Sıcakların Kedilere Etkisi

Sıcakların Kedilere Etkisi

Kedilerin güneşe bayıldıklarını, sıcak havaları sevdiklerini biliyoruz. Ancak yaz mevsiminin gelmesiyle boğucu sıcak günlerde, kediniz biraz bunalmış gözüküyor olabilir. Peki fazla sıcak havanın kediler üzerinde zararları var mıdır, neler yapmalıyız?

Kediler sıcağı seven canlılardır. Kedilerin sıcaklığı çok sevmesinin iki ana nedeni vardır. Birincisi; yeni doğan bir yavru kedinin gözleri açılmadan önce annenin yerini belirleyip beslemelerini sağlayan yüzlerinin etrafında sıcaklık reseptörleri ile doğarlar. Yaş aldıkça bu reseptörler daha hassas hale gelir ve önceden programlanmış doğal sıcaklığı araştırmaya yönelik doğal dürtü, günlük bir içgüdü haline gelir. İkinci neden, kediler ısıya insanlara göre daha fazla dayanırlar. Bu nedenle güneşin altında uyumak onlar için rahatsız edici değildir, ancak sakıncalıdır.

Kedilerde tıpkı insanlar gibi sıcaktan bunalabilir hatta aşırı sıcaklarda güneşin altında fazla durmaları güneş çarpmasına yol açabilir. Kediler aşırı sıcak dönmelerinde özel bakıma ihtiyaç duyabilirler. Kediler güneş çarpması sonucu eğer kendilerini soğutamazlarsa ciddi sağlıksal problemler yaşarlar. Böyle durumlarda zaman kaybetmeden hemen veteriner hekiminizden yardım almalısınız.

Kedilerde sıcaklık çarpması belirtileri;

Evde yaşayan minik dostlarımıza güneş çarpması, dışarıda yaşayanlara göre daha düşük orandadır. Ancak yaz sıcağı ile bahçeye, balkona çıkan kedilerde bu durum söz konusu olabilir. Güneş çarpması kediler için tehlikeli bir durumdur.

Belirtileri; kusma, uyku sürelerinin fazla olması, uyuşukluk, dilde ve ağızda kırmızılık, kalp atışlarında artış, idrar miktarında azalma, kas seyirmeleri, salya akıtma, huzursuzluk, nefes almakta zorlanma, sersemlik ve ateşinin 40 derecenin üzerine çıkması şeklinde sayabiliriz. Kedinizde bu gibi belirtileri gözlemlediğinizde sıcak ortamdan kedinizi uzaklaştırmalısınız. Tüylerini nemli bir bezle silebilirsiniz ancak vakit kaybetmeden bir veteriner hekimden yardım almalısınız.

21/08/2022

Keditörün Önerisi

GÜZEL TÜYLERİN SIRRI

31.07.2023

Sfenks ırkı kediler hariç diğer tüm kedi ırklarında az ya da çok miktarda bulunan tüyler, ...

Sezgin Kaymaz ile Söyleşi

02.07.2020

“Okuyan toplumların evinde daha çok hayvan var, daha hoşgörülü, daha barışseverler ve ...

Kediler Neden Kusar?

28.04.2023

Kediler, vücutları ve ruhları kadar naif ve hassas bir sindirim sistemine sahiptirler. Sık sık ...

Kediler Alemi

CİNS KARA KEDİLER

18.09.2023

Siyah tüylü kedi cinsleri, hem mitlerin odağındalar hem de tarihin tozlu sayfalarında. Siyah ...

Arama Kurtarma Kedisi

10.02.2023

Tüm dünyadan ve ülkemizden arama kurtarma köpeklerinin afet bölgesinde canla başla ...

Kedilerde Hiperaktiflik

08.12.2022

Yerinde duramayan, oyun oynamaktan sıkılmayan çok hareketli bir kediniz mi var? Akşamları tv ...