YENİLER >

“İnsan Londra’dan bıkmışsa, hayattan bıkmış demektir”

“İnsan Londra’dan bıkmışsa, hayattan bıkmış demektir”

“İnsan Londra’dan bıkmışsa, hayattan bıkmış demektir”

Bunlar, 1755 yılında kendisine ait olan “İngiliz Dil Sözlüğü”nün basımı konusunda büyük ün sahibi olan İngiliz yazar Dr. Samuel Johnson’a ait sözlerdir.

Dr Johnson aynı zamanda bir kedi severdi ve şimdilerde müze olan yaşadığı yer Gough Square’de evinin karşısında, kendisinin “çok hoş kedi” “gerçekten çok hoş kedi” olarak tarif ettiği en sevdiği kedisi, Hodge’un bronz heykelini görebilirsiniz. Siyah bir kedi olan Hodge, önünde yer alan iki adet istridye kabuğu ile efendisinin ünlü sözlüğünün tepesinde oturmaktadır. Dr Johnson Hodge’u o kadar çok severdi ki hizmetçilerini göndermek yerine kedi için mama olarak bizzat kendisi gidip istridye alırdı.

Jon Buckley tarafından yapılan heykel 1997 yılında açılmıştır ve bazı zamanlar insanlar iyi şans getirmesi için istridye kabuklarına bozuk para bırakırlar.

Queen Square’deki Sam

Diğer bir Londra meydanında, bu sefer Bloomsbury’deki Queen Square’de, başka bir bronz kediyi göreceksiniz. Bu kedi özel inşaa edilmiş bir duvardan yere atlamak üzere olan Sam’dir.

Queen Square, dünyaca ünlü Büyük Ormond Caddesi Çocuk Hastanesini de içeren birkaç hastanenin yanıbaşında yer almaktadır. Sam’in heykeli 1992 yılında vefat eden hemşire ve kedi sever Patricia Penn anısına yerel halk tarafından bağışlanmıştır.

Patricia eski yerel binaların yıkımına ve müstakil ev sahiplerinin fakir insanlara davranış biçimine karşı kampanyalar düzenleyen yorulmak bilmez bir mücadeleciydi.

Kedi Sam, Patricia’nın evcil hayvanlarından biriydi ve Queen Square Sakinleri Derneğinin bir üyesi olarak, Patricia kediyi komite toplantılarında, “Sam bana bir şeyler döndüğünü söyledi” diyerek işlerin doğru gitmediğine dair söylenen espriyi ifade etmenin bir yolu olarak kullanırdı.

Yazar: Sue HYDE

Çeviri: Bülent Tamyaman

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kediniz Hiperaktif Mi?

07.07.2021

Hiperaktif, yerinde duramayan, oyun oynamaktan sıkılmayan çok hareketli bir kediniz mi ...

Pati Ülkesi - Arzu Aytan

15.05.2021

Ah yine sıkıntılı bir sabah. Duvar dibinden ağır ağır patilerimi sürüyerek yürümeye ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER