Kedilerde Utangaçlık

Kedilerde Utangaçlık

Kedinizin yabancılara karşı neden utangaç olduğunu merak ediyorsanız veya korkmuş bir kedinin yeni çevresine uyum sağlamasına yardımcı olamamaktan endişe ediyorsanız, yazımızı okumalısınız. Peki, güvenli ve sevgi dolu bir ev ortamı yarattıysanız, kediniz neden korkuyor ve utangaç kedinizin rahatlamasına yardımcı olmak için ne yapabilirsiniz?

Kedim neden korkak?

İnsanlar gibi, bir kedinin davranışı ve karakteri kısmen yavruluk döneminde yaşadığı deneyimlerle şekillenir.  Bu deneyimler, kedinizin kişiliğini oluşturur. Kediniz çok çeşitli deneyimlere maruz kalmamışsa, bu deneyimlerin travma olması durumunda korkma olasılığı artacaktır.

Utangaç davranışlara şunlar neden olabilir:

Kedinizin korktuğuna dair işaretler; kaçmak, saklanmak, irileşmiş gözbebekleri, düzleştirilmiş kulaklar genellikle bu şekildedir.

Genetik: Bazı kediler karakter özelliği olarak diğer kedilerden daha temkinlidir.

Sosyalleşme eksikliği: Kediler, özellikle yaşamlarının ilk sekiz haftasında insanlarla sosyalleşmezlerse, insan harın temasından dolayı strese girebilir veya korkabilirler.

Kötü deneyimler: Eğer kediniz geçmişte zarar gördüyse veya korktuysa, insanlara karşı daha dikkatli olabilir. Güveni sarsılmış bir kedi utangaçlık veya korku gösterebilir.

Ürkek kedim için neler yapabilirim?

Kediniz dokunduğunuzda kaçıyor, günün çoğunu kanepenin arkasında saklanarak mı geçiriyor?  Kedinizin utangaç, gergin veya çekingen olmasının birçok nedeni vardır, ancak genellikle sabırlı, sakin ve ihtiyaçlarına karşı duyarlı olarak kedinizin gevşemesine yardımcı olabilirsiniz.  Zaman ayırıp yavaş yavaş güvenini kazanmanız gerekir. Böylelikle kediniz çok daha mutlu ve huzurlu olacaktır. Kedilerde strese bağlı sağlık sorunlarını engellemek ve davranış problemlerini çözmek için Feliway doğal feromon ürünlerini kullanabilirsiniz. Feliway yaydığı feromonlarla kedinizin korkusunu yatıştıracak ve ortama daha kolay adapte olmasını sağlayacaktır.

Saklanmak, utangaç kedilerin korku ya da endişeyle baş etmelerine yardımcı olmanın bir yoludur. Eve bir yabancı girdiğinde kediniz bir dolaba veya yatağın altına saklanırsa, onu kendi haline bırakmaya çalışın. Çoğu zaman, kediler yüksek bir yerlerde saklanmayı tercih ederler. Bu, çevreye bakmalarını sağlar ve endişeli hissettiklerinde sakin kalmalarına yardımcı olur.

13/01/2023

Keditörün Önerisi

Hayvanlar Aşık Olur Mu?

30.05.2023

Aşık olmak insanlara has bir duygu mudur? Hayvanlar aşık olabilir mi? Bilim insanları ...

Kediler Alemi

5 Nisan Avukatlar Günü

05.04.2021

Hukukun üstünlüğünü sadece insanlar için değil çevre ve tüm canlar için savunan doğa ...

Kedi Masajı

21.03.2023

Her zaman o size masaj yapacak değil.. Bu sefer sıra sizde! Bizce evcil dostunuz, küçük bir ...

Kedim Neden Isırıyor?

05.05.2023

Kediler bazen ısırma eğilimi gösterebilir. Kediciler iyi bildiği gibi bir anda koşup ...

Sen Nereye Ben Oraya

22.06.2023

“Beni güne mırmırım başlatıyor, hatta yatak odasından mutfağa giderken miyavlayarak ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER