YENİLER >

Kedici Olmak ya da Olmamak - Alp Akoğlu

Kedici Olmak ya da Olmamak - Alp Akoğlu

Kedici olmanın, onlarla birlikte yaşamanın “faydalarını” kedicilere anlatmaya gerek yok. Ama bunu bir ara kedi sahibi olmayanlara anlatmak gerekiyor. Çünkü yapılan bir araştırma kedi sahibi olmayan insanların yaklaşık yarısının kedileri sevmediğini gösteriyor.

Araştırma kedileri evde istemeyenlerin başlıca gerekçelerinin kedi kumunun kokusu, tüy dökme, mobilyaları tırmalama, istenmeyen yerlere tırmanma ve ısırma/tırmalama olduğunu gösteriyor. Ayrıca araştırma kapsamında yapılan ankete katılanların yaklaşık üçte biri ve evlerinde kedi alerjisi olan biri olduğunu gerekçe göstermiş.

Geçtiğimiz senelerde yayımlanan bir araştırma biraz daha iyimser olmakla birlikte bu önceki araştırmayı destekliyor. Bu araştırmanın amacı insanların ne kadarının kedileri sevdiğini bulmak değil. Amaç daha çok barınaklarda bu kadar sahipsiz hayvan varken insanların neden onları sahiplenmek istememesiyle ilgili.

Bu araştıramaya göre insanların evcil hayvan sahibi olmak istememelerinin nedeni olarak maliyet ilk sırada geliyor. Bunu yeterince zaman ayıramama kaygısı izliyor. Hayvanları sevmeme (özellikle de kedileri) başta da dediğimiz gibi en büyük nedenlerden biri. Araştırmaya katılanların yaklaşık yüzde yirmisiyse daha önce kaybettiği bir hayvanın üzüntüsünü yaşadığı için yeni bir hayvan almak istemediğini belirtmiş. Soruların yönlendirildiği 1500 kişinin yaklaşık yarısı daha önce bir kedi ya da köpek sahibi olmamış kişiler.

Bu iki araştırma da ABD’de yapılmış. Yukarıda anlattıklarımızdan ABD’de kedilerin sevilmediği sonucu çıkmasın. Çünkü ülkede bulunan yaklaşık 100 milyon evde toplam 90 milyon kedi bulunuyor. Tüm evlerin üçte birinde en azından bir kedi bulunuyor. Türkiye ile ilgili sağlıklı bir istatistiğe ulaşamadık. Ama toplam 4 milyon kedi ve köpek olduğu konusunda haberler var. Yani her 17 insana karşılık bir kedi veya köpek. Evcil hayvanları neden sevmediğimiz konusunda bir araştırmanın asıl ülkemizde yapılması gerekli gibi görünüyor.

Keditörün Önerisi

Kedi Kasabası

15.01.2021

Samsun'da Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezi içerisinde 20 dönümlük alan ...

Kediler Alemi

Kediler Neden Tırmalar?

03.10.2021

Kediler sadece kedicileri değil, evdeki eşyaları da sıklıkla tırmalar. Tırmalama, kediler ...

Kediler Ve Çocuklar

27.09.2021

Kediler harika dostlardır. Çocuklara sorumluluk ve evcil hayvan bakımı eğitimi vermede önemli ...

Pire - Esra Bandırma

16.02.2021

İnsan popülasyonunun gün geçtikçe artıyor oluşu, dünyamızı daha kalabalık hale ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER