YENİLER >

Nesli Tükenmişti, 70 yıl Sonra Ortaya Çıktı

Nesli Tükenmişti, 70 yıl Sonra Ortaya Çıktı

70 yıl önce neslinin tükendiği açıklanan geniş gagalı yeşil kuş, Singapur’da ortaya çıktı. 1941’den bu yana hiç görülmeyen kuş, bilim dünyasında heyecan uyandırdı.

70 yıl sonra ortaya çıkan geniş gagalı yeşil kuş merak uyandırdı. Nesli tükenmiş olarak bilinirken, Singapur’da ortaya çıktı. Ulusal Parklar Kurulu koruma grubu direktörü Lim Liang Jim, fosforlu yeşil tüyleriyle tanınan kuşun, 27 Haziran’da açık denizdeki Pulau Ubin adasında görüldüğünü söyledi. Yerel basına göre, nesli çoktan tükendiği bilinirken, kuş gözlemcisi Joyce Le Mesurier tarafından fark edildi.

Uzmanların yorumlarına göre, yıllar sonra yeniden görülen yeşil kuşun “koyu yeşil tüyleri ve gagasının tepesindeki geniş kabarık tüy öbeği ile ayırt edilebilen muhtemelen bir erkek kuş” olduğunu belirttiler. Dişilerde siyah işaretler olmazken, erkek kuşlarında siyah lekeler mevcut olur. Buradan yola çıkarak erkek olduğunu söylenmektedir.

Daha Öncede Görülmüş


Öte yandan The Strait Times'a göre Lim, onlarca yıl önce neslinin tükendiği ilan edildiği halde kuşun 11 Nisan'daki ve 2014'teki gözlemlerde de görüldüğünü vurguladı. Kuşun ne kadar süredir adada olduğu bilinmiyor. Yakın ülkelerden göç ederek geldiği düşünülüyor.

Keditörün Önerisi

Yeni Ev ve Kediler

22.07.2021

Mama kabının yerinin değişmesine dahi strese giren kediler, ev ortamı değiştirdiklerinde zor ...

Pire - Esra Bandırma

16.02.2021

İnsan popülasyonunun gün geçtikçe artıyor oluşu, dünyamızı daha kalabalık hale ...

Kediler Alemi

Kediler Rüya Görür Mü?

11.07.2021

Kediler uyurken kuyruklarını sallaması, ayaklarında, patilerinde ve bıyıklarında ani ...

Kedi Hafızası

26.03.2021

Japon uzmanların yaptığı araştırmada, kedilerin belirli hafıza testlerinde oldukça iyi ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER