YENİLER >

Nükleer Felaket Sonrası Kedilere Sahip Çıkan Kahraman: Sakae Kato

Nükleer Felaket Sonrası Kedilere Sahip Çıkan Kahraman: Sakae Kato

Pek çok kişi kedileri çok sevdiğini söylese de kediler için yapabileceklerinin bir sınırı vardır. Japonyalı Sakae Kato'nun yaptığı şey ise herkesin saygısını hak edecek cinsten.

On yıl kadar önce Japonya'da faaliyet gösteren Fukushima Nükleer Santrali'nde yaşanan felaketin ardından, bölgede yaşayan 160 bin kişi bölgeden ayrılmıştı. Geride yalnızca bir kişi kaldı: Sahipsiz kalan kedilere sahip çıkmaya karar veren Sakae Kato.

Aradan geçen zamanda Kato, Fukushima'da yaşamını devam ettirdi. Bugün 57 yaşına gelen adamın evinde tam 41 kedi ve 1 de köpek yaşıyor. Bu yaşamın hiç de kolay olmadığını da söylemek gerekiyor.

Kedilere Adanmış 10 yıl

11 Mart 2011'de gerçekleşen büyük deprem ve sonrasında Fukushima santralinde yaşanan nükleer sızıntı felaketinden öncesinde Kato, küçük bir inşaat firmasını işleten biriydi. Aslında hayvanlarla ilgilenmek için geri dönmesinin nedeni de zarar görmüş evleri yıkmak için harekete geçtiklerinde gördüğü terk edilmiş ve hayatını kaybetmiş evcil hayvanlar oldu.

Kato, kedilerinin barındığı evleri ve yapıları ısıtmak için parafin ocakları kullanıyor. Ayrıca hayvanların barınabilmesi için kullanılan binaların da bakım ve onarımını tek başına gerçekleştiriyor. Zira bölgede herhangi bir altyapı hizmeti bulunmuyor.

İnşaat sektöründe çalışan Kato, insanlar bölgeyi terk ederken yıkım için girdiği binalarda ölmüş kedilerle karşılaşınca bu kararı aldığını söylüyor.

Tokyo'nun 20 katı radyasyon bulunan bölgeyi terk etmesi için defalarca uyarılsa da bunlara kulak asmayan Kato, "Baktığım son kedi de öldükten sonra ben de ölmek isterim" diyor.

Kaynak: WebTekno

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kediler Rüya Görür Mü?

11.07.2021

Kediler uyurken kuyruklarını sallaması, ayaklarında, patilerinde ve bıyıklarında ani ...

Mezuniyete Doğru

02.06.2021

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Eğitim ve Öğretim Programları ...

5 Nisan Avukatlar Günü

05.04.2021

Hukukun üstünlüğünü sadece insanlar için değil çevre ve tüm canlar için savunan doğa ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER