İki Yüzlü Kediler ‘Kimera’

İki Yüzlü Kediler ‘Kimera’

Kediciler, internette bu kediyi gördüğünüzde bunun bir fotoğraf hilesi olduğunu düşünmüş olabilirsiniz. İnternet fenomeni bu kedicik tamamen gerçek, sadece genetik bir mutasyon sonucu diğer kedilerden farklı görünüyor.

Arjantin'de yaşayan Quimera isimli kedinin iki farklı yüzü var. Amerika’daki Venüs isimli kedi de iki farklı göz ve tüy rengine sahip. Dünya’da bunun birçok örneği daha var. Tüm bu kedilerin ortak özelliği ise kimerizm adlı genetik mutasyon sonucu görüntülerinin normal bir kediden farklı olması.

Ancak her iki renkli kedi kimerizm bozukluğuna sahip değildir. Yüzünün yarısı farklı, diğer yarısı farklı renk olan kimera kedilerde, çoğunlukla iki göz de birbirinden farklı renk olur. National Geographic'te de açıklandığı gibi bilim dünyasında bu isim " iki kaynaşmış embriyonun"  neden olduğu iki tip DNA içeren kedilere verilir.

Columbia Üniversitesi Genetik ve Gelişim Profesörü Virginia Papaioannou'nun açıklamasında, "Bir kimera, en az iki farklı orijinal embriyonun hücrelerinden oluşan kompozit bir bireydir. Eğer yeterince erken kaynaşırlarsa, genetik girdisi tamamen farklı iki kişiden olan tek bir organizmaya dönüşür. Bir mozaikte sadece bir kişi vardır ve hücrelerinde farklı genetik bileşenlerin aktif olması gerekir. Öbür türlü, bir kimera, çok daha sıra dışı ve beklenmedik bir olay olabilir" diyor.

Tüm bu anormal dış görünüşünün yanından kimerizm bozukluğuna sahip kediler, tamamen normal kedi davranışları sergiliyor.

01/05/2022

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedi Hafızası

05.05.2023

Japon uzmanların yaptığı araştırmada, kedilerin belirli hafıza testlerinde oldukça iyi ...

Kahin Kedi Achilles

12.06.2021

St Petersburg kentindeki ünlü Hermitage Müzesi'nin bahçesinde yaşayan kahin kedi Achilles, A ...

Miyav Dili Ve Kedi Selamı

01.02.2023

University of Georgia’dan hayvan davranışları konusunda uzman olan Sharon Crowell-Davis, ...

Kediler Nelerden Korkar?

09.05.2023

Zaman zaman kedinizin bir şeylerden korktuğunu fark etmiş olabilirsiniz. Şimdi size kedilerin ...

KEDİCİKLERİN GÖZLERİ

10.08.2023

Kedilerin gözleri ile insanların gözleri arasında birçok ortak özellik vardır. Aynı ...