YENİLER >

Kedinize Asla Vermemeniz Gereken Yiyecekler

Kedinize Asla Vermemeniz Gereken Yiyecekler

İnsanların çok sevdiğimiz bazı yiyecekler onlar için faydalı olmadığı gibi aksine zararlı. Kedilerimize hangi besinleri vermemiz gerektiğini bilmeli ve ona göre hareket etmeliyiz.

Soğan ve sarımsaklı yemekler

İnsanların çoğu yemekte severek yediği, besin değeri insanlar için faydalı olan soğan ve sarımsaklı yemekler kedilerin, alyuvarlarına zarar vererek anemiye (kansızlık) yol açabildiğinden kediler için son derece zararlı.

Çiğ yumurta

Yumurtayı pişirdiğiniz takdirde ölçülü olarak kedinize verebilirsiniz.  Zararı olmadığı gibi sağlığı için son derece yararlıdır da. Ancak yumurtayı çiğ olarak verirseniz, kedinizin hem vitaminlerden yoksun kalmasına, hem de bakteri kapmasına neden olabilirsiniz.

Çiğ balık

Çiğ verilen besinlerin birçoğu kedinize zarar vermektedir. Çiğ balık kedinizde parazit oluşuma neden olabildiği gibi B1 vitaminini yok ederek kedinizin sinir sisteminde ciddi sorunlara yol açabilir. Balığı yağsız ve tuzsuz olarak pişirip vermeniz kedinizin sağlığı açısından önemlidir.

Patates

Aslında, çiğ patatesler, vücuda girer girmez zararlı hale gelen glikoalkaloid solanin gibi spesifik bileşenlere sahip oldukları için kediniz için zararlıdır. Yutulması ciddi gastrointestinal rahatsızlığa (örneğin kusma, ishal), uyuşukluk, halsizlik ve hatta kafa karışıklığına neden olabilir. İyi haber şu ki, patates haşlandığında toksik madde kayboluyor. Haşlanmış küçük bir patatesi mamayla karıştırarak ya da ilaçla vermek isterseniz sorun değil ama miktarı kötüye kullanmamalısınız.

Tatlı

Kediler için son derece zararlı olan tatlı besinleri, onlara vermemelisiniz. Aynı zamanda kediler tatlı tadını algılayamazlar. Obeziteye, diş sağlığı sorunlarına, şeker hastalığına ve ileri aşamalarda görme kaybına varan göz bozukluklarına neden olabilir.

Mantar

Kedinize asla mantar vermemelisiniz. Mantar, vücut sistemlerine zarar verebilecek ölçüde zehir barındırıyor.

Tuz

Kedilerde tuzlu besinler  böbrek hastalıklarına neden olabilir. Yemeğinizi kedinizle paylaşmak istiyorsanız tuzsuz olmasına dikkat etmelisiniz. Ancak yine de onlar için içerik bakımından en sağlıklısının kuru mama olduğunu unutmayın.

Kemikli ve kılçıklı gıdalar

Siz farkında olmayabilirsiniz; ancak o çıtır çıtır yedikleri kılçık ve kemikler, ağızdan bağırsaklara kadar geçtiği her yer için tehlike arz eder. Kemik ve kılçıkların yutaktan boğaza üst sindirim yollarına saplanması, bağırsakta takılı kalıp bağırsağı tıkaması ya da yırtması maalesef sıkça görülür.

Kafein içeren gıdalar

Kafein içeren gıdalar kedilerin kalbinin atışlarını hızlandırabilir, kas spazmı ve anksiyete gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Asla kafein içeren gıdalardan vermemelisiniz.

Süt

Genelde kedilerin hepsi sütü sever. Ancak bilinenin aksine kedilere süt vermek yanlıştır. Çünkü sütün kedilerin sindirim sistemleri için çok zorlayıcı olduğu bir gerçek. Kediler laktozu tolere etmekte zorlanırlar. Anne sütündeki laktoz sadece yavru kediler tarafından zararlı değildir ve vücutları tolore edebilir. Yetişkin bir kedinin süt içmesi oldukça zararlıdır ve verilmemelidir. Aksi takdirde süt içen kedilerde yoğun ishal nedeniyle su kaybı görülebilmektedir.

Domates

Birçok kedici, evcil dostunun domates yiyip yiyemeyeceğini merak eder. Cevap hayır. Kedilerin ilgisini çekebilecek bu kırmızı meyve, aynı zamanda tıpkı patatesler gibi, glikoalkaloid solanin ve hayvanlar için diğer toksik maddeleri barındırır.

İyi haber şu ki, domates olgunlaştıkça toksisite seviyeleri düşüyor. Ancak dikkatli olun çünkü meyve tek sorun değil çünkü bitkilerin yaprak ve gövdeleri de kedilerin sağlığını olumsuz etkiliyor.

Keditörün Önerisi

Kedinizi Rahat Ettirin

18.10.2021

Kediler bakımına en düşkün canlılar arasındadır. Kedicilerin ilgisini, bakımını ve rahat ...

Kediler Alemi

Sarman Kediler

06.11.2021

Tüm sarman kediler tekir ve erkek midir? Sarman kediler hakkında merak edilen tüm soruları ...

Kedilerde Tüy Bakımı

02.11.2021

Kediler kedi kendilerini temizleyen canlılardır. Her ne kadar temiz olsalar da tüylerinin ...

Kediler Üşür Mü?

26.09.2021

Kediler sıcağı seven canlılardır. Kışın onları evin en sıcak bölgelerinde, kalorifer ...

Kedilerde Hamilelik

20.08.2021

Hamilelik süresi 57 ile 67 gün arasında değişiklik gösteren kedilerin, hamile kalma ...

Kedili Filmler

08.08.2021

Bugün 8 Ağustos Uluslararası Kedi Günü. Bizde sizler için bugün kedinizle izleyeceğiniz ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER