YENİLER >

Feliway 25. Yılını Kutluyor

Feliway 25. Yılını Kutluyor

Ceva Health Animal tarafından oluşturulan marka Feliway, kedilerin mutluluğuna ve kediler ile insanlar arasındaki ilişkiye adanan 25. yılını kutluyor.


Prof. Patrick Pageat “Feromonların Babası"


Feliway, evcil hayvanların sakinliği ve huzuru için feromon bazlı terapi geliştiren, hayvan davranışı konusunda uzman veteriner Prof. Patrick Pageat'ın öncü bilimsel araştırmasından doğdu. Prof. Pageat'a göre feromonlar, iletişimin temel araçları olarak tanımlanabilir. Bakteriler, mantarlar, bitkiler, hayvanlar, erkekler ve tüm canlılar, kendi türdeşleriyle ve diğer türlerle bu şekilde feromonlar yoluyla iletişim kurarlar.

Prof. Pageat'ın feromonlar üzerine yaptığı araştırma, korkmuş veya tedirgin bir hayvanla karşılaşıldığında, kişinin stres nedenini ortadan kaldırarak veya ilaçlara başvurarak hareket edebileceği gözleminden kaynaklanmış. Tüm bunlarla beraber, üçüncü çözüm ise Feliway’de keşfedildi ve sonra formüle edildi.

Feliway nedir?

Kediler, vücutlarındaki bezler aracılığıyla, diğer kedilere çeşitli mesajlar ileten ve davranışlarını etkileyen yoğun miktarlarda feromon üretirler. Kediler, feromonları yaymak ve paylaşmak için kedi sahiplerinin de iyi bildiği bir çok davranış sergiler. Bunlar; nesnelere ve yüzeylere sürtünmek, tırnaklarıyla işaretlemek, diğer kedilere (ya da biz insanlara) kafalarıyla küçük dokunuşlar yapmak, bölgeyi işaretlemek gibi davranışlardır. Feliway bu feromonları çoğaltır ve kullanımıyla kedilere stresli durumlarla başa çıkmalarına yardımcı olan bir mutluluk mesajı göndererek onlara güven verdiği ve böylece kediler arasındaki ve insanlarla olan ilişkinin kalitesini arttırdığı bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Adaptil® ve Feliway®, bilimsel olarak feromonlar olarak bilinen “doğal mutluluk mesajı” sayesinde stres kaynaklı davranış bozukluklarını önleyen köpek ve kedilerin sağlığına yönelik ürün serileridir. Adaptil ve Feliway, Ceva Animal Health'in davranış alanındaki öncü araştırmalarından doğmuştur. Evcil hayvan sahiplerinin evcil dostlarıyla olan ilişkilerini iyileştirme, aynı zamanda rahatsızlık durumlarında, birlikte mutlu bir şekilde yaşamalarına destek olma ihtiyacına yanıt verir. Farmakolojik olmayan ilkelere ve kanıtlanmış etkinliğe dayanan bu iki seri, evcil hayvan sahiplerinin evlerine huzur getirmeyi amaçlıyor.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Muhabbet Kuşu Eğitimi

11.11.2021

Muhabbet kuşları varlıkları ile hayatımızı güzelleştiren, kendilerine has özellikleri ile ...

Kedili Filmler

08.08.2021

Bugün 8 Ağustos Uluslararası Kedi Günü. Bizde sizler için bugün kedinizle izleyeceğiniz ...

Kedi Çığlığı Nedir?

28.06.2021

Kedilerin adeta çığlığı andıran fazla yüksek sesle miyavlamalarına ‘vokalizasyon’ ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER