Bilime Göre Kedinizin Mutlu Olmasını Nasıl Sağlarsınız?

Bilime Göre Kedinizin Mutlu Olmasını Nasıl Sağlarsınız?

2030'a kadar dünya nüfusunun %60'ı şehirlerde yaşayacak ve her üç kişiden biri şehri en az yarım milyon kişiyle paylaşacak. Gittikçe daha fazla insanın yoğun kentsel ortamlarda yaşamasıyla, evcil dostlarımızı gelecekte neler bekliyor?

Dış dünyaya erişimin olmamasıyla, apartman yaşantısı çoğu evcil hayvan için ideal olmayabilir. Özellikle kediler için, kapalı yaşam tarzlarına yönelik bir eğilim, normal davranmalarını engelleyebilir.

Yaban kedisinin evcilleştirilmiş torunları olarak, kediler doğası gereği etoburlardır. Doğal olarak, bu durum onların avlanmalarını gerektirir. ABD'de yapılan bir araştırma , evcil kedilerin her yıl dört milyara kadar kuşu ve 21 milyara kadar canlıyı öldürebileceğini buldu.

Peki evcil kedilerin doğadan uzakta avcılık içgüdüleriyle yaşamasını nasıl sağlayabiliriz? Maalesef birçoğumuz onları evimize davet etmemize rağmen, kedilerin evimizde mutlu olup olmadığı hakkında nispeten az şey biliyoruz..

Doğru kediyi seçmek

Bazı kedilerin ev kedisi olmaya diğerlerinden daha uygun olduğunu biliyoruz, ancak genelleme yapmamaya dikkat etmemiz gerekiyor. Tüm kedilerin bireysel ihtiyaçları , kişilikleri ve tercihleri vardır. Yüksek enerjili ve hiperaktif kediler, iç mekan deneyimi az olan kurtarılmış sokak canları veya insanlara karşı pek arkadaş canlısı olmayanlar, tamamen iç mekanlarda yaşanan bir yaşam için iyi seçimler değildir.

Çoğunlukla hareketsiz zaman geçirdikleri için ev kedileri obeziteye yatkındır. Çünkü evcil dostlarımızın avcı içgüdüleri hala var olsa da yiyecek bulmak için avlanmaya ihtiyaçları yoktur. Evcil dostlarımız için güvenli açık alanlar yaratmak onların mutluluğu ve sağlığı için çok önemli. Örneğin, kaçmamaları için kedi koruma bahçeleri, evcil hayvanların dış mekanlardan daha kontrollü bir şekilde faydalanmalarını sağlayabilir. Ancak bu mümkün değilse, bir kedinin evdeki yaşamını iyileştirmek için yapılabilecek çok şey var..

Kişisel Alan

Kediler asosyal olarak kabul edildiğinden, kapalı ortamlar, genellikle kaçınmayı seçecekleri çeşitli durumlar sunabilir. Bunlar, çok fazla ilgi ve beklenmedik misafirlerden, küçük çocuklar ve karşılıklı saygı ve kişisel alan kavramını anlamayan diğer hayvanlara kadar her şey olabilir..

Kedilerin kutuları sevdiğini biliyoruz, ancak onlara tırmanabilecekleri yüksek noktalar da verebilirsiniz. Bunu yapmak için bir "kedi ağacı" kullanabilirsiniz, ancak erişilebilir bir raf veya bir gardırobun üstü de işe yarayacaktır. Kedilerin ayrıca kendilerini stresli buldukları durumlardan uzaklaştırabilmeleri için sessiz odalara ve altına saklanabilecekleri alanlara erişmeleri gerekir.

Avcı İçgüdüsü

Ama avlanma ihtiyaçları ne olacak? Bu davranışa izin vermek hayati önem taşır ve bu, yiyecekleri aramanın yanı sıra onu bulup yemelerini de içerir. Kedinizle yiyecek saklama oyunu oynayarak avlanma yetisini kullanmasını sağlayabilirsiniz. Bir kedinin daha fazla hareket etmesini ve düzenli, daha az miktarda mama yemesini sağlamak, obezite riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Oyun ayrıca, yiyecek ihtiyacı olmadan avlanmayı taklit etmek için de kullanılabilir. Oyun anlarını kısa tutmak, zıplamayı ve kovalamayı teşvik etmek ve canlı avın şeklini, dokusunu ve hareketini taklit eden oyuncaklar kullanmak kedinizin mutlu olmasını sağlayacaktır.

İhtiyaçlar

İnsanlar gibi kediler de kendilerini korumayı sever. Etkili tırmanma ve savunma için keskin tırnaklar şarttır, bu nedenle özellikle mobilyalarınızı korumak istiyorsanız tırmalama tahtası aldığınızdan emin olun. Vahşi doğada kediler ağaçları ve diğer nesneleri tırmalayarak diğer kedilerin takip etmesi için işaretler bırakmak için de kullanırlar.

Kedinizin tuvalete rahatça gidebildiğinden emin olun. Düzenli olarak temizlenen bir tuvalet kendilerini rahat hissetmelerini sağlar. Ayrıca tuvaleti mama kabı ve sudan uzak bir yere koyun. Kediler için, tuvalet ihtiyacı halka açık bir faaliyet değildir, kendilerini güvende hissettikleri alanda olması gerekir. Dikkat ! Kediniz uygun olmayan bir yere tuvaletini yapıyorsa, tuvalet düzenlemelerinden memnun olmayabilir..

Kediler karmaşık canlılar değildir sadece her bireyin olduğu gibi onların da kendine özgü ihtiyaçları vardır. Bir ev kedisine sahip olup olmayacağınıza karar vermeden önce, bunun kedinin de vereceği bir karar olduğundan emin olun.

04/05/2023

Keditörün Önerisi

Kahin Kedi Achilles

12.06.2021

St Petersburg kentindeki ünlü Hermitage Müzesi'nin bahçesinde yaşayan kahin kedi Achilles, A ...

Kediler Alemi

Meraklı Şimal - Nuray Erman

14.07.2022

Bu kadın benden ne istiyor anlayamadım bir türlü. Beni aldı ensemden tuttu o hiç sevmediğim ...

Manx Kedisi

19.05.2023

Manx kedileri kuyruksuz kediler olarak bilinir ayrıca avlanma becerileri oldukça yüksektir. ...

Kedilerin Gizemi

10.11.2021

Kediler değişik, gizemli canlılardır. Onların davranışlarındaki gizemi çözebilmek için ...