YENİLER >

Petical Hayvan Hastanesi Başhekimi Veteriner Hekim ‘Orhan Özbaba’ Röportajı- Seda Tuncel

Petical Hayvan Hastanesi Başhekimi Veteriner Hekim ‘Orhan Özbaba’ Röportajı- Seda Tuncel

‘’İş konusunda, hatayı kabul etmeyen bir yanım var’’

Meslekte 40 yılını doldurmuş, mezun olduğu gün hastane açacağına yemin etmiş, büyük tecrübeleri olan, Petical Hayvan Hastanesi’nin Başhekimi Veteriner Hekim Orhan Özbaba bu haftaki röportaj konuğumuz. 40 yıllını geçirdiği meslekteki tecrübesi, iş prensipleri ve başarısının sırrını gelin hep birlikte öğrenelim..

Orhan Özbaba kimdir? Biraz kendinizden bahseder misiniz?

Mesleğin her alanında çalışmış, meslekte 40 yılını doldurmuş, yüzlerce meslektaş yetiştirmiş, veteriner hekimlik mesleğinin etik ve deontoloji kurallarına uygun icra edilmesi, aynı zamanda anlaşılması için bu mesleğe gönül vermiş, bölgesinde ilklere imza atmış, 12 sivil toplum örgütünde aktif üyeliği olan, şimdilerde Çukurova bölgesine hizmet veren Petical Hayvan Hastanesi’nin Başhekimi, evli, iki evladı, iki kedisi ve torunu olan biri olarak tanımlayabilirim.

Neden Veteriner Hekimlik? Sizi bu mesleğe yönlendiren ne oldu?

Açıkçası veteriner hekimlik mesleğini isteyerek seçtiğimi söyleyemem. Beni yönlendiren de Üniversite sınavındaki tercihlerim oldu. Hayvan sevgisi bebeklikten beri içimizde olduğundan ve yaptığımız işi en iyi şekilde yapmalıyız anlayışı ile ideal olanı bulmak için tam donanımlı bir hastane hayalini gerçekleştirdik.

Sizin için veteriner hekim olmanın ilk şartı nedir? İş prensipleriniz var mıdır?

Koşulsuz doğa ve canlı sevgisi olmayan kişi veteriner hekim olmamalıdır. Diğer bütün özellikler kazanılabilir ama içinde sevgi yoksa bu mesleği yapmamalıdır.

İş konusunda çok katı olduğumu düşünüyorum. Bunun beni çok yıprattığının farkındayım ama hatayı kabul etmeyen bir yanım var. Sanırım bu özelliğim başarılı olan her meslektaşımda vardır. Çünkü; hasta sahiplerinin çok milimalize bir kısmının yaklaşımı bizi paronayak düzeyinde hassas olmak zorunda bırakıyor. Hastalarımız biz onlara çocuklarımız diyoruz onlar bize hasta sahiplerimizin emaneti o nedenle hata yapamayız. En önemli prensibim hatayı en aza indirecek tüm tedbirleri almak ve bilimden hiç uzaklaşmamaktır. Bilgi ve teknolojiyi sevgi ile sunmak mottomuzdur.

Petical Hayvan Hastanesi’nin kuruluş öyküsünü sizden dinleyebilir miyiz?

Petical benim hayalimdi. 1981 yılı Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden mezun olduğumuz gün hastane açacağımıza yemin etmiştik. Bu doğrultuda çok çalıştık, mesleğin her alanında çok uğraş verdik. Bu hayalimi mesleğimin 30. Yılında 2011 yılında kızımın veteriner hekim olması üstelik dahiliye uzmanlığı yapması ile gerçekleştirme şansı buldum.

Yıllardır yanımda staj yapan meslektaşlarımdan ve yardımcı arkadaşlarımdan bir grupla birlikte Petical kuruldu. Halen birlikte 20 yıldan uzun süre çalıştığım meslektaşlarım var.

Petical tam donanımlı bir hastane oldu. Tüm ekipmanlar ve tomografi cihazımızla çocuklarımıza en iyi hizmeti vermeye çalışıyoruz. 40 köpek ve 60 kedi yatılı kapasitemiz var. 9 veteriner hekim 15 yardımcı personel ile tüm Çukurova ve iç anadoludan gelen hastalarımıza şifa vermeye çalışıyoruz.

Hangi canlı türlerine, ne tür tedaviler uygulayabiliyorsunuz? Hastanenizin olanakları nelerdir?

Petical de hekimlerimiz uzmanlık alanlarına göre hizmet verirler. Kedi, köpek ve exotic hayvanlara hizmet veriyoruz.

Petical, yoğun bakım ve hasta rehabilatationunda çok başarılıdır bunu yoğun bakım üniteleri ve tecrübeli ekibine borçludur. Bir hastanede olması gereken gaz anestezi cihazı, yoğun bakım kafesleri, fizik tedavi üniteleri, endoskopi, laparoskopi, lazer, gelişmiş ultrason, tam donanımlı laboratuvarına kadar her olanağı hastalarımızın hizmetine sunuyoruz.

Şimdiye dek sizi çok zorlayan, üzen veya çok mutlu eden hiç unutamadığınız bir vaka oldu mu?

Çok fazla oldu hem de. Tüm bu yaşadıklarımı derleyip bir sunum olarak genç meslektaşlarıma sunmayı çok arzu ederim.

Ölümler bizi çok üzüyor. Özellikle tecrübeli bir hekimseniz yaşlı hastalarınız çok oluyor, onları bebekliklerinden beri tanıyorsunuz sonra vakit gelince ayrılmak zor oluyor.

Güldüğümüz bir olaydan da bahsetmek isterim.

Bir gün bir hasta sahibi hışımla telefon etmiş. Bana hemen başhekiminizi bağlayın demiş çocuklar aktardı. Buyurun hanımefendi dediğimde siz hayvanlar üzerinden para kazanıyorsunuz, vicdansızlar diye sıralamaya başladı. Biraz bekledim susunca evet hanımefendi gerçekten öyle siz ne iş yapıyorsanız evinize ekmek götürmek için biz de bu işi yapıyoruz. Hatta 25 kişi bu iş ile aile geçindiriyor dedim. Telefondaki ses durdu bir süre sonra ya çok özür dilerim hiç böyle düşünmemiştim dedi. Bu yaşanan çok şeyi anlatıyor aslında.

Beni ve biliyorum ki bir çok meslektaşımı üzen en önemli olgu bazı hayvanseverlerin kendilerinden başka kimsenin hayvan sevmediği gibi bir algı içinde olmalarıdır. O kadar güvensizler ki her yapılanı olumsuz algılama gibi bir huyları var. Ama burada iğneyi kendimize batırmak ve bu mesleği daha iyi tanıtarak hak ettiği konuma getirmek yine bize düşüyor.

Son olarak Kedici Dergisi okurlarına ve tüm hayvanseverlere vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Biliyorum ki bu satırları okuyan kişilerin yürekleri sevgi ile doludur. O sevgiyi çoğaltın lütfen ve paylaştırın. Sevgi gerçekten paylaştıkça azalmıyor. Aksine artıyor. Bizler hep aynı taraftayız hekim, belediye ve hayvan severler aynı amaç uğruna farklılıklarımızdan faydalanarak sinerji yaratmalıyız.

Bu dünya hepimizin sağlıkla yaşayacağı kadar büyük ve güzel sahip çıkalım.

Keditörün Önerisi

Pire - Esra Bandırma

16.02.2021

İnsan popülasyonunun gün geçtikçe artıyor oluşu, dünyamızı daha kalabalık hale ...

Kediler Alemi

Kediler Kıskanır Mı?

13.08.2021

Kediler, evde yaşayan insanların her birine farklı şekilde davranırlar. Evdeki insanları ...

Kedili Filmler

08.08.2021

Bugün 8 Ağustos Uluslararası Kedi Günü. Bizde sizler için bugün kedinizle izleyeceğiniz ...

Kedi Öpücüğü Nedir?

23.06.2021

Deneysel Çalışmalar, Kedilerin Sevgi Dolu ve Yavaş Göz Kırpmalarının Gerçekten de İnsan ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER