Kedilerde Mutfağa Girme Ve Hırsızlık - Dr. Tarkan Özçetin

Kedilerde Mutfağa Girme Ve Hırsızlık - Dr. Tarkan Özçetin

Kediler yüksek yerlerde dolaşmaya bayılırlar. Ucunda bir de sevdiği yiyecek varsa tüm mutfağınızın altını üstüne getirebilirler.

Doğuştan kleptoman olan evcil dostlarımız için mutfak tezgahlarında yiyecek aramak kadar doğal bir şey olamaz. Bu tabi ki kabul edilebilir bir durum değildir. O zaman çare basit mutfağa girmesini yasaklayacaksınız. Her ne kadar kedimiz yasaklardan hoşlanmasa da evin diğer yerleri açık olmak kaydıyla bu durum kabul ettirilebilir. Bu kuralı eve geldiği ilk günden itibaren uygulamaya koyarsanız o kadar başarılı olursunuz. Kapalı mutfak sahipleri için kapının kapatılması kadar basit olan bu uygulama, açık mutfakta biraz emek harcanmasını gerektirecektir. Yine diğer davranış bozukluklarında da olduğu gibi çözüm olarak bantlar, su püskürtme, acı spreyler kullanılabilir. Ancak ortalıkta yiyecek bırakılması tüm eğitim çalışmalarını boşa çıkarır. Siz yemek yerken kesinlikle kedinize aynı yiyecekten vermeyin. Mama kabını mutfak ve yakınına koymayın. Mamasını düzenli aralıklarla az ama sık verin.

En önemlisi tüm bu kuralları uygularken kedinize karşı kararlı olun bir kere bile taviz vermeyin. Yoksa çoğu kedicinin bildiği gibi biz onu değil, o bizi kolaylıkla eğitir.

05/02/2023

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

İmza: Pati!

13.06.2023

Kedilerin yumuş yumuş olan patileri sadece sevimli değil aynı zamanda onların en hassas ...

Kedilerin Tüy Bakımı

31.08.2021

Kedinizin tüylerinin bakımını düzenli yapmak oldukça önemlidir. Peki kedilerin tüy bakımı ...