Kedi Masajı

Kedi Masajı

Her zaman o size masaj yapacak değil.. Bu sefer sıra sizde! Bizce evcil dostunuz, küçük bir terapiyi gerçekten hakediyor. Nasıl yapılacağı hakkında tüm detaylar yazımızda..

Gündelik hayata küçük bir mola! Evcil dostunuzla geçireceğiniz keyifli zaman sonrası rahatlamış ve mırlayan minik dostunuz kalbinizi fethedecek.. Kedi masajı sadece kasları gevşetmek için kullanılmaz. Birçok avantajı da vardır: Nazik dokunuşlar, stres ve gerginliği azaltmada da önemli bir rol oynar.

Masaj sırasında bu noktalara dikkat etmelisiniz;

Beş ila on beş dakika arasındaki bir süre optimaldir.
Ellerinizle yavaş, nazik hareketler yapın.
Kediniz hastaysa veya cilt sorunları varsa masajdan kaçının.
Hamile kedilere masaj yapılmamalıdır.
Kedinizin midesine masaj yapmayın. Çoğu kedicik oraya dokunulmasından hoşlanmaz.
Gelelim masajın inceliklerine.. Kedinize masaj yapmak için doğru zamanı bekleyin. Kedinizin yemeğini huzur içinde sindirebilmesi için yemekten kısa bir süre sonra masajdan kaçınmalısınız. Kediniz kendini temizliyor veya oynamayı tercih ediyor olsa bile yine de beklemelisiniz.

Kediniz sevimli bir ruh halindeyse, bu kesinlikle iyi bir fırsat. Başlamadan önce evcil dostunuzun rahatlamış ve şımartılmaya hazır olduğundan emin olun.

Birçok insan, kaslar kuvvetli bir şekilde esnetildiğinde bundan hoşlanır. Kedinizle ise nazik hareketlere dikkat etmeli ve az baskı uygulamalısınız. Yüz ve kafa için sadece parmak uçlarınızı kullanın. Gövde için ise avuç içinizi kullanmak en iyi seçenektir.

Birçok kedi başını okşamaktan hoşlanır, bu nedenle alın masajı iyi bir başlangıçtır. İşaret parmağınızla alnının ortasını nazikçe daire içine alın. Ayrıca her iki işaret parmağınızı da gözlerin üzerinde nazik dairesel hareketler yapmak için kullanabilirsiniz, ardından yavaş yavaş şakaklara ve yanaklara doğru hareket edebilirsiniz. Bebeğiniz rahatça mırıldanmaya başladığında, her şeyi doğru yapıyorsunuz demektir.

Hemen hemen tüm kediler çenesinin okşanmasından hoşlanır. İşaret parmağınızı dikkatlice boynun altından çeneye kadar gezdirin. Kediniz bu masajı beğenirse başını kaldırır, gözlerini kapatır ve mırıldanır. Bu hareketle size şunu söylemek istiyor: “Lütfen devam et!”

Boyun masajı için, başparmağınız ve işaret parmağınızla boynunu nazikçe kavrayın ve yoğurun. Ardından omuzlara geçin, çünkü kediler de omuz gerginliğinden muzdariptir ve ellerinizin rahatlatıcı hareketlerinin tadını çıkarmak isteyebilir. Ancak dikkat tüm kediler boyun veya omuz masajını sevmez. Evcil dostunuzun beden dilini yorumlayarak devam etmelisiniz.

Patilere masaj yapmak için, başparmağınızı pati yastığının ortasına yerleştirin ve yavaş, dairesel hareketler yapın. Patiler, kedinizin ağırlığını tüm gün taşır, ayrıca duyusal anlamda da oldukça hassastır.

Son olarak dikkat etmeniz gereken en önemli nokta; masaj yağlarını kesinlikle kullanmamalısınız!

Bazı uçucu yağlar kediler için toksik olabilir. Bunlar; tarçın, karanfil, okaliptüs yağı, çay ağacı yağı ve daha birçoğu..  Bunun dışında bazı kokular, hassas kedi burunları için çok yoğun olabilir.

21/03/2023

Keditörün Önerisi

Kedi Aknesi Nedir?

30.12.2022

Kedi çene aknesi, kedilerde oldukça yaygın bir cilt durumudur. Çene aknesi, bir kerelik bir ...

Kediler Alemi

Kürküme Dokunma!

27.09.2021

Vahşice katledilen moda adı altında kullanılan savunmasız hayvanların kürklerinin hala ...

30 Ağustos Zafer Bayramı

30.08.2021

30 Ağustos Zaferi milli birlik ve beraberlik ruhu içerisinde bağımsızlık meşalesinin ...

Kediler Müzik Dinler Mi?

28.11.2021

Müzik açıkken, kediler bu durumdan rahatsızlık duyar mı? Ya da müzik onları rahatlatır ...