KEDİLERDE UZUN YAŞAMIN SIRRI

KEDİLERDE UZUN YAŞAMIN SIRRI

KEDİLERDE UZUN YAŞAMIN SIRRI

Kedilerin ortalama yaşam süreleri 15 yıl olarak bilinir. Bu sürenin uzaması ve kıymetli dostumuzla uzun, sağlıklı zamanlar geçirmek için dikkat edilebilecek bazı noktalar elbette ki var.

Dengeli beslenme ve bakım dikkat edilmesi gereken noktaların başında gelir. Peki kedilerde ‘Dengeli Beslenme’ nedir? Kedilerde dengeli beslenme aslında doğru beslenme demektir. Her kedinin biyolojik yapısı farklıdır. Bu nedenle her kedinin sağlık durumu da farklıdır. Kedinin gen yapısı, bulunduğu coğrafi koşullar, ekonomik şartlar, kedinin koku alma ve kokuyu analiz etme şekli, besin alışkanlıkları, kas yapısı gibi pek çok öge kedi sağlığını etkiler ve besleme de bu ögeler göz önüne alınarak yapılmalıdır. Konu hakkında en doğru adım için öncelikle veteriner hekiminize başvurmalı ve tüylü dostunuzu kapsamlı bir muayeneden geçirtmelisiniz. Hekiminizin direktifleri doğrultusunda mama ve su şekli düzenlenmelidir. Örneğin; kuru ve yaş mama şekli, miktarı, Mama yağ - besin dengesi içeriği, kedinizin sağlık durumuna uygun mama içeriğinin seçilmesi, gıda intoleransı durumu söz konusu ise bu duruma dikkat edilmesi uzun yaşamın en önemli sırrı.

Gıda İntoleransına Dikkat!

Gıda intoleransı sadece insan canlısına mahsus bir durum değildir. Gıda intoleransı her canlıda yaşanır ve biyolojik bir döngüdür. Gıda intoleransı; vücudun, bazı besinleri sindirse de bazılarını tam olarak sindiremiyor olmasıdır. Sindirilemeyen besinlere karşı alerji oluşmaz fakat vücut alınan besinleri sindiremediği için yorgunluk, uyku hali, iştahsızlık, hasta gibi olma, deri ve tüylerde bazı anormaliler ve bunlar benzeri reaksiyonlar verir. Bu durum kedicikler için pek de sağlıklı değildir. Bu nedenle hekiminizin önerileri oldukça önemlidir. Kedinizin sindiremeyeceği içerikli mama ve gıdalardan mutlaka kaçınmalısınız. Bakım Olmazsa Olmaz! Bakım her canlı için sadece kozmetik değil doğal bir ihtiyaçtır. Özellikle tüylü dostlarımız için düzenli ve doğru bakım uzun bir ömür için çok önemlidir. Çünkü düzenli bakım ile olası enfeksiyon, mikrop kapma gibi ciddi problemler önlenir… Kediciklerin yavru iken bakım rutinlerine alıştırılması da ayrıca önemlidir.

Kedilerde ve tüm tüylü dostlarımızda;

- Tüy temizliği

- Kulak temizliği

- Tırnak temizliği

- Diş temizliği

- Özel bölge temizliği oldukça önemlidir.

Bu temizlik ve bakımları uygularken zarar vermeden doğru ürün ve araçları kullanmak, acı vermeden, yara açmadan yapmak sağlık açısından önemlidir. Bakımlı, temiz, hijyenik ve doğru beslenen bir canlıdatüm özen gösterilmesi gereken konulara dikkat edilirse neden uzun ömürlü olmasın ki…?

17/07/2023

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedilerin Bir Günü

15.07.2022

Kedilerle günlerimiz dolu dolu geçiyor. Onların sevgisi, tatlılığı, komikliği bize mutluluk ...

KEDİLERİN GÖZDESİ

12.06.2023

Nane ailesinin en meow üyesi Nepeta cataria, catnip veya kedi nanesi olarak bilinir. Kedilerin ...

Flamingo

28.09.2021

Flamingolar uzun ince bacaklara sahip ve esnek uzun bir boynu olan, genelde pembe tüylü ...

Kediniz Sizi Özlüyor

02.07.2022

Kediler söz konusu olduğunda onların bağımsızlıklarına düşkün ve insan varlığına ...

PASAPORTLU PATİLER!

06.09.2023

Hayvan sahipleri için uzun süreli seyahatlerin vazgeçilmezi, en yakın dostlarının da ...

Taptaze Su Ve Kediler!

15.06.2023

Kediler için taze su önemlidir. Bu durumda su şelalesi ya da su pınarı iyi bir fikir olabilir. ...

Bin Yıllık Kedi Mumyası

29.03.2022

Tarihi kültürel zenginlikleriyle Kapadokya'ya açılan kapı olan ve Orta Anadolu ve ...