YENİLER >

Farkındalığın Kapıları - Ferhan Yüksel

Farkındalığın Kapıları - Ferhan Yüksel

Sevgili dostlar, ayurveda bedenin görünür, katı formunun dışında, enerjetik bir alana sahip olduğunu söyler. Bu alan “ölümcül gizli sır” anlamına gelen marma noktaları ile tüm evreni bedende yansıtan farkındalık kapılarıdır. Bilinç kendini bu noktalardaki olağan üstü enerji ile ifade eder.

Marma noktaları insan ve hayvan bedenlerinde kas-sinir kavşaklarında bulunur. Kas lifleri ile sinir uçları arasında bir boşluk vardır ve özelleşmiş bir sıvı ile doludur. Ayurveda, bu plazmatik oluşumun evrenin tüm bilgisine sahip olduğuna inanır. Hem bilinç hem de yüksek bilinç algısının zihinsel farkındalık seviyesine çıkması ve ifade bulması sinir- kas kavşaklarındaki bu plazmatik sıvı ve beynin beyaz maddesi sayesinde gerçekleşir.

Bu bakış açısı ile, bizim ve hayvanlarımızın sahip olduğu beden tipleri (doshalar) sinir-kas kavşaklarında katılaşmış enerji düğümlerinden başka birşey değildir. Yani “marma noktaları” farkındalığın kapılarıdır ve ruh halleri ile bağlantılıdır. Dosha dengedeyse, marma alanındaki plazma kristalize olur ve bağ dokusunda birikmeye başlar, sevgi ve şevkat duyguları ile biokimyasal bir reaksiyon içindedir. İşte bu reaksiyon marma noktalarını uyararak iyiliği daim kılmaktadır. Marma stres altında ise kasılır. Plazmik hücreler algı ve şuur düzeyinde moleküler yapıyı kasar, sıkıştırır ve donuklaştırır, bu blokaj marmayı sertleştirir. Dosha dengesini koruyan marma noktası kontrolü elinden kaçırır ve dengesizlik başlar. Dengelerin değişimi bedendeki zayıf halkanın kopmasına yol açar böylece hastalık başlar, yayılır ve görünür hale gelir.

Bu aşamadan sonra batı tıbbı hastayı değil de hastalığı tedavi etmeye yönelik bakış açısı ile müdehale ederek hastalığı kimyasallar yada operasyon ile bastırır.

Ayurveda hastalığı dosha dengesizliği aşamasında yakalar, marma masajı ile dosha dengesi tekrar kurulur, hastalık daha başlamadan bertaraf edilir, ama herhangi bir neden ile hastalık görünür olduktan sonra ayurveda devreye girdiyse, pancakarma denilen geleneksel tedavi sistemleri ile rahatsız olan doshayı kendi evinde toplayarak elemine eder. Sonrasında ünlü yağ masajı olan abhyanga ile tüm bedeni, marma noktalarını ve kanalları yağlayarak tüm blokajları çözer ve ruhsal enerji kanalını açar ve beden bilinci tetiklenir beden kendi kendini iyileştirir.

Kedilerde Marma Noktaları

Sevgili kedilerimizin de bedenlerinde marma noktaları vardır.

• Omurganın kafatası ile birleştiği yerde, kafatasının dışa çıkıntı yapan iki yanında,

• Kafanın tepesinde kulakların arası,

• Kulakların dipleri(resimde göründüğü gibi),

• Gözlerin dış köşeleri,

• Dört ayağının da eklem yerleri,

• Patilerinin I. ve II. tırnak araları,

• Leğen kemiklerinin çukurları

Bu noktalara makul ölçüde basınç uygularsanız kediniz tepki verecektir, büyük olasılıkla hoşuna gidecektir. Ama fazla hassasiyet gösteriyorsa Pitta dengesizliği başlamış demektir. Eğer azalıp artan oranda tepki veriyorsa Vata bozukluğu düşünülür. Derin basınç altında donup kalıyorsa Kapha dosha sıkıntılı anlamına gelir.

Eğer tereyağı gibi onların çok sevdikleri bir yağ ile bu noktalara hafif hafif masaj yaparsanız sonrasında kendileri yalayarak marmalardaki stres bloklarını çözecekler ve bağışıklıklarını yüksek tutacaklardır. Bu uygulamaya ilaveten kulaklarının içine de damlalık ile 5-6 damla erimiş tereyağını ayda1 kez akıtırsanız kediniz hastalanmayacaktır.

Sağlıklı bir yaz geçirmenizi dilerim…


Keditörün Önerisi

Dostça Bir Uyarı…

06.05.2020

Dostça Bir Uyarı…2018 verilerine göre Türkiye’deki hanelerin %10’nunda en az 1 köpek ile ...

Kediler Alemi

Engelli Bir Kediyle Yaşam

08.10.2021

Bazı kediler doğuştan, bazıları ise sonradan bir kaza veya travma sonucu meydana gelen ...

Kedi Felsefesi - Emek Ekşi

26.07.2021

“Lütfen söyler misiniz bana, buradan hangi yola gitmem gerek?”“Bu nereye gitmek istediğine ...

Tokyo’nun Dev Kedisi

09.07.2021

Tokyo’da Shinjuku Tren İstasyonu’ndan çıkanları meydandaki gerçekçi dev Calico kedi ...

Kediler İş Başında!

13.05.2021

ABD'nin Chicago şehrindeki fare istilası sorununu çözmek bir hayvan barınağındaki kediler ...

Ankara Kedisi Yok Oluyor...

29.01.2020

Anadolu tarihler boyu çeşitli uygarlıklara misafirlik etmiştir. Bunlardan niceleri tarihin ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER