenmesi

19.11.2021

Kedilerin özellikle tarama esnasında ortaya çıkan beyaz beyaz kepekleri, onların normalinden ...

Kedi Çığlığı Nedir?

28.06.2021

Kedilerin adeta çığlığı andıran fazla yüksek sesle miyavlamalarına ‘vokalizasyon’ ...

Mia'nın Sevgi Dolu Hikayesi

28.05.2020

Trabzon'da "Golden" cinsi 6 yaşındaki "Mia" isimli köpek, öksüz kalan kedi yavrularına sahip ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER