Evcil Hayvanlar İçin Yeni Kimlik Şartları

Evcil Hayvanlar İçin Yeni Kimlik Şartları

Yasaklı ırk olarak tabir edilen Pitbull, Dogo Arjantin, Japon Tosa gibi köpeklere sahip olanların 14 Ocak 2022’ye hayvanlarını kısırlaştırıp mikroçip taktırması gerekiyor. Köpeğinin kaydını yapmayan hayvan sahiplerine 11 bin lira ceza verilecek, köpekleri ellerinden alınacak.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında imzalanan protokolle besledikleri hayvanlar için köpek ve kedi sahiplerine mikroçip taktırma ve pasaport çıkarma zorunluluğu getirilmişti. Eskişehir Bilecik Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mehmet Kızılinler, 14 Ocak 2022’ye kadar tehlike arz eden köpek ırklarına mikroçip takılması gerektiğini belirtti. Kızılinler bu ırk köpeği olanların önce hayvanlarını kısırlaştırıp sonra da veterinerden aldığı kısırlaştırma belgesiyle tarım il müdürlüklerinde hayvanlarına çip taktırıp yeni kimlik alması gerektiğini söyledi.

Mikroçip Takılması Zorunlu Olan Köpek Irkları

Tehlike arz eden köpek ırkları olarak bilinen Dogo Argentino, Amerikan Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Fila Brasilerio, Amerikan Bully ve American Staffordshire Terrier cinsi köpeklere imzalanan protokol kapsamında 14 Ocak 2022’ye kadar mikroçip takılması mecburi olacak.

Çip Taktırmayana 11 Bin Lira Ceza

Belirtilen köpek ırklarına sahip olan kişiler, kısırlaştırma işlemini yaptırdıktan sonra köpeklerine mikroçip taktırabilecek. Verilen tarihe kadar mikroçip taktırmayan hayvan sahiplerine 11 bin lira ceza verilecek. Mikroçip taktırılmayan köpeklere ise el konulacak.

Kediler İçin Mikroçip

2022 yılının sonuna kadar evcil bütün köpek ve kedilere mikroçip takılması gerektiğini hatırlatan, Kızılinler, 2022’den itibaren kedilerin de resmi anlamda çipleneceğini söyledi. Kedi sahiplerinin veterinerlerde kedilerine çip taktırmaları ve pasaportlarını almaları gerektiğini belirten Kızılinler, “Hayvan sahiplerinin yasaklı ırk olmayan köpekler ile kedilerin çiplenmesi ve kimliklendirilmesiyle alakalı da 2022 yılının sonuna kadar süreleri var” diye konuştu.

24/12/2021

Keditörün Önerisi

Kedilerde Hamilelik

06.02.2022

Hamilelik süresi 57 ile 67 gün arasında değişiklik gösteren kedilerin, hamile kalma ...

Kedinizin İsmi Ne Olsun?

14.07.2022

Kedinizle bir yola çıktınız, artık beraber yaşamaya karar verdiniz. Ama bir şey eksik minik ...

Kediler Alemi

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER