Dünyadaki En Büyük Ağızlı Hayvanlar

Dünyadaki En Büyük Ağızlı Hayvanlar

Doğa, birçok hayvana ev sahipliği yapmaktadır. Hayvanlar birbirinden farklı çene yapılarına sahiptir. Bunların içinden ağzı en fazla genişleyen hayvanlar hangileri dersiniz?

Finley Molloy adlı Golden Retriever cinsi bir köpek, geçen yıl tam 6 tane tenis topunu ağzında aynı anda taşımış ve bu başarısıyla Guinness Rekorlar Kitabı'na girmişti. Değişik çene yapısındaki hayvanların bazılarının ağızlarını oldukça geniş açtıkları bilinmektedir. Ancak bu konuyla ilgili kesin bir bilimsel çalışma bulunmamaktadır.

Hamsterların yanaklarında bulunan kesecikler kendi ağırlıklarının yaklaşık yüzde 20'sini taşıyabilmelerine imkan sağlıyor. 85 – 150 gr olan Hamsterlar, ağızlarında bulunan kesecikler sayesinde kedi ağırlıklarının yüzde 20 sini rahatlıkla ağzına alabiliyor.

Yılanlarında ağızlarını çok fazla açabildikleri bilinmektedir. Yılanların ağızlarının çok fazla açıldığı hatta bir geyiği bile rahatlıkla yutabilecek kadar genişlediği bilinmektedir.

Dünyadaki en büyük hayvan olarak bilinen Mavi balinaların ağızları oldukça fazla genişleyebiliyor. Mavi balinalar tek seferde en az 100 bin litre suyu yutabiliyor. Pelikanlar ise bir diğer büyük ağızlı hayvanlardır. Geniş boğaz keseleri olan Pelikanlar, 11 litre suyu kesesinde rahatlıkla tutabiliyor.

Keditörün Önerisi

Kediler Kaç Kelime Anlar?

22.09.2021

Kediler ve kediciler arasında güçlü bir bağ vardır. Sürekli olarak kedinizle konuştuğunuzu ...

Kediler Alemi

Kedilerin Dünyası

26.12.2021

Kediniz sabah erken alarm görevi ile sizi uyandırdı, biraz kendini sevdirdi ve mama istiyor! ...

Kedilerin Yaşam Evreleri

10.10.2021

Kedinizin hayatın hangi aşamasında olduğunu hiç merak ettiniz mi? Kedilerin yaşam ...

2 Kedi, 1 Evde

01.05.2021

Kedilerin sevimli olduğunu inkar etmek mümkün değil. Yumuşak, sevimli, enerji doludurlar. ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER