Kediciği Uysal Olmayan Kediciler İçin Derledik

Kediciği Uysal Olmayan Kediciler İçin Derledik

Kediler de her canlı gibi strese girebilirler ve strese bağlı davranış bozuklukları yaşayabilirler. İnsanlarda strese karşı alınabilecek önlemler meditasyon yapmak, gürültüsüz bir ortamda zaman geçirmek, kaygılardan uzaklaşmak olarak sıralansa da kedilerin daha sakin ve uysal olabilmeleri için yapılması gerekenler çok daha farklıdır.

Kedilerin sakin olmamasının altında farklı nedenler yer alır. Bazı kediler yetiştirilme veya karakter olarak agresif oldukları için sakin kalamazken bazıları korktukları için sakinleşemezler.

Kediler nasıl sakinleştirilir? ya da kediler nasıl uysallaştırılır? sorularının cevapları da kedinin neden sakin kalamadığına bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Kediler Neden Hırçınlaşır?

Kediler nasıl sakinleştirilir, kediler nasıl uysallaştırılır? sorusuna cevap vermeden önce kedilerin neden buna ihtiyaç duyacağının bilinmesi gerekir. Kediler oldukça komplike canlılardır ve sahiplerinin tamamen iyi niyetle yaptıkları bir davranış sebebi ile bir hırçınlaşabilirler. Bu nedenle bir kedinin uysallaştırılabilmesi için yaşam alanında bazı düzenlemeler yapılması, ona karşı geliştirilen davranışların değiştirilmesi gerekir. Kedilerin hırçın davranışlar sergilemesinin altında farklı durumlar vardır. Kediler sadece hırçın olmak için bu tür davranışlar sergilemezler. Bu yüzden kedilerin davranışlarına neden olan ve onları tetikleyen durumların bulunması gerekir.

Bazı insanlar için tekir kediler diğer kedilere kıyasla daha agresiftir. Ancak tekir kedi bir cins olmadığı için kedilerin hırçınlığı ile renkleri arasında doğrudan bir bağ kurulmaması gerekir. Tekir kedi nasıl uysallaşır? sorusunun cevabı da tüm kedilerin nasıl uysallaşacağı ile aynıdır. Bir kedinin daha uysal olabilmesi için hırçınlığının sebebinin bulunması ve doğru yaklaşım ile karşılanması gerekir.

Savunma: Kediler korku ve öfke duygularına karşılık olarak saldırgan davranışlar sergilerler. Patili dostlarımız kendilerine zarar verebileceğini düşündüğü bir durum içerisinde kaldığı zaman agresif hareketlere başvururlar. Kedilerin savunma mekanizmaları çok gelişmiştir. Bu tepki kediler için normal ve sağlıklıdır. Ancak yine de kontrol altında tutulması uzun vadede daha ciddi öfke sorunlarının ortaya çıkmasına engel olur.

Gözdağı Vermek: Kediler bölgeci canlılardır. Bu nedenle yaşam alanlarında baskın olmayı isterler. Kedinin bölgesine başka bir hayvan girmesi veya bölgesinin değiştirilmesi hırçınlaşmaya neden olabilir. Kediler ayrıca ilginin üzerlerinde olmasından da keyif alırlar. Bu pek çok kedi sahibi için şaşırtıcı bir bilgi olabilir. Temas etmekten hoşlanmayan kedilerin ilgi odağı olmayı istemesi garip gelse de kedinin bölgesine giren ve herkesin ilgisini çeken bir canlı kedinin agresif davranışlar sergilemesine neden olabilir.

Kediler Nasıl Uysallaşır?

Kedilerin hırçınlıklarının nedenini öğrenmek onları uysallaştırmak açısından yapılması gerekenlere karar verebilmeyi mümkün kılar. Temelde bir kedinin sakin ve uysal olabilmesi için kendisini güvende hissetmesi, çevresindeki uyaranları tehdit olarak algılamaması gerekir.

Oyun Alışkanlığı Geliştirmek Önemli

Kediler içgüdüsel olarak avcıdır ancak bu güdülerinin ortaya çıkarılması için doğru oyunlar oynamaları gerekir. Oyun alışkanlığına sahip olan kediler daha çok hareket ederler, spor yaparlar ve enerjilerini oyuna yönlendirirler. Kedilerin ilgisini çekebilmek için oyuncakların düzenli aralıklar ile değiştirilmesi ve oyun saati sonrasında kedilerin oyuncak erişimlerinin engellenmesi önerilir. Bu sayede oyun seanslarında kedilerin ilgisini çekmek daha kolay olur.

Kedinize Özel Alan Yaratın

Kediler daha önce de belirttiğimiz üzere bölgeci canlılardır. Bu nedenle yaşamsal ihtiyaçlarını karşılayacakları alanların özel olarak düzenlenmesi gerekir. Mama ve su kabı ile kedi tuvaleti olabildiğince sakin ve sessiz yerlerde olduğu zaman kediler kendilerini çok daha güvende ve rahat hisseder. Evde birden fazla evcilin yaşadığı durumlarda da her canlının kendisine özgü bir mama ve su kabı olmasını sağlamak da evde yaşayanların kendilerini iyi hissetmelerine yardımcı olur.

Dikey Bölgeler Sunun

Kediler iç güdüleri sebebiyle yaşadıkları çevreyi sürekli gözlemlemek isterler. Ayrıca kediler için yükseklik aynı zamanda hiyerarşi göstergesi olarak da önemlidir. Kediler için yaşam alanlarındaki konumları ne kadar yüksele çıkabildikleri ile ilgilidir. Bu iki nedeni göz önünde bulundurarak agresif tavırlara sahip olan kediler için duvara monte kedi merdivenleri ya da yüksek kedi evleri almak onların daha sakin hissetmelerine yardımcı olur.

Negatif Pekiştirmeden Uzak Durun

Kediler oldukça zeki canlılardır ancak onların eğitilebilirlikleri köpekler ile benzer değildir. Kedicikler özgür ve özerk canlılar oldukları için sadece yönlendirilebilirler o da sadece ve sadece kendileri isterse… Bir kedi yanlış olduğunu öğrendiği bir davranışı yapmaktan genellikle çekinmez. Bu nedenle onlara alternatifler sunmak gerekir. Kedicik mobilyaları, halıları ya da istenmeyen alanları tırmalıyorsa bu ihtiyacını giderebilmesi için tırmalama tahtaları alınabilir. Evdeki bitkileri yemeye ya da onlara zarar vermeye çalışıyorsa kedi çimi ile bitki ihtiyacı karşılanabilir. Bunlara ek olarak feromon içerikli spreyler de istenmeyen davranışların sergilendiği yerlere, eşyalara uygulanabilir.

Gürültüyü Kontrol Altına Alın

Kediler yüksek seslerden hiç hoşlanmazlar ve yüksek ses onların normalden daha fazla gerilmesine neden olur. Kedilerin yanında kavga etmemek, yüksek sesle konuşmamak, gürültülü müzikler dinlememek onların daha rahat hissetmesine yardımcı olur.

İlk Adımı Onlara Bırakın

Kediler çok meraklı canlılardır bu özelliklerini onlarla iletişim kurmak için kullanmak gerekir. Bir kedi ile iletişim kurmak için sabırlı olmak ve ilk adımı onların atmasını beklemek kritiktir. Merakına yenik düşen bir kedi mutlaka ilk adımı atar ve size yaklaşır. O adım attıkça hareket etmek ve onun davranışlarına göre hareketleri değiştirmek gerekir. Kedinin kullanımı için yeni bir eşya alındığı zaman hemen kullanmaya başlamak yerine kedinin öncelikle eşyası ile tanışması için zaman vermek gerekir.

Yavru Kediler Nasıl Uysallaşır?

Yavru kediler genellikle çok meraklı, oyuncu ve sevimlidirler. Ancak zaman zaman yavruların annelerinden erken ayrılmaları ya da sokakta dünyaya gelmeleri gibi olaylar sonucunda çeşitli travmalar yaşamaları ve bunlara bağlı olarak normalden daha hırçın olmaları doğal karşılanmalıdır. Yavru kediler nasıl uysallaştırılır? sorusunun cevabını temelde bol sevgi, şefkat ve anlayış ile bulunur. Özellikle travma sonucu hırçınlaşan kedilere olabildiğince sakin yaklaşmak, onların dilinden konuşmaya çalışmak ve çok sabırlı olmak gerekir. Bu sayede kedilerin kendilerini güvende hissetmesi sağlanabilir.

24/08/2023

Keditörün Önerisi

KEDİLERİN GÖZDESİ

12.06.2023

Nane ailesinin en meow üyesi Nepeta cataria, catnip veya kedi nanesi olarak bilinir. Kedilerin ...

İlk Kedi Okulu Açıldı

06.12.2021

Ekvador’da ilk kez yavru kedilere eğitim vermek amacıyla Kinder Para Gatitos isimli bir kedi ...

Kediler Alemi

Kediniz Neden Mama İstiyor?

25.04.2023

Sizin de kediniz hep aç ve yemek yemek için miyav sesleriyle peşinizden ayrılmıyor mu? Gün ...

British Shorthair

19.04.2022

İngiliz Kısa Tüylü kedisi, 2001 yılında Kedi Yetiştiricileri Birliği Yönetimi tarafından ...

Palyaço Balığı

12.09.2021

Kayıp Balık Nemo'dan tanıdığımız Palyaço balıklarının şaşırtan özellikleri olduğunu ...

Kediler Neden Hapşırır?

27.09.2022

Kedilerin zaman zaman hapşırdıklarına hepimiz şahit olmuşuzdur.  Kediler de insanlar ...

Kahraman Kedi Bandit

08.08.2022

ABD'nin güneydoğusundaki Mississippi eyaletinde "bekçi kedisi", evinin soyulmasını önledi. ...

Kediler Kıskanır Mı?

16.03.2023

Kediler, evde yaşayan insanların her birine farklı şekilde davranırlar. Evdeki insanları ...