YENİLER >

Gizemli Tür - Emre Kıyakoğlu

Gizemli Tür - Emre Kıyakoğlu

Kediler kimi insanlara çok gizemli gelmişlerdir. Hatta birçok kültürde çok enteresan batıl inançlar vardır kedilerle ilgili

Mesela;


-Yüzünü patileriyle silen kedi demek yağmur yağacağına işarettir. Bazıları da bunu yakında gelecek olan sevgiliye işaret eder.

-Mitolojide kediler tanrıların yeryüzüne gönderdikleri yıldırımların kedi görünümünde, rüzgarın ise köpek görünümünde olduğu görülür. Hatta İngilizcedeki “it’s raining cats and dogs” atasözü buradan gelmiş olabilir.

-Denizcilerde de şöyle bir batıl inanç varmış. Uzun bir yolculuğa çıkmadan önce güverteye kedi getirirlermiş. Eğer kedi usluca durursa yolculuğun iyi geçeceğine, uzun miyavlarsa zor bir yolculuk olacağına işaret edermiş.

-Amerika göç eden Hollandalılar eğer çocuk istiyorlarsa beşiğe bir kedi bırakırlarmış. Hindularda da kedi çocuğun simgesi imiş.

-Orta Avrupa’da kedi tekmelemek romatizma yapacağına, kedi öldürmenin o yıl iyi hasat olmayacağına işaretmiş.

-Japonlar kedi öldükten sonra yüce bir ruha dönüştüğüne inanırlar. Hatta şeytan filminden mi etkilenmiştirler bilemem yaşayan bir kedinin bir insanın ruhunu rahatça ele geçirebileceğine inanırlar.

-Hristiyanlık kültüründe rüyada kedi görmek iyi değildir denir, daha doğrusu orta çağdaki Avrupa fakat daha önceden bunun tam tersidir.

– İngiltere’de ilköğrenim gören çocuklar arasında hala beyaz kedilerle ilgili bir batıl inanç varlığını sürdürür. Beyaz bir kedi gören öğrenci o günün kötü gideceğini düşünür ve kötü gidişatı tersine çevirmesi için sırtını dönüp çapraz işareti yapması gerekir. Ama İngilizler arasında kedilerin şans getirdiğine inananlar da vardır. Bunların başında 1640 İngiliz Devrimi’nin lideri Cromwell tarafından idam ettirilen I. Charles gelir. Siyah kedisinin uğur getirdiğine inanan I. Charles kedisinin kaybettiği gün tutuklanmıştır.

-İskandinavlara göre kedi bolluk ve berekettir.

Bir söz vardır, ”İnsan tüm hayvanları evcilleştirerek onlarla beraber yaşayabildi.Fakat kedi ise insanlarla yaşamayı kabul etti ve insanlarla beraber yaşamaya başladı”.Uyuşuk, tembel ve birazcık bencil bir hayvan olmasına rağmen eğlenceli, cilveleriyle hala en sevdiğim hayvandır.

Keditörün Önerisi

Pati Ülkesi - Arzu Aytan

15.05.2021

Ah yine sıkıntılı bir sabah. Duvar dibinden ağır ağır patilerimi sürüyerek yürümeye ...

Kediler Alemi

Japonya’da Kedici Olmak

13.07.2021

Japonya’da ‘kedi kafeler’ oldukça popüler. Bunun sebebi ise kedi beslemenin oldukça ...

Oyunun Kuralı Değişiyor!

07.01.2021

Bu haber kedilerle doğrudan ilgili değil. Ancak dolaylı yoldan da olsa onları ilgilendiriyor. ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER