YENİLER >

Benden Günah Gitti - Ahmet Ufuk Işık

Benden Günah Gitti - Ahmet Ufuk Işık

Seni biz çağırmadık. Geldin evimize, oturdun başköşeye. Misafirin başımızın üzerinde yeri vardır dedim; sustum. Annem çay demledi, yanında da kurabiye ikram etti. Afiyetle yedin, içtin. Konu komşu demedin mahallenin kirli çarşaflarını önümüze serdin, sustum. Misafirdir, sakin ol dedim. Kendimi telkin ettim. Sonra başladın kendini anlatmaya...

Duy da inanma! Aman ne titizmişsin sen, kıla tüye hiç gelemezmişsin sen, saat başı evi siler süpürürmüşsün sen! Sanırsın saatlerdir evimizde pinekleyen, utanmadan kendine hizmet ettiren o değil! Üstelik bu bu güne has bir durum da değil. Öyle ya hanımefendi, Ayşe Hanım’ın misafirlerine her zaman elmalı turta yaptığından, Hatice teyzenin televizyon üzerine dahi dantel serdiğinden, Tenzile Hanım’ın çocuklarının ütüsüz pantolonlarından ve dahi birçok dedikodudan haberdar. Konu komşunun evine pek sık girer çıkar, yüzlerine güler, bin bir methiye düzer sonra da arkalarından atıp tutar. Bunları bildiğim halde ‘misafirsin’ diye sustum.

Ama o çatal dilin sonunda bana uzandı, beni ‘nankör’lükle itham etti ya benden günah gitti!

Bana bak! Ben buralara kolay gelmedim! Çok itildim kakıldım. Başımı okşamaktan dahi imtina eden insanlarla dolu bir sokakta şans eseri Esma annem ile karşılaştım. Halime acıdı, karnımı doyurdu ve sonra evlat edinerek ailesine dahil etti. Evleri, evim; onlar ailem oldu.

Kılım tüyüm ailemi rahatsız etmiyor, onlar küçük yaramazlıklarımı hoş görüyor, beni seviyor, bana değer veriyorlar tıpkı benim de onları sevip saydığım gibi... Kısacası biz gerçekten mutlu bir aileyiz..


Seni anlıyorum. Karşılıksız sevgi nedir bilmiyorsun. Hatta sen sevgi nedir, bilmiyorsun. Bunca yıl boşuna yaşamışsın. Kötülükten beslenmişsin, kimseye hiçbir faydan olmamış. O yüzden sen bu durumu anlayamazsın. Oysa ben seni çok iyi anlıyorum. Anlıyor ve haline acıyorum. Görüyorum varlığım seni fazlasıyla rahatsız ediyor. Kılımı tüyümü bahane ediyor beni ailemden etmeye çalışıyorsun. Nankör yaftasını üzerime yapıştırmak için elinden geleni yapıyor, türlü safsatalarla annemin aklını karıştırmaya çalışıyorsun. Ama boşuna bu gayretin, yorma kendini derim. Ailem benden asla vazgeçmez.

Esma Hanım: Ay! Yardım edin n’olur. Alın bu kediyi bağırıp duruyor, şimdi saldıracak.

Keditörün Önerisi

Manavgat’a Yardım Eli

30.07.2021

Manavgat yangın felaketine seyirci kalamayan Animallia Hayvan Hastanesi ekipleri bölgeye yardım ...

Kediler Alemi

Kediler Neden Çok Uyur?

10.09.2021


Kedilerin günde 20 saate kadar çıkabilen uyku düzenleri vardır. Evin her köşesinde ...

Bizler Büyük Kedileriz

05.07.2021

İngiltere’de yapılan bilimsel bir araştırmada, kedilerin insanları kendilerinden büyük bir ...

Kedi Hafızası

26.03.2021

Japon uzmanların yaptığı araştırmada, kedilerin belirli hafıza testlerinde oldukça iyi ...

Hayvan Polisi Geliyor!

03.07.2020

“Çevre, Doğa ve Hayvan Koruma Şube Müdürlüğü”nün kurulması İçişleri Bakanı ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER