Kediler Ve Yaban Yaşamı - Alp Akoğlu

Kediler Ve Yaban Yaşamı - Alp Akoğlu

Evde ne kadar uysal olsalar da kediler aslında amansız avcılardır. Binlerce yıldır insanlarla birlikte yaşamalarına karşın bu yeteneklerinden bir şey kaybetmedikleri söylenebilir. Nitekim evcil kediler yaban yaşamını tehdit eden başlıca nedenlerden biri olarak kabul ediliyor. Bu nedenle birçok ülkede özellikle kırsal bölgelerde yaşayan kedi sahipleri kedilerini doğada serbest bırakmamaları konusunda uyarılıyor.

ABD’deki Georgia Üniversitesi’nin National Geographic’in desteğiyle yürüttüğü bir çalışmada günde ortalama 5-6 saat dışarı bırakılan 60 evcil kedi özel kameralarla izlenmiş. Georgia’nın Athens kenti yakınlarına yürütülen çalışmada bu kedilerin yaklaşık %30’unun avını yakalayıp öldürme konusunda başarılı olduğu görülmüş. Bu kedilerin haftada ortalama 2,1 avı yakalayıp öldürdüğü görülmüş. Ayrıca avlanan kedilerin yalnızca %23’ünün avlarını evlerine götürdüğü belirlenmiş. Kedilerin en sık avladığı hayvanlarsa kertenkeleler, küçük kemirgenler, kuşlar, kurbağalar ve küçük yılanlar.

Daha önceki araştırmalar çoğunlukla eve getirilen avlara dayandığından bu araştırma durumun sanılandan çok daha vahim olduğunu gösteriyor. Çünkü yukarıda da belirttiğimiz gibi kediler avlarının yalnızca dörtte birini eve getiriyor. Araştırmaya göre yakalanan avların yarısı avın yakalandığı yerde bırakılıyor, dörtte biriyse kedi tarafından yeniyor.

Nebraska Üniversitesi tarafından 2010 yılında yapılan bir araştırmaysa kedilerin dünya çapında 33 kuş türünün soyunun tükenmesinden sorumlu olduğunu öne sürüyor. Yine sadece ABD’deki kedilerin 500 milyonu kuş olmak üzere yılda toplam 4 milyar hayvanın ölümünde sorumlu olduğu hesaplanıyor.

Özellikle ABD ve İngiltere’de evcil kedilerin serbest bırakılmaması için çeşitli kampanyalar yürütülüyor. Dünyadaki toplam 220 milyon evcil kedinin 80 milyonu ABD’de, 10 milyon kadarı da İngiltere’de yaşıyor.

Araştırma kedilerin dışarıda ne “yaramazlıklar” yaptıklarını da gözleri önüne serdi. Dışarıda dolaşan evcil kedilerin %45’inin karayollarından geçtiğini, %20 kadarınınsa tesisat ya da yağmur suyu kanallarına girdiğini gösterdi. Ayrıca serbest bırakılan kedilerin dörtte biri başka kedilerle karşılaşıyor. Tüm bunlar serbest dolaşan kedilerin önemli risk altında olduğunu gösteriyor.

08/06/2021

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedilerde İlkel Kese Nedir?

02.09.2022

İngilizce'de “Primordial Pouch" olarak adlandırılan ilkel kese, doğadaki vahşi kedilerde ...

Yaşa(t)mak - Yaren Çiçek

25.03.2021

Hayatta sadece kendimizi ve bize ait olan şeyleri sevmeyi bıraktığımız gün, her şeyin daha ...

Alerjik Kedicilere Müjde!

06.04.2021

Alerji ve Astım Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Akçay: "Kedi veya köpeğinize karşı alerji ...

Kediler Neden Sürtünür?

26.01.2023

Kedilerin bazı hareketlerine ve ani davranış değişikliklerine alışmak biraz zordur. ...

Engelli Bir Kediyle Yaşam

10.05.2024

Bazı kediler doğuştan, bazıları ise sonradan bir kaza veya travma sonucu meydana gelen ...

Bir Kedinin Kalbi

18.11.2022

Bir kedinin kalbi dakikada 100 ila 200 kere atar. Kalp kapakçıkları hızla açılıp kapanır. ...

Kedi Hali - Yeşim Uludağ

08.03.2021

Çimenler hep ıslaktı bu sabah. Patilerim yetmezmiş gibi göbeğimin tüyleri de ıslandı ama ...