Bir Kedinin Kalbi

Bir Kedinin Kalbi

Bir kedinin kalbi dakikada 100 ila 200 kere atar. Kalp kapakçıkları hızla açılıp kapanır. Bu sırada eşit ölçüde kan kalbe alınır ve kalpten damarlara pompalanır; kandaki karbondioksit temizlenerek kana oksijen verilmesi sağlanır.

Kedilerin kalbi bu işlevselliğin yanında bir de kocaman bir sevgi ile doludur. Bir kedinin kalbi kırılır mı diye sorduğumuzda rahatlıkla evet diyemeyiz. Çünkü onlar köpeklere göre duygularını açık belli etmeyen canlılardır. Ancak bir kedinin kalbi kırılır…

Kediciler, kedilerin kendileriyle ve diğer canlılarla ne kadar içten ilişkiler kurduklarını gayet iyi bilir. Birçok kedici, kedilerinin duygularını hissettiğini ,ruh hallerini anlayıp ona göre davrandıklarını, kötü bir gün geçirdiğinde sevgi ve şefkat gösterdiğini anlatır. Evet çünkü bir kedinin kalbi kocamandır! Ve saf sevgiyle doludur..

Bir evden, şehirden taşınırken insanlar tarafından geride bırakılan ve insanlarını bulmak için yüzlerce kilometre yol kat eden sayısız kedi hikayesi vardır. Bilim insanları kedilerdeki bu yeteneği duyular dışı algılama olarak adlandırıyorlar ve bunun nasıl mümkün olduğuna dair herhangi bir açıklama da yapamıyorlar.

18/11/2022

Keditörün Önerisi

Hayvan Partisi

29.01.2020

Bu partiye üye olmak için hayvanları sevmeniz şart değil Türkiye’nin ilk ve tek Hayvan ...

Kediler Alemi

Kedinizin Güvenini Kazanın

04.02.2022

Kedilerin özgür ruhları vardır ve mesafeli olarak kabul edilebilirler, yine de bir insanla çok ...

Kediler Televizyon İzler Mi?

24.04.2023

Televizyonda bir belgesel açıksa kedilerin verdiği komik tepkileri tüm kediciler görmüştür. ...

Kedilerde Akne

02.12.2022

Kedi çene aknesi, kedilerde oldukça yaygın bir cilt sorunudur. Çene aknesi, bir kerelik bir ...

30 Kediye Yuva Olan Okul

05.12.2022

İzmir'in Beydağ ilçesindeki kırsal mahallede 19 öğrencinin eğitim gördüğü ...