YENİLER >

Eviniz Yeterince Kedici Mi? - Meltem Uçar Şafak

Eviniz Yeterince Kedici Mi? - Meltem Uçar Şafak

Hayatınızda sabahları yüzünüze mırlayan, geceleri ayak ucunuza sokulup yatan, evin neşesi, akvaryumdaki balıkların çilesi bir kuyruklu var ise; onu nasıl daha mutlu edebilirim diye düşünüp bir takım yollar arıyor olabilirsiniz! Yeni yıl planlarınıza bu sene “kedimi nasıl daha mutlu edebilirim” gibi bir başlık eklediyseniz buyurun tüy yumağı dostlarımızı ev yaşamında daha mutlu edecek önerilerimi okuyun ve evinizi daha da kedici bir ev hâline dönüştürün.


Türkiye şartlarında ne yazık ki şanslı bir azınlık yalnızca müstakil ev, villa veya çiftliklerde yaşama olanağına sahip olabiliyor. Bu şanslı azınlığın kedileri de elbette şanslı azınlık kediler! Özgürce hem evde hem de dışarıda dolaşma şanslarına sahip olabileceklerini veya en azından günde birkaç saat yemyeşil çimlerde bahçede keyif çatabileceklerini düşünüyorum. Geriye kalan insanlar olarak çoğumuz apartman hayatı yaşıyoruz ve kedilerimiz de bu durumu bizlerle paylaşmak durumunda kalıyorlar. Elbette bir kedinin hele de özellikle kış aylarında; kalorifere postu serip balıklı fareli rüyalara dalabileceği, güvende hissettiği, karnının doyabildiği ve en önemlisi de sevildiği bir evi olması sokakta yaşam savaşı veren türdaşlarına göre şükredilecek bir durum.

Ama Mısır’da tanrıçalaştırılmış bir türden bahsediyoruz sevgili kedi dostları, sizce “yeterince” veya “şükredilecek” gibi kavramlar cidden bu kuyruklugiller familyası ile birlikte yaşamak için anahtar kelimeler mi?
Jackson Galaxy’nin Catification adlı kedili evlerin nasıl kedileri de mutlu eden dekorasyonlara sahip olabileceğini anlattığı kitabında, şu konu üzerinde önemle duruluyor; evin çeşitli alanlarında kediye ait onu mutlu eden çeşitli aktivitelerde kullanabileceği alanlar yaratmak!

Temel olarak kitapta bahsedilen evinizin her odasında kedilerin üzerlerine çıkıp kurulabilecekleri yüksekte ve alçakta alanlar yaratmak; böylece birbiri ile anlaşamayan kedileriniz var ise onlar için farklı yol güzergâhları da yaratmış olacaksınız.

Yerde ve yüksekte olmak üzere odayı iki farklı egemenlik alanına böldüğünüzde her iki bölümde de yeterince alan yarattıysanız kedilerinizden biri yerde takılırken diğeri kedi raflarından zıplayarak aynı alanda yüksekte dolaşmayı tercih edebilir.

Kedi sevgisi insanın kalbine bir kez girdi mi, evdeki kedi sayısında da zamanla artış gözlenir genelde. Özellikle birden çok kedi ile birlikte yaşıyorsanız evinizde her kedinin kendi küçük egemenlik alanını ilan edebildiği diğer dostu ile paylaşmak zorunda olmadığı yeterli kedi alanlarının bulunduğundan emin olmalısınız.

Keditörün Önerisi

Pati Ülkesi - Arzu Aytan

15.05.2021

Ah yine sıkıntılı bir sabah. Duvar dibinden ağır ağır patilerimi sürüyerek yürümeye ...

Kediler Alemi

Kirli Derslere Katılıyor

19.10.2021

Trabzon'un Ortahisar ilçesinde yaşayan 63 yaşındaki Hatice Özkan'ın, torununa doğum ...

Kedinizi Rahat Ettirin

18.10.2021

Kediler bakımına en düşkün canlılar arasındadır. Kedicilerin ilgisini, bakımını ve rahat ...

Smokin Kedi Tomris

17.10.2021

‘’Biz istiyoruz ki Smokin Kedi Tomris adında bir barınak kuralım.. Tüm dostlarımızı ...

Damdaki Kedi - Müjde Dural

05.08.2021

Tam yılını hatırlamıyorum ama 80’lerin ortaları ya da sonları filan. O zamanlar Üsküdar, ...

18 Mart Çanakkale Zaferi

18.03.2021

Çanakkale Zaferi'nin 106. yıl dönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve vatan için ...

Yeni Yazarımız Emek Ekşi

16.10.2020

1997, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden bu temmuz ayında ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER