YENİLER >

Köpekler Hakkında Sizi Şaşırtacak 10 Gerçek

Köpekler Hakkında Sizi Şaşırtacak 10 Gerçek

Herkes köpeklerin binlerce yıldır, insanın en iyi arkadaşlarından biri olduğunu bilir. Dostlarımız bize koşulsuz sevgilerini, yoldaşlıklarını verirler ve onlara en çok ihtiyacımız olduğu anda her zaman yanımızda olurlar. Peki sevimli dostlarımız köpeklerin, göründüğünden çok daha fazlası olduğunu biliyor muydunuz?

Köpekler Solak veya Sağlak Olabilir

Bununla ilgili yapılan çalışmalara göre, tıpkı bizim gibi köpeklerin de daha çok tercih edilen bir patisi olduğu ortaya çıktı. En sevdiği oyuncağını verince, ilk önce hangi patisini kullandığını görerek, köpeğinizin solak veya sağlak olduğunu öğrenebilirsiniz.

Köpekler Kulaklarını Hareket Etmek İçin 18 Kas Kullanır

Evcil hayvan sahipleri, köpeklerin kulaklarının çok fazla hareket ettiğini fark edebilir. Köpekler kulaklarını hareket ettirmek için 18 kaslarını kullanırlar. Bu kaslar, çevrelerindeki sesleri daha iyi duymak için kulaklarının yönünü hafifçe değiştirmelerine yardımcı olur. Ayrıca bir köpeğin vücut dilinin çoğu, kulaklarının hareketiyle ifade edilir, bu nedenle kulakları, hem bizimle hem de diğer hayvanlarla iletişim kurmalarına yardımcı olmada hayati öneme sahiptir.

Köpekler, 2 Yaşındaki Bir Çocukla Aynı Zeka Düzeyine Sahiptir

Araştırmalar, 100'den fazla kelime ve hareketi öğrenebildiklerini göstermiştir. Bu, iki yaşında bir insan çocuğunun zekasına ve anlayışına sahip olmakla eşdeğerdir.

Köpekler Nefes Alırken Aynı Anda da Koklayabilir

Köpekler yiyecek, potansiyel tehlikeler ve arkadaşlar bulmak için koku alma duyularına çok güvenirler, bu yüzden çok fazla kokladıklarını söylemeye gerek yok. Burunları, kokuların burunlarında kalması ve havanın aynı anda ciğerlerine girip çıkması için tasarlanmıştır. Bu, özgürce nefes alabilecekleri ve yine de o kokunun ne olduğunu çözebilecekleri anlamına gelir!

Sağlık Sorunlarını Koklayarak Bulabilir

Koku alma duyuları çok iyi olduğundan, bazı köpekler tıbbi durumları koklamak için eğitilebilir. Evcil dostlarımız bu konuda belirli bir durumu teşhis etmek veya daha fazla ilaca ihtiyaç duymaları durumunda sahiplerini uyarmak için kullanılırlar. Medical Detection Dog olarak eğitilen köpek Pal, şeker hastası sahibi Claire’i kan şekerindeki değişiklikler konusunda uyararak hayatında ciddi bir rol oynadı.

Köpeklerin Süper Burunları

Beyindeki farklı kokuları algılayan hücrelerin alanı, köpeklerde insanlara göre yaklaşık 40 kat daha büyüktür. Bu da köpeklerin, bizim alabileceğimizden çok daha fazla koku alabileceği anlamına geliyor. Bu yüzden köpekler genellikle insanları, uyuşturucuları ve hatta parayı koklamak için eğitilebilir.

Köpeklerin İşitme Duyuları Mükemmeldir

Bizden çok daha yüksek frekansları duyabildiklerini hepimiz biliyoruz. Ama daha fazlasını da duyabileceklerini biliyor muydunuz? Bu doğru! Köpekler çok daha kısık sesleri duyabilir, böylece çok daha uzaktaki şeyleri duyarlar. Bu yüzden koku alma duyularıyla birlikte arama kurtarma ekibinde yer almak için mükemmel canlılardır.

Köpekler Terlemezler

Ter bezleri sadece patilerinde bulunur ama bu bölge onları serinletecek kadar geniş değildir. Bu nedenle evcil hayvan sahiplerinin, bu sıcak yaz günlerinde, serinlemelerine yardımcı olmak için onlara bol miktarda temiz içme suyu sağlamaları çok önemlidir.

Bazı Köpekler Bir Çita Kadar Hızlı Koşabilir

Şimdiye kadarki en hızlı köpek Greyhound'dur. Bu hızlı köpek, koşmaya başladıktan birkaç saniye sonra en yüksek 70 Kmh hıza ulaşabilir. Peki köpeklerin bir çita kadar hızlı koşabileceklerini nasıl iddia edebiliriz? Bir çita 113 Kmh’ye kadar hızlara ulaşabilir. Bu hızı yalnızca yaklaşık 30 saniye koruyabilirler. Öte yandan, tazılar, 12 kilometre boyunca 56 Kmh’yi aşan hızlarda kolayca koşabilir. Yani çita önde başlasa da, bir tazı onu bir mesafe yarışında kolayca sollayabilir.

Köpekler İyi Yüzücülerdir

Köpek dostlarımızın hepsi sudan hoşlanmaz, ama suyu sevenler oldukça iyi yüzücüler olma eğilimindedir. Newfoundlands cinsi köpekler suda o kadar iyi ki, yıllardır su kurtarma köpekleri olarak eğitiliyorlar. 2016 yılında, Whiz adlı cesur bir Newfoundland cinsi köpek, bir su kurtarma köpeği olarak kariyeri boyunca dokuz kişiyi denizden kurtardığı için PDSA Liyakat Nişanı ile ödüllendirilmiş.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedilerde İlkel Kese Nedir?

23.08.2021

İngilizce'de “Primordial Pouch" olarak adlandırılan ilkel kese, doğadaki vahşi kedilerde ...

Sıradan Kedi Yoktur

19.07.2021

Kedilerin sıradan ve hepsinin aynı özelliklerde olduğunu mu düşünüyorsunuz? Hepsinin ayrı ...

Kediniz İle Tatil Planı

19.07.2021

Tatile çıkmaya karar verdiniz ancak kedinizle ne yapacağınızı düşünüyorsunuz. Onunla ...

Kedi Öpücüğü Nedir?

23.06.2021

Deneysel Çalışmalar, Kedilerin Sevgi Dolu ve Yavaş Göz Kırpmalarının Gerçekten de İnsan ...

Evcil Dostunuz Güvende Mi?

06.01.2021

Kediler bizim küçük dostlarımız ailemizin bir üyesi gibi.. Ülkemizde her yıl birçok ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER