Kedilerde Kum Kabını Reddetme Sorunu

Kedilerde Kum Kabını Reddetme Sorunu

Kediler tuvalet kabını kullanmayıp, eve tuvaletlerini yapma gibi davranışlar sergileyebilirler. Peki ama neden?

Bir kedinin tuvalet kabını kullanmamasının sebebi birden fazladır. Kabın konumu, ortamdaki değişiklikler ve çeşitli sağlık sorunları nedeniyle kaynaklanabilir. Her durumda ilk adım, herhangi bir sağlık sorununu ekarte etmek için kedinizi veteriner kliniğine götürmektir. Çeşitli fiziksel patolojiler bu tür davranışa yol açabileceğinden, tuvalet kabını kullanmayı bırakan herhangi bir kedi için fiziki muayene şarttır.

Kediler titiz hayvanlar ve kirli bir kum kabını kullanmayı reddedebilirler. Bu nedenle kum kabı daha sık temizlenmeli ve haftada iki kez dezenfekte edilmelidir. Gerekirse birden fazla kum kabı kullanılabilir. Ayrıca kısırlaştırılmamış kedilerin, tuvaletlerini evin farklı bölgelerine yaptığı görülmektedir. Çünkü kısırlaştırılmamış kediler bulundukları bölgeyi işaretlemek isterler.

Bir diğer sebebi ise; stres kaynaklı davranış bozukluğu sebebiyle kedinizin kum kabının dışına tuvaletini yapmasıdır. Bunun bir çok sebebi olabilir. Eve yeni gelen bir kedi, kedinizin hoşlanmadığı misafirler, yeni bir eve taşındıysanız ortam değişikliği, çok küçük ya da gürültülü bir ortamdaki kum kabı evcil dostunuzun günlük rutininde veya çevresinde göze çarpmayan değişiklikler bile böyle bir reaksiyona neden olabilir.

Neler yapmalıyız?

Kediciler olarak kum kabını evin sakin bir köşesine koyarak ve temiz tutarak ilk önlemleri almalıyız. Eğer bu sorun kedinizdeki bir sağlık sorunundan kaynaklanıyorsa veteriner hekiminize danışmalısınız. Kediniz stres nedeniyle davranış bozukluğu sergiliyorsa, öncelikle idrar yapılan bölgeyi iyice temizlemeniz çok önemlidir. Eski idrarın izleri, kedinizin alanı yeniden işaretleme isteğini tetikleyerek o bölgeye idrar yapmayı döngüsel hale getirebilir. Eşzamanlı olarak da veteriner hekiminizin önerisiyle feromon ürünleri kullanabilirsiniz. Feliway, kedilerdeki yüz feromonunun doğala özdeş halidir ve evcil dostunuz için hiçbir zararı bulunmamaktadır. Feliway ürünleri, evcil dostunuzun stresini azaltarak onu sakinleştirir ve kum kabının dışına idrar yapma sıklığını azaltır.

Nedenle kum kabı daha sık temizlenmeli ve haftada iki kez dezenfekte etmelisiniz.

Kedinizin kum kabını küçük tercih ettiyseniz bu durum onu strese sokuyor olabilir, daha büyük bir kap ile belki kedinizin kuma tuvaletini yapma isteğini arttırabilirsiniz.

Kum kabını, mama ve su kabından uzakta sessiz ve sakin olan bir bölgeye koymalısınız.

En önemlisi kedinizin evin başka bölgelerine tuvalet yapma davranışının sebebini öğrenmeli ve ona göre yapacaklarınızı belirlemelisiniz. Bu da bir veteriner hekim desteğiyle mümkündür.

07/09/2022

Keditörün Önerisi

TEKİR KEDİCİLERE ÖZEL

02.08.2023

Pek çok insan için de tekir kedi cinsi sokak kedileri anlamına gelir. Tekir kedi denildiği ...

Hatay'da İnsanlık Yanıyor

10.10.2020

Hatay Yanıyor… Hatay’da sadece ormanlar değil, ormanlarda yaşayan canlılar , masum canlar ...

Kediler Alemi

Kedilerde Nefes Problemi

20.01.2023

Eğer kediniz nefes almakta zorluk yaşıyorsa, alerjiden enfeksiyona birçok faktör buna neden ...

5 Nisan Avukatlar Günü

05.04.2021

Hukukun üstünlüğünü sadece insanlar için değil çevre ve tüm canlar için savunan doğa ...

Sen Nereye Ben Oraya

22.06.2023

“Beni güne mırmırım başlatıyor, hatta yatak odasından mutfağa giderken miyavlayarak ...

Kediler Neden Kusar?

26.01.2023

Kediler, vücutları ve ruhları kadar naif ve hassas bir sindirim sistemine sahiptirler. Sık sık ...

Kedilerde Hamilelik Süresi

18.04.2023

Hamilelik süresi 57 ile 67 gün arasında değişiklik gösteren kedilerin, hamile kalma yaşı ...

Nazar - Ferhan Yüksel

15.02.2021

Kedinizin genel beden tipini, potansiyel hastalıklarını ve ilerleme derecesini gözlerinden ...