YENİLER >

Nesli Tükenmişti, 70 yıl Sonra Ortaya Çıktı

Nesli Tükenmişti, 70 yıl Sonra Ortaya Çıktı

70 yıl önce neslinin tükendiği açıklanan geniş gagalı yeşil kuş, Singapur’da ortaya çıktı. 1941’den bu yana hiç görülmeyen kuş, bilim dünyasında heyecan uyandırdı.

70 yıl sonra ortaya çıkan geniş gagalı yeşil kuş merak uyandırdı. Nesli tükenmiş olarak bilinirken, Singapur’da ortaya çıktı. Ulusal Parklar Kurulu koruma grubu direktörü Lim Liang Jim, fosforlu yeşil tüyleriyle tanınan kuşun, 27 Haziran’da açık denizdeki Pulau Ubin adasında görüldüğünü söyledi. Yerel basına göre, nesli çoktan tükendiği bilinirken, kuş gözlemcisi Joyce Le Mesurier tarafından fark edildi.

Uzmanların yorumlarına göre, yıllar sonra yeniden görülen yeşil kuşun “koyu yeşil tüyleri ve gagasının tepesindeki geniş kabarık tüy öbeği ile ayırt edilebilen muhtemelen bir erkek kuş” olduğunu belirttiler. Dişilerde siyah işaretler olmazken, erkek kuşlarında siyah lekeler mevcut olur. Buradan yola çıkarak erkek olduğunu söylenmektedir.

Daha Öncede Görülmüş


Öte yandan The Strait Times'a göre Lim, onlarca yıl önce neslinin tükendiği ilan edildiği halde kuşun 11 Nisan'daki ve 2014'teki gözlemlerde de görüldüğünü vurguladı. Kuşun ne kadar süredir adada olduğu bilinmiyor. Yakın ülkelerden göç ederek geldiği düşünülüyor.

Keditörün Önerisi

Flamingo

28.09.2021

Flamingolar uzun ince bacaklara sahip ve esnek uzun bir boynu olan, genelde pembe tüylü ...

Kediler Alemi

Proboscis Maymunu​

22.10.2021

Birbirinden ilginç özellikleri ve burnuyla ilk bakışta bütün dikkati üzerine çeken ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER