Kedici Olmak ya da Olmamak - Alp Akoğlu

Kedici Olmak ya da Olmamak - Alp Akoğlu

Kedici olmanın, onlarla birlikte yaşamanın “faydalarını” kedicilere anlatmaya gerek yok. Ama bunu bir ara kedi sahibi olmayanlara anlatmak gerekiyor. Çünkü yapılan bir araştırma kedi sahibi olmayan insanların yaklaşık yarısının kedileri sevmediğini gösteriyor.

Araştırma kedileri evde istemeyenlerin başlıca gerekçelerinin kedi kumunun kokusu, tüy dökme, mobilyaları tırmalama, istenmeyen yerlere tırmanma ve ısırma/tırmalama olduğunu gösteriyor. Ayrıca araştırma kapsamında yapılan ankete katılanların yaklaşık üçte biri ve evlerinde kedi alerjisi olan biri olduğunu gerekçe göstermiş.

Geçtiğimiz senelerde yayımlanan bir araştırma biraz daha iyimser olmakla birlikte bu önceki araştırmayı destekliyor. Bu araştırmanın amacı insanların ne kadarının kedileri sevdiğini bulmak değil. Amaç daha çok barınaklarda bu kadar sahipsiz hayvan varken insanların neden onları sahiplenmek istememesiyle ilgili.

Bu araştıramaya göre insanların evcil hayvan sahibi olmak istememelerinin nedeni olarak maliyet ilk sırada geliyor. Bunu yeterince zaman ayıramama kaygısı izliyor. Hayvanları sevmeme (özellikle de kedileri) başta da dediğimiz gibi en büyük nedenlerden biri. Araştırmaya katılanların yaklaşık yüzde yirmisiyse daha önce kaybettiği bir hayvanın üzüntüsünü yaşadığı için yeni bir hayvan almak istemediğini belirtmiş. Soruların yönlendirildiği 1500 kişinin yaklaşık yarısı daha önce bir kedi ya da köpek sahibi olmamış kişiler.

Bu iki araştırma da ABD’de yapılmış. Yukarıda anlattıklarımızdan ABD’de kedilerin sevilmediği sonucu çıkmasın. Çünkü ülkede bulunan yaklaşık 100 milyon evde toplam 90 milyon kedi bulunuyor. Tüm evlerin üçte birinde en azından bir kedi bulunuyor. Türkiye ile ilgili sağlıklı bir istatistiğe ulaşamadık. Ama toplam 4 milyon kedi ve köpek olduğu konusunda haberler var. Yani her 17 insana karşılık bir kedi veya köpek. Evcil hayvanları neden sevmediğimiz konusunda bir araştırmanın asıl ülkemizde yapılması gerekli gibi görünüyor.

01/02/2021

Keditörün Önerisi

KEDİM SU KUSUYOR!

14.07.2023

KEDİM SU KUSUYOR! Kedilerin nadiren su kusması alışılmadık bir durum değildir, ancak ...

Kediler Alemi

Kedici & İlber Ortaylı

23.06.2022

Kedici Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Dr. Tarkan Özçetin, kedilere olan sevgisini bildiğimiz ...

Sıradan Kedi Yoktur

17.12.2021

Kedilerin sıradan ve hepsinin aynı özelliklerde olduğunu mu düşünüyorsunuz? Hepsinin ayrı ...

Kedi Çığlığı Nedir?

19.05.2023

Kedilerin adeta çığlığı andıran fazla yüksek sesle miyavlamalarına ‘vokalizasyon’ ...

GÜZEL TÜYLERİN SIRRI

31.07.2023

Sfenks ırkı kediler hariç diğer tüm kedi ırklarında az ya da çok miktarda bulunan tüyler, ...