Evcil Hayvanlar İçin Yeni Kimlik Şartları

Evcil Hayvanlar İçin Yeni Kimlik Şartları

Yasaklı ırk olarak tabir edilen Pitbull, Dogo Arjantin, Japon Tosa gibi köpeklere sahip olanların 14 Ocak 2022’ye hayvanlarını kısırlaştırıp mikroçip taktırması gerekiyor. Köpeğinin kaydını yapmayan hayvan sahiplerine 11 bin lira ceza verilecek, köpekleri ellerinden alınacak.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında imzalanan protokolle besledikleri hayvanlar için köpek ve kedi sahiplerine mikroçip taktırma ve pasaport çıkarma zorunluluğu getirilmişti. Eskişehir Bilecik Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mehmet Kızılinler, 14 Ocak 2022’ye kadar tehlike arz eden köpek ırklarına mikroçip takılması gerektiğini belirtti. Kızılinler bu ırk köpeği olanların önce hayvanlarını kısırlaştırıp sonra da veterinerden aldığı kısırlaştırma belgesiyle tarım il müdürlüklerinde hayvanlarına çip taktırıp yeni kimlik alması gerektiğini söyledi.

Mikroçip Takılması Zorunlu Olan Köpek Irkları

Tehlike arz eden köpek ırkları olarak bilinen Dogo Argentino, Amerikan Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Fila Brasilerio, Amerikan Bully ve American Staffordshire Terrier cinsi köpeklere imzalanan protokol kapsamında 14 Ocak 2022’ye kadar mikroçip takılması mecburi olacak.

Çip Taktırmayana 11 Bin Lira Ceza

Belirtilen köpek ırklarına sahip olan kişiler, kısırlaştırma işlemini yaptırdıktan sonra köpeklerine mikroçip taktırabilecek. Verilen tarihe kadar mikroçip taktırmayan hayvan sahiplerine 11 bin lira ceza verilecek. Mikroçip taktırılmayan köpeklere ise el konulacak.

Kediler İçin Mikroçip

2022 yılının sonuna kadar evcil bütün köpek ve kedilere mikroçip takılması gerektiğini hatırlatan, Kızılinler, 2022’den itibaren kedilerin de resmi anlamda çipleneceğini söyledi. Kedi sahiplerinin veterinerlerde kedilerine çip taktırmaları ve pasaportlarını almaları gerektiğini belirten Kızılinler, “Hayvan sahiplerinin yasaklı ırk olmayan köpekler ile kedilerin çiplenmesi ve kimliklendirilmesiyle alakalı da 2022 yılının sonuna kadar süreleri var” diye konuştu.

24/12/2021

Keditörün Önerisi

Calico Kediler

23.12.2022

Sokaklarda en sık karşılaştığımız kediler arasında üç renkli olanların tekir kedilerden ...

Engelsiz Yaşam

28.05.2022

Bazı kediler doğuştan, bazıları ise sonradan bir kaza veya travma sonucu meydana gelen ...

Kediler Alemi

Kediler Gözleriyle Konuşur

14.04.2023

Kedilerin her hareketi bir mesaj, her hareketi bir olaydır. Onlar gözleriyle adeta konuşur, göz ...

En Çalışkan 5 Hayvan

09.08.2021

Bazı hayvanlar yorulmadan günlerce çalışabilir, önemli miktarda ağırlık kaldırabilir, ...

Köpeklerde Hamilelik

25.10.2021

Köpeklerin hamilelik süresi ortalama 56 ile 70 gün arasında sürmektedir. Bu süre ...