YENİLER >

Benden Günah Gitti - Ahmet Ufuk Işık

Benden Günah Gitti - Ahmet Ufuk Işık

Seni biz çağırmadık. Geldin evimize, oturdun başköşeye. Misafirin başımızın üzerinde yeri vardır dedim; sustum. Annem çay demledi, yanında da kurabiye ikram etti. Afiyetle yedin, içtin. Konu komşu demedin mahallenin kirli çarşaflarını önümüze serdin, sustum. Misafirdir, sakin ol dedim. Kendimi telkin ettim. Sonra başladın kendini anlatmaya...

Duy da inanma! Aman ne titizmişsin sen, kıla tüye hiç gelemezmişsin sen, saat başı evi siler süpürürmüşsün sen! Sanırsın saatlerdir evimizde pinekleyen, utanmadan kendine hizmet ettiren o değil! Üstelik bu bu güne has bir durum da değil. Öyle ya hanımefendi, Ayşe Hanım’ın misafirlerine her zaman elmalı turta yaptığından, Hatice teyzenin televizyon üzerine dahi dantel serdiğinden, Tenzile Hanım’ın çocuklarının ütüsüz pantolonlarından ve dahi birçok dedikodudan haberdar. Konu komşunun evine pek sık girer çıkar, yüzlerine güler, bin bir methiye düzer sonra da arkalarından atıp tutar. Bunları bildiğim halde ‘misafirsin’ diye sustum.

Ama o çatal dilin sonunda bana uzandı, beni ‘nankör’lükle itham etti ya benden günah gitti!

Bana bak! Ben buralara kolay gelmedim! Çok itildim kakıldım. Başımı okşamaktan dahi imtina eden insanlarla dolu bir sokakta şans eseri Esma annem ile karşılaştım. Halime acıdı, karnımı doyurdu ve sonra evlat edinerek ailesine dahil etti. Evleri, evim; onlar ailem oldu.

Kılım tüyüm ailemi rahatsız etmiyor, onlar küçük yaramazlıklarımı hoş görüyor, beni seviyor, bana değer veriyorlar tıpkı benim de onları sevip saydığım gibi... Kısacası biz gerçekten mutlu bir aileyiz..


Seni anlıyorum. Karşılıksız sevgi nedir bilmiyorsun. Hatta sen sevgi nedir, bilmiyorsun. Bunca yıl boşuna yaşamışsın. Kötülükten beslenmişsin, kimseye hiçbir faydan olmamış. O yüzden sen bu durumu anlayamazsın. Oysa ben seni çok iyi anlıyorum. Anlıyor ve haline acıyorum. Görüyorum varlığım seni fazlasıyla rahatsız ediyor. Kılımı tüyümü bahane ediyor beni ailemden etmeye çalışıyorsun. Nankör yaftasını üzerime yapıştırmak için elinden geleni yapıyor, türlü safsatalarla annemin aklını karıştırmaya çalışıyorsun. Ama boşuna bu gayretin, yorma kendini derim. Ailem benden asla vazgeçmez.

Esma Hanım: Ay! Yardım edin n’olur. Alın bu kediyi bağırıp duruyor, şimdi saldıracak.

Keditörün Önerisi

Kedim Ünlü Olmak İstiyor

29.06.2021

Kedinizin fotoğrafları, videolarıyla dolu bir galeriniz var biliyoruz! Kediciler, onun her ...

Beyaz Saray'a Kedi Geliyor

28.11.2020

ABD’de 3 Kasım tarihindeki başkanlık seçimlerinde ipi göğüsleyen Demokrat aday Joe Biden ...

Yeni Yazarımız Emek Ekşi

16.10.2020

1997, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden bu temmuz ayında ...

Kediler Alemi

Kedi - Maurice Carame

12.10.2020

Kedi gözlerini açtı, Güneş girdi içeri. kedi gözlerini kapadı, Güneş içerde ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER