Yaygın Görülen Kedi Hastalıkları

Yaygın Görülen Kedi Hastalıkları

Kediniz hayatı boyunca, birkaç farklı hastalık türü için risk altında olacaktır. Cat Hospital Kedi Hastanesi’nden veteriner hekim Umut Fikret Korkmaz kedilerde yaygın görülen hastalıklar konusunda evcil hayvan sahiplerini uyardı.

Bir kedinin yaşamı boyunca kapabileceği, hastalıkların listesi uzundur. Bu yüzden kedinize iyi bakmanız çok önemlidir. Bu, iyi beslenme ve veteriner kontrollerini yaptırmak anlamına gelir. Aşıları takip etmek de oldukça önemlidir. 

En yaygın görülen kedi hastalıkları;

Alerjiler

Kedilerdeki alerjiler; öksürme, hapşırma, nefes almada zorluk veya cilt problemlerine neden olabilir. Aynı zamanda kaşınmalar ve tüylerde dökülmeler meydana gelebilir. Bu nedenle sürekli kendini yalayıp, rahatlatmaya çalışacaktır. Kediler alerji oluşturacak alerjenlere gıdayla veya temas ve solunum yoluyla çevresel olarak tanışabilirler. Bu sorunu tedavi etmek için öncelikle alerjiyi tanımlamanız gerekir ve kedinizi bu alerjenlerden uzaklaştırarak çözümüne önemli katkıda bulunabilirsiniz. Bunun için veteriner hekiminizden yardım almalısınız.

Kedi gribi

Kedilerin en sık görülen solunum yolu hastalıklarından biridir. Aşılanmamış yavru kedilerde tehlikeli olma eğilimindedir. Bu hastalığa sahip yavru kedilerin gözlerinde akıntı, öksürük, hapşırma, burun tıkanıklığı, solunum güçlüğü ve çok miktarda mukus olacaktır.

Otitis

Kedilerde kulak kanalının iltihaplanması hastalığıdır. Kaynağı çeşitli mikroorganizmalar veya yabancı isimler olabilir. Bu durum genellikle ağrılıdır. Zamanında tedavi edilmezse ciddi sonuçları olur. Zaman kaybetmeden veteriner kliniğine götürmelisiniz.

Kedi ürolojik sendromu

Bu hastalığın en büyük sorunu mesanede kalsiyum ve magnezyumdan oluşan küçük kristallerin oluşmasıdır. Sık sık az miktarda idrar yapma, idrarda kan bulunması, ağrılı ve zor idrar yapma, normalden daha çok miktarda su tüketimi, kısmi veya total tıkanıklık gibi bir veya birkaç klinik semptom ile kompleks bir hastalıktır.

Kedide bazı belirtiler meydana gelir;

Genital bölgenin sık yalanması
Aşırı su tüketimi
Alışılmadık yerlerde idrar yapmak, idrarını tutamamak
İdrar yaparken zorluk ve ağrı, kum kabında bağırma
Karın bölgesinde ağrı
İdrar yolu tıkandığında ağrı daha da artar, kese içindeki idrar birikir ve kusmaya neden olur.

Böbrek yetmezliği

Kronik böbrek yetmezliği yaşlı kedilerde çok yaygındır ve 10 yaşlı kedinin  yaklaşık 3’nü etkiler . Kedilerde böbrek yetmezliği oluşumunu bir çok faktör etkiler. Kedi böbrek hastalığı mama, su, genetik, idrar yolu enfeksiyonu, kedi böbrek taşı vb. gibi sebeplerden ileri gelebilir.Böbrek sorunları olan bir yavru kedi ise iştahını kaybeder ve zayıflar. Ayrıca daha fazla su içecek ve daha fazla idrara çıkacaktır.

Hipertrofik kardiyomiyopati

Kedilerin kalp kasında aşırı kalınlaşmaya neden olan hipertrofik kardiyomiyopati; kedilerin en sık rastlanan, kalbin kasılma ve gevşeme yeteneklerinde bozulmayla seyreden sinsi bir primer kalp hastalığıdır. Belirtileri; kilo kaybı, solunum problemleri, yorgunluk ve ilgisizlik şeklinde seyredebilir.

Lösemi

Lösemi , kedilerin diğer enfekte kedilerle doğrudan temas yoluyla kaptığı yaygın kedi hastalıklarından biridir. Bu hastalığın gebelik süresi çok uzundur. Semptomlar ortaya çıkana kadar yıllarca sürebilir.

Kediler gizemli canlılardır. Hasta olduklarında bunu belli etmemeyi tercih ederler. Bazı hastalıklarda belirtisiz veya az belirti ile ilerleyebilir. Yani kedinizdeki hastalığı gözlemleyene kadar hastalık ilerlemiş olabilir. Bu sebeple 1-3 yaş arası yılda bir kez, 3-6 yaş arası yılda iki kez, 6 yaş ve üzeri kediler için de yılda üç kez check-up yaptırılmasını öneriyoruz.

28/04/2023

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

İran Kedisi

21.10.2022

Uzun yumuşak tüyleri ve kocaman gözleri ile dünyanın en popüler kedi ırkları arasında yer ...

Bombay Kedisi

20.01.2023

Lakabı ‘siyah panter’ olan Bombay kedileri 1970’li yıllarda ortaya çıkmıştır. Amerikan ...