YENİLER >

Benzeri Görülmeyen Kedi Davası

Benzeri Görülmeyen Kedi Davası

İstanbul  30. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde daha önce görülmemiş bir dava gerçekleşti. Çift beraberken evlat edindikleri kedileri için ayrıldıktan sonra kimde kalacağı yönünde dava açtı. Kedilerin psikolojisi için bilirkişi raporu alındı.

Dosyadaki bilgilere göre, bir dönem beraber yaşayan çift, 2013'te Piraye, 2015'te ise gözünden engeli olan ‘Cingöz’ adını verdikleri kedileri evlat edindiler. Ancak çiftin beraberliği 2016'da sona erdi. Çiftin ayrılmasıyla beraber kedilerin kimde kalacağı tartışma konusu oldu. Gayrimenkul danışmanı davacı erkek, kedilerin kendisinde kalması yönünde dava açtı.

Piraye’nin sosyal sorumluluk projesi ‘4 Duvar 1 Yuva‘ için ilham kaynağı olduğunu, proje kapsamında her portföy satışından elde edilen danışmanlık ücretinin bir kısmıyla barınaklarda sahiplendirilmeyi bekleyen hayvanların mama ihtiyacının karşılandığını kaydeden davacı, 2018’de düzenini sağlamasının ardından kedileri almak üzere mesaj attığını ancak ‘kediler artık bende’ yanıtını aldığını söyledi. Davacı, mahkemeden kedilerin kendisine verilmesini talep etti.

Mahkeme kedilerin psikolojisi düşünülerek karar alınması gerektiğini öne sürerken, veteriner bilirkişiden rapor hazırlanması istendi. Kedilerin birinden ayrı kalmaları durumunda nasıl bir psikolojiye girecekleri de raporda inceledi.

Kedilerin kaldığı kadının evini inceleyen bilirkişi, kedilerin mevcut yaşam alanında tüm ihtiyaçlarının karşılandığını, sağlıklarının yerinde olduğunu kaydetti. Piraye’nin ortam değişikliğine kısa sürede alışabileceğini ancak görme engelli olması nedeniyle Cingöz’ün alışmasının zor olacağını bildirdi.

Mahkeme, yargılama sonucunda erkek davacının açtığı davayı reddetti.

Mahkemede "Hayvanlar canlıdır ve yeme, içme, barınma gibi temel gereksinimleri vardır. Hayvanların manevi yetenekleri hususunda şu anda her şey bilinememekle birlikte, en azından duyarlı oldukları ve tıpkı insanlar gibi acı ve sevinç hissettikleri belirtilmektedir." denildi.

Keditörün Önerisi

Karıncalar

29.08.2021

Çalışkanlıklarıyla nam salmış karıncalar, kendilerinin 10 katı ağırlığını nasıl ...

Kediler Alemi

Sokaktayız - Galip E. Uzun

23.08.2021

Göz göze gelmek bile denemeyecek, olsa olsa göz değmesi, göz çarpması sözlerinin daha uygun ...

Kediler Neden Hapşırır?

19.08.2021

Kedilerin zaman zaman hapşırdıklarına hepimiz şahit olmuşuzdur.  Kediler de insanlar ...

Rol Model Olarak Kediler

10.08.2021

Birçok kedi sadece kedilere özgü olan hareketlerine hayran kalır. Kediler, özellikle rahatlama ...

Hamsterlar

03.08.2021

İnsanlar tarafından fareye benzetilen aslında farklı bir tür olan Hamsterlar, büyük ...

Geveze - Tuğba Sancak

08.04.2021

İlayda, babasının tayini çıktığı için başka bir okula gitmek zorunda kaldı. Eski ...

Karoş

27.03.2021

Doktorum “Alma” demişti. “Onun sorumluluğunu kaldıramazsın, zaten yeterince problem var ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER