30 Kediye Yuva Olan Okul

30 Kediye Yuva Olan Okul

İzmir'in Beydağ ilçesindeki kırsal mahallede 19 öğrencinin eğitim gördüğü birleştirilmiş sınıflı okul, sahiplenilen yaklaşık 30 kedi için de konforlu yuva haline geldi.

İzmir Adagüre Mahallesi'ndeki tek katlı Adagüre İlkokuluna gelen öğrencileri sevimli "Alaca", "Loya", "Gece", "Güneş", "Üzüm", "Toşiba", "Panter" gibi isimler verilen kediler karşılıyor.

Yaklaşık 16 yıldır mesleğini severek yapan ve geçen yıl Adagüre İlkokuluna tayin olan öğretmen Evrim Mutluay'ın okulda yaptığı farklı eğitim uygulamaları ve okulun fiziki imkanlarına sunduğu katkı dikkati çekiyor.

Görev yaptığı mahallede yaşayan Mutluay, hayvan ve doğa sevgisinin öğrenciler üzerindeki olumlu etkilerini gözeterek, tüm zamanını öğrencilerin sosyal gelişimi için etkinlikler düzenleyerek geçiriyor.

Salgın sürecinin ardından öğrencilerin okula ilgisini artırmak için başlattığı "Patili Okul" projesi kapsamında okuldaki boş durumdaki depoyu kediler için düzenleyen ve konforlu bir yuvaya dönüştüren Mutluay, geçen yıl sahipsiz 12 yavru kedinin bakımını üstlendi.

Kedilerle işlenen dersler sayesinde öğrencilerin okula bağlılığı ve derslerdeki başarısı da arttı. Bu yıl sayıları 30'a yaklaşan kediler, ders saatlerinde sınıfta geziyor, teneffüslerde bahçede çocuklarla oyun oynuyor.

Mutluay, kedilerin çocuklardaki sorumluluk duygularını geliştirdiğini, beraber büyüdüklerini anlatarak, "Aralarında çok sıkı bir bağ var. Onlarla konuşuyorlar. Bir öğrencim vardı okul fobisi inanılmaz derece büyüktü. Geldiğimde göz teması bile kurmayan bir öğrenciydi. Bir gün 'Alaca' isimli kedimizi alıp evine gittim. 'Sen gelmezsen Alaca ağlar.' dedim. O şekilde çocuğu okula bağladık ve aralarında güçlü bir bağ oluştu. Kedi bizimle kalmak isterse kalır, doğal ortamına dönmek isterse döner. 12 kediyle başladık, şu an 30'a yakın kedimiz var. Sabahları gelip mamalarını çocuklar veriyor, okul çıkışında da mamalarını verip, eve gidiyorlar." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

05/12/2022

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Sarman Kediler

23.05.2022

Tüm sarman kediler tekir ve erkek midir? Sarman kediler hakkında merak edilen tüm soruları ...

Maymunlar

30.08.2021

İnsanlar tarafından merak uyandıran ve büyük sevgi toplayan maymunlar, görünüşleri ...

Dostça Bir Uyarı…

06.05.2020

Dostça Bir Uyarı…2018 verilerine göre Türkiye’deki hanelerin %10’nunda en az 1 köpek ile ...

Maskotun adı: Bascat

05.05.2020

Maskotun Özellikleri Atik, Çevik, Atletik, Enerjik ve Hınzır 2010 FIBA Dünya ...