Kediler Ve Yaban Yaşamı - Alp Akoğlu

Kediler Ve Yaban Yaşamı - Alp Akoğlu

Evde ne kadar uysal olsalar da kediler aslında amansız avcılardır. Binlerce yıldır insanlarla birlikte yaşamalarına karşın bu yeteneklerinden bir şey kaybetmedikleri söylenebilir. Nitekim evcil kediler yaban yaşamını tehdit eden başlıca nedenlerden biri olarak kabul ediliyor. Bu nedenle birçok ülkede özellikle kırsal bölgelerde yaşayan kedi sahipleri kedilerini doğada serbest bırakmamaları konusunda uyarılıyor.

ABD’deki Georgia Üniversitesi’nin National Geographic’in desteğiyle yürüttüğü bir çalışmada günde ortalama 5-6 saat dışarı bırakılan 60 evcil kedi özel kameralarla izlenmiş. Georgia’nın Athens kenti yakınlarına yürütülen çalışmada bu kedilerin yaklaşık %30’unun avını yakalayıp öldürme konusunda başarılı olduğu görülmüş. Bu kedilerin haftada ortalama 2,1 avı yakalayıp öldürdüğü görülmüş. Ayrıca avlanan kedilerin yalnızca %23’ünün avlarını evlerine götürdüğü belirlenmiş. Kedilerin en sık avladığı hayvanlarsa kertenkeleler, küçük kemirgenler, kuşlar, kurbağalar ve küçük yılanlar.

Daha önceki araştırmalar çoğunlukla eve getirilen avlara dayandığından bu araştırma durumun sanılandan çok daha vahim olduğunu gösteriyor. Çünkü yukarıda da belirttiğimiz gibi kediler avlarının yalnızca dörtte birini eve getiriyor. Araştırmaya göre yakalanan avların yarısı avın yakalandığı yerde bırakılıyor, dörtte biriyse kedi tarafından yeniyor.

Nebraska Üniversitesi tarafından 2010 yılında yapılan bir araştırmaysa kedilerin dünya çapında 33 kuş türünün soyunun tükenmesinden sorumlu olduğunu öne sürüyor. Yine sadece ABD’deki kedilerin 500 milyonu kuş olmak üzere yılda toplam 4 milyar hayvanın ölümünde sorumlu olduğu hesaplanıyor.

Özellikle ABD ve İngiltere’de evcil kedilerin serbest bırakılmaması için çeşitli kampanyalar yürütülüyor. Dünyadaki toplam 220 milyon evcil kedinin 80 milyonu ABD’de, 10 milyon kadarı da İngiltere’de yaşıyor.

Araştırma kedilerin dışarıda ne “yaramazlıklar” yaptıklarını da gözleri önüne serdi. Dışarıda dolaşan evcil kedilerin %45’inin karayollarından geçtiğini, %20 kadarınınsa tesisat ya da yağmur suyu kanallarına girdiğini gösterdi. Ayrıca serbest bırakılan kedilerin dörtte biri başka kedilerle karşılaşıyor. Tüm bunlar serbest dolaşan kedilerin önemli risk altında olduğunu gösteriyor.

Keditörün Önerisi

Ev Sahibim Kedimi İstemiyor!

11.11.2021

“Ev sahibim kedimi istemiyor, sitedekiler köpeğimi şikayet ediyor'' diyorsanız, öğrenmeniz ...

Kediler Alemi

Kediler Bizi Seçer Mi?

16.01.2022

Kediler rahat ve özgür olmadıkları ortamda yaşamak istemezler. Bu sebeple kedinizin yanınıza ...

Kediler Neden Ot Yer?

01.10.2021

Etobur olan kedileri ot yerken gördüğünüzde biraz şaşırmış olabilirsiniz. Peki, kedilerin ...

Kedi Ve Müzik

12.09.2021

Müzik açıkken, kediler bu durumdan rahatsızlık duyar mı? Ya da müzik onları rahatlatır ...

Kedilerin Mucize Patileri

12.08.2021

Dostunuzun bedenindeki en tatlı, en minik ve en mucizevi detaylardan biri olan patiler için sır ...

Dostça Bir Uyarı…

06.05.2020

Dostça Bir Uyarı…2018 verilerine göre Türkiye’deki hanelerin %10’nunda en az 1 köpek ile ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER