YENİLER >

Her Hafta Bir Kedi ‘Snowshoe’

Her Hafta Bir Kedi ‘Snowshoe’

Snowshoe, masmavi gözleri ve asil görünümü ile çekici bir kedi türüdür. Hareketli ancak uysal bir yapıdadır. İnsanlarla iyi anlaşan Showshoe kedilerinin bir diğer adı ise ‘Karayak’ olarak bilinir.

Snowshoe kedilerinin ataları Siyam kedileridir. Bu cins kedilerin tarihi çok eski tarihlere dayanan kedi ırklarına göre çok daha gençtir. 1960 yılında Siyam kedisi yetiştiricisi olan Doroty Hinds-Daugherty yaptığı çiftleştirmeler neticesinde bu cins kediler ortaya çıkmıştır. Bu ırk kediler Amerika’da tanınan bir ırktır. İlk kez 1980’de TICA (The International Cat Association) tarafından tanınmıştır.

Fiziksel Özellikleri

Tüyleri kısadır, ancak, oldukça dolgun ve yoğundur. Yumuşak ve ipeksi tüyleri dikkat çeker. Diğer kedi cinslerine oranla çok daha az tüy dökerler. Bu tüy dökümü de genelde mevsimsel olmaktadır. Genel itibari ile açık krem rengine sahiplerdir. Bunun yanı sıra üzerinde mühürlü renkler de vardır. Genelde ayakları beyazdır, aslında bu kedicikler adlarını da bu özelliğinden dolayı almıştır. Patiler oval şekildedir ve orta boydadır. Kulaklarının uçları sivri ve seslere karşı çok duyarlı ve hassastır. Geniş ve yuvarlak kafa yapısı vardır. Gözleri yuvarlak ve mavidir.

Karakter Özellikleri

Oldukça sıcakkanlı, insan odaklı ve sevecen bir yapıda olan Snowshoe, ev ortamı için mükemmel bir kedidir. Zeki, sosyal, sevgi duygusu gelişmiş, insanlarla yaşamak konusunda hiç sorun yaşamayan bir kedi cinsidir. Meraklıdır. İşlerin içinde olmayı çok sever. Her işte yer almak onun için vazgeçilmezdir.

Oyun oynamaya her an hazırdır. Yüksek enerjili, atlamalı, zıplamalı oyunlara bayılır. Öğrenmeye çok açıktır. Gördüğü bir şeyi anlar ve uygular. Örneğin kapı açmayı sizden gördüyse bunu uygulayacaktır.

Snowshoe Bakımı

Orta boylu olmasına rağmen yoğun tüy yapısı olmasından dolayı Snowshoe haftada 2-3 kere taranması gerekmektedir. Bunun için yumuşak uçlu bir kedi tarağı kullanabilirsiniz. Snowshoe bakımı için gerekli olan bir diğer konu ise ev ortamının temiz olmasıdır. Snowshoe yaşadığı bölgenin temizliğine büyük önem verir ve özellikle mama ve su kabı temizlenmiş olmazsa yemek yemeyi reddeder. Bu sebeple kapları her gün temizlenmeli, mamaları ise tazelenmelidir.

Keditörün Önerisi

Kedilerde Kulak Bakımı

08.10.2021

Kedilerde kulak temizliği, çoğunlukla düzenli olarak gerçekleştirilmesi zorunlu olmayan bir ...

Kediler Alemi

Kediler Neden Esner?

14.09.2021

Suratları birbirinden tatlı haldeyken bir anda ağızlarını kocaman açıp esnemeleri, sadece ...

Kedim Beni Seviyor Mu?

26.06.2021

Kedilerin cinsleri, karakterleri, fiziki yapıları birbirlerinden farklıdır. Kimi kediler çok ...

Yaşa(t)mak - Yaren Çiçek

25.03.2021

Hayatta sadece kendimizi ve bize ait olan şeyleri sevmeyi bıraktığımız gün, her şeyin daha ...

Yeni Yazarımız Emek Ekşi

16.10.2020

1997, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden bu temmuz ayında ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER