YENİLER >

Kediler ve Sicim Kuramı - Alp Akoğlu

Kediler ve Sicim Kuramı - Alp Akoğlu

Baştan belirtelim, bunun fizikteki sicim kuramıyla ilgisi yok. Bu, kedilerin kovalamaktan hiç sıkılmadıkları sicimlerle, yani iplerle ilgili.

Yapılan görece yeni bir çalışma, kedilerin cisimler arasındaki neden-sonuç ilişkisini kuramadıklarını düşündürüyor. Şempanzeler, papağanlar ve kuzgunlar bir ipin bir ucunu çektiklerinde öteki ucunun yaklaşacağını keşfedebilirler. Yani, ipin uzaktaki ucuna bağladığınız bir yiyeceğe başka türlü ulaşamıyorlarsa ipin kendilerine yakın ucunu çekmeyi akıl edebilirler. İngiltere’de yapılan bir araştırmada 15 barınak kedisi gözlenmiş. Bir ipin ucuna bağlanan mamalar kedilerin doğrudan ulaşamayacağı şekilde saydam plastik bir kutunun içine konmuş. İpin diğer ucu kedilerin kolayca ulaşacağı şekilde dışarıda bırakılmış.

Kedilerin çoğu, ipi patileriyle çektiklerinde yiyeceğe ulaşacaklarını öğrenmiş. Ancak, deneye ucunda yiyecek olmayan bir ip daha eklendiğinde durum değişmiş. Kediler iplerden birinin ucunda yiyecek olduğunu, diğerinin boş olduğunu görebildikleri halde ipleri rastgele çekmişler. Bu da onların iki cisim arasında, yani ip ve yemek arasında ilişki kuramadıklarını gösteriyor. Bu durum kedilerin akılsız olduğu anlamına gelmiyor. Zaten bu ilişkiyi kurabilen hayvanların sayısı sınırlı. Örneğin köpeklerde ve güvercinlerde de bu özellikler yok. Hatta, bebekler bile bu yeteneğe sahip değiller.

Keditörün Önerisi

Kedilere Kişilik Testi

14.06.2021

Amerika’da 45 hayvan barınağında uygulanmaya başlanan yeni bir uygulama sayesinde kedilerin ...

Hayvan Partisi

29.01.2020

Bu partiye üye olmak için hayvanları sevmeniz şart değil Türkiye’nin ilk ve tek Hayvan ...

Kediler Alemi

Kedilerde Depresyon

02.10.2021

Kediler hassas hayvanlardır. İnsanların ruh hali değişikliklerini bile hissedebilirler ve ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER