YENİLER >

Sokaktaki Canlılara Yardım Etmenin 10 Yolu

Sokaktaki Canlılara Yardım Etmenin 10 Yolu

Sokakta gördüğümüz kediler ve köpeklerin hepsinin bizim yardımlarımıza ihtiyacı var. Kapınızın önüne koyacağınız biraz mama, biraz su ve bütçeyi zorlamayacak birkaç küçük adımla onların da daha iyi şartlarda yaşamalarına yardımcı olabilirsiniz.

Evlat edinin

Sokaktaki ya da barınaktaki bir canlıyı evlat edinmek yapabileceğiniz en büyük iyiliklerden biri olabilir. Barınakları ziyaret ettiğinizde, sayısız kedinin ve köpeğin alınıp daha sonra sokağa terk edildiğini göreceksiniz. Bu durum oldukça üzücü ve insanlığın ayıbıdır. Sokakta, barınakta zor şartlarda yaşayan binlerce canlıyı evlat edinmek için harekete geçmeliyiz.

Sosyal medyayı kullanın

Instagram, Twitter, Facebook gibi ağlar sokak hayvanlarına yardım etmek için harika bir platform haline gelebilir. Ev bulmasını, iyileşmesini istediğiniz canlıyı daha fazla kişinin görmesi için paylaşım yaparak, bir yuva bulmasına aracı olabilirsiniz.

Barınaktaki hayvanların koruyuculuğunu üstlenin

Evlat edinememe durumunda yapabileceğiniz en güzel şey barınak ziyaret etmektir. Barınaklarda sevgiye, ilgiye muhtaç birçok canlı yaşamaktadır. Onları düzenli olarak ziyaret edip, mama götürebilirsiniz. Ayrıca direkt olarak bir ya da birden çok canlının koruyuculuğunu üstlenerek masraflarını karşılayabilirsiniz.

Yanınızda kedi ve köpek maması bulundurun

Şehir yaşamında dostlarımızın avcılık kabiliyetlerini kullanmaları biraz zor. Her markette kedi ve köpek maması bulmak mümkün. Özellikle kuru mamalar sokakta dağıtmak için daha uygundur. Onlara biz yardım etmeli, çantamızda, arabamızda kuru mama taşımalıyız. Sokakta ihtiyacı olan bir canlı gördüğümüzde, anında mama verebilmeliyiz.

Bulunduğunuz bölgedeki veterinerleri bilin

Sokakta yaralı ya da hasta bir hayvan gördüğünüzde nasıl davranacağınızı bilmek, en az yanınızda mama taşımak kadar önemli. Bu nedenle en doğru şekilde müdahale edebilmek için en azından yaşadığınız çevredeki veterinerleri keşfedin. Onlardan fikir alın, en yakınınızdakilerle iletişimde kalın.

Artan yemeklerinizi paylaşın

Evdeki yemeklerinizden artanları ya da daha sonra yemek istemediklerinizi sokaktaki canlarla paylaşabilirsiniz. Kapı önüne koyacağınız artan yemeğiniz ve bir kap su, sokakta yaşayan canlıların karınlarının doymasını sağlar. Ancak koyacağınız yemeklerinde, kedi ve köpeklerin yiyebileceği türden olmasına özen göstermelisiniz.

ALO 153 hattını arayın

Zor durumda olan kedi ve köpeklere yardım etmenin bir diğer yolu da acil yardım hattını aramak. ALO 153’ü ya da bulunduğunuz şehirde sokakta yaşayan canlılar için yardım hattını aradığınız zaman belediye ekipleri, belirttiğiniz adrese gelip yaralı hayvanı alır ve tedavi için yardımcı olurlar.

Bağış yapın

Gönüllülük esasıyla çalışan bir barınağa yapacağınız yardıma ihtiyaçları vardır. Ancak güvenmek, iyi araştırmak ve barınağın yetkilisiyle görüşme yapmanız önemlidir.

Hayvan hakları için çalışın

Ülkemizde hayvan hakları için çalışan birçok örgüt ve topluluk var. Bu topluluklara katılarak hayvan haklarıyla ilgili mücadele edilen konularda çalışabilir, sokaktaki dostlarımızın yaşamlarını iyileştirmek için kolektif bir şekilde projeler üretebilirsiniz.

Soğuk havalarda yardım edin

Sokakta yaşayan canlıların en çok zorlandığı mevsim, ne yazık ki kış. Soğuk havalarda hem yemek ve su, hem de sıcak bir yer bulmak, hayatta kalabilmeleri için kritik önem taşıyan ve çok zor olan faktörlerdir.

Sokakta yaşayan canlıları, soğuktan korumak için en azından birkaç hafta dayanacak kulübe yapabilir ya da alabilirsiniz. Bunun yanısıra, soğuk havalarda sokakta yaşayan canlıları korumak adına dikkat edilmesi gereken bir nokta da arabanın motoruna kedi girmiş olma ihtimalini her zaman düşünmeniz. Motorun sıcaklığı ya da dışarıdaki soğuktan koruduğu için, özellikle yavru kediler motora girebiliyor. Arabaya binmeden önce kaputa vurarak içeride kedi olup olmadığını anlayabilir ve kaçmasını sağlayabilirsiniz.

Keditörün Önerisi

Kedilerde Ağız Kokusu

15.10.2021

Kediler temizlikleriyle ün salmış canlılardır. Sürekli kendi kendini temizlemelerinin bizim ...

Kedi Ötüşü

06.07.2021

Kedilerin birçok ses çıkarttığını ve her bir sesin farklı anlam taşıdığını biliyor ...

Alerjik Kedicilere Müjde!

06.04.2021

Alerji ve Astım Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Akçay: "Kedi veya köpeğinize karşı alerji ...

Kedi İstasyonu Kuruldu

10.05.2020

Sokak kedilerin bakımı beslenmesi için kurulan Kedi İstasyonu Hatay'ın Arsuz İlçesinde ...

Kediler Alemi

Kirli Derslere Katılıyor

19.10.2021

Trabzon'un Ortahisar ilçesinde yaşayan 63 yaşındaki Hatice Özkan'ın, torununa doğum ...

Kediler Üşür Mü?

26.09.2021

Kediler sıcağı seven canlılardır. Kışın onları evin en sıcak bölgelerinde, kalorifer ...

Rengarenk Akvaryum

12.08.2021

Akvaryumlar rengarenk oluşuyla, bulundukları yere muhteşemlik katan, içerisinde birbirinden ...

Kedim Beni Seviyor Mu?

26.06.2021

Kedilerin cinsleri, karakterleri, fiziki yapıları birbirlerinden farklıdır. Kimi kediler çok ...

Kediler Ve Çizikler

24.06.2021

Davranış sorunu yaşayan kedi sahipleri kedilerin işaretleme yöntemlerini ve ne anlama ...

Onlar Eşya Değil, CAN!

27.03.2021

Hayvan sahiplenmek söz konusu olduğu zaman, onların eşya değil bir 'can' olduklarını asla ...

Kedilerin Dolunay Korkusu

08.01.2021

Yapılan bir araştırmaya göre, kedilerin başına dolunay dönemlerinde ayın diğer ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER