YENİLER >

Kedilerde Doğum - Dr. Tarkan Özçetin

Kedilerde Doğum - Dr. Tarkan Özçetin

Ortalama 60 günün sonunda yavruların gelişimini tamamlamasıyla doğum süreci başlar. Doğumdan 12-24 saat önce (bazı kedilerde 3-4 gün) gebe kedi doğumu gerçekleştireceği yerin hazırlıklarına başlar. Eğer kedi dışarıda yaşıyor ise başka hayvanların ve özellikle erkek kedilerin ulaşamayacağı gizli bir sığınak bulur.

Kedigiller familyasında aslanlar (sürünün liderliğini ele geçiren erkek aslanın, kendi soyundan gelmeyen tüm yavruları öldürmesi çok sık görülen bir davranıştır) ve çitalar hariç erkekler yavrunun yetiştirilmesi sürecine katılmazlar. Maalesef bazı erkek kediler kendi yavrularını bile öldürme eğilimindedirler. Bunun birinci sebebi ilerde kendisine rakip olacak erkek kedilerden kurtulmaktır. Ev kedilerinde de görülebilen bu korkunç davranışın bir diğer sebebi ise, dişi kedinin laktasyon (emzirme) sürecini sonlandırmak ve bir an önce dişi kedinin tekrar kızgınlığa gelmesini sağlamaktır. Tüm bunlara karşın bazı erkek ev kedileri ise hiçbir kan bağı olmayan yavru kedileri sahiplenebilirler. Hatta anneliğe benzer davranışlar sergiledikleri gözlemlenmiştir.

Doğumdan birkaç gün önce kedilerin meme uçları iyice belirginleşir ve buradan süt salgılanmaya başlar. Doğumdan hemen önce vücut sıcaklığının bir derece kadar düşmesiyle birlikte kedide huzursuz davranışlar dikkati çeker. (Normal vücut sıcaklığı 38,5 - 39 derecedir.)

Solunum ve nabzın artışı ile doğum süreci başlamış olur. Bunu takiben uterusta (rahim) kasılmalar belirir ve kasılma sıklıkları artınca doğumun iyice yaklaştığı anlaşılır. Bu süreç ilk defa doğum yapacak olan kedilerde 10 saati bulabilir. Yavrular pelvis (leğen kemiği) boşluğuna girdiğinde, anne yan yatarak doğumu kolaylaştıracak pozisyonu alır. Bu aşamadan sonra doğum, fötal kesenin yırtılmasıyla 10 dakika içinde gerçekleşir. Anne, yavru zarlarını sıyırır ve yavrunun ilk solunumu yapması için onu yalamaya başlar. Sonrasında düşmanları çekmemesi için tüm yavru zarlarını ve plasentayı yer. Bu içgüdüsel davranış ev kedilerinde de sıklıkla görülmektedir.

Dişi kedilerin birden fazla erkekler çiftleşebilmelerinden dolayı, bir batında doğan yavruların babaları farklı olabilir.

Keditörün Önerisi

Robot Kedi: Nicobo

22.04.2021

Japon elektronik üreticisi Panasonic, durduk yere gaz çıkaran ve bebek gibi konuşan sevimli ev ...

5 Nisan Avukatlar Günü

05.04.2021

Hukukun üstünlüğünü sadece insanlar için değil çevre ve tüm canlar için savunan doğa ...

Yaşa(t)mak - Yaren Çiçek

25.03.2021

Hayatta sadece kendimizi ve bize ait olan şeyleri sevmeyi bıraktığımız gün, her şeyin daha ...

Kediler Alemi

Kış ve Kedi - Ahmet Özcan

01.03.2021

Bu hafta sonu da beklenen kar yağmadı. Kararsız bir hava. Kar yağıp yağmamakta kararsız. Ben ...

Sadece Sevgi...

02.02.2021

Shafieva Svetlana Nikolaevna Kırgızistan’da yaşayan bir felinolog... Kırgızistan’daki ...

Dostça Bir Uyarı…

06.05.2020

Dostça Bir Uyarı…2018 verilerine göre Türkiye’deki hanelerin %10’nunda en az 1 köpek ile ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER