Kedilere Kişilik Testi

Kedilere Kişilik Testi

Amerika’da 45 hayvan barınağında uygulanmaya başlanan yeni bir uygulama sayesinde kedilerin kişilik özellikleri analiz edilerek onları evlat edinmek isteyen insanların beklentilerine ya da yaşam şartlarına uygun olup olmadıkları anlaşılmaya çalışılıyor.

Hayvanlara Kötü Davranışı Önleme Derneği’nden davranış bilimci Dr. Emily Weiss tarafından gerçekleştirilen çalışmada güven, insanlara yakınlık gibi konularda kedilerin tanınabilmesi amaçlanıyor.

Kedileri dokuz kategoriye ayırarak sınıflandırabilen bu çalışma sayesinde evlat edinmek istediğiniz kedinin sizin beklentinize uyup uymayacağını anlayabiliyorsunuz. Kediler için kişilik testi şu şekilde gerçekleştiriliyor: Kedi öncelikle bilmediği bir odaya konuluyor ve davranışları gözlemleniyor. Yeni ortamı tanımak için ne kadar zaman harcadığı, getiren şahsa tekrar geri dönüp dönmediği, odaya giren yeni bir insana nasıl tepki verdiği gibi noktalar dikkatle inceleniyor. Hatta bu süreçte kedinin göz kırpma sayısı ve çıkardığı sesler de araştırmanın maddelerinden birini oluşturuyor. Bu araştırma sayesinde kedinin ne kadar sosyal ve güvenilir olduğuna dair bir skala oluşturuluyor.

“Feline-ality” adı verilen programın asıl amacı, evlat edinilen hayvanların birkaç gün sonra terkedilmemesini sağlamak.. Dr. Weiss’ın sözlerine göre, insanlar bu süreci eğlenceli bulduklarından olacak ki, hayvan barınaklarından sahiplenilen kedilerin sayısında ufak da olsa bir artış yaşanıyor.

27/05/2023

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Senin Adın Ne?

21.06.2023

Umursamaz tavırları ile bilinen kediler ile yaşamış hemen herkes, seslendiğimizde kulak ...

Kediniz Ne Kadar Su İçmeli?

14.04.2023

Kediniz 2 aylık olduktan sonra maması dışında ihtiyaç duyacağı tek ve ana sıvı kaynağı ...

İran Kedisi

21.10.2022

Uzun yumuşak tüyleri ve kocaman gözleri ile dünyanın en popüler kedi ırkları arasında yer ...