Kedime Oyuncak Seçerken.. - Emek Ekşi

Kedime Oyuncak Seçerken.. - Emek Ekşi

Kedimizin sağlığı açısından iyi bir beslenme ve barınma koşullarının sağlanmasının ne kadar önem taşıdığını hepimiz biliyoruz. Sıcak bir yuva, tırmalama ihtiyacını karşılayabileceği büyüklükte tırmalama tahtaları, üzerine çıkıp rahatça etrafı seyredebilmesine imkan sağlayacak basamaklar, yumuşacık bir yatak veya bazen çoğunun da tercih ettiği gibi bir adet küçük karton kutu, kedimizin evinde rahat hissedebilmesine yardımcı olacak gereçlerdir. Bu malzemeleri temin ederken her zaman göz önünde bulundurmamız gereken en önemli unsur, bunların kedimizin doğasına uygun olarak seçilmesidir.

Yeni evine yerleşen minik dostumuza bu evin bir parçası olduğunu, isteklerine ve kedilik içgüdüsüne uygun eşyaları bulundurarak hissettirmiş oluruz. Bu sebeple ister aksesuar diyelim ister oyuncak, bu malzemelerin sağlanması ve titizlikle kedimizin karakterine uygun seçilmesi en az beslenme şartlarının iyileştirilmesi gibi çevre koşullarının düzenlemeye yönelik girişimler, sandığımızdan da önemli bir konudur.

Kedi Oltaları ve İpler

“Kedi” denildiği zaman yüz yıllardır insanın aklında aynı resim canlanır: Minik kedi yavrusu patilerinden birini kocaman bir yumak ipin üzerine koymuş, eğlenen gözlerle ipe bakmaktadır. Kartpostallarda, defter kapaklarında, evlerimize astığımız tablolarda eğer bir kedi varsa mutlaka yanında bir yumak ip de vardır ve bu ipin ucu bir yerden sarkmış, uzanmıştır. İşte ölümcül bir oyuncak! Kedilerin iplere olan aşkı insana, onu mutlu eden iyi bir oyuncak olduğunu düşündürtmüştür. Fakat sanılanın aksine büyük bir tehlikedir. Oyun sırasında yanlışlıkla yutulan ipleri ne yazık ki geri çıkaramazlar. Bunun sonucunda genellikle ipin ya da ip benzeri bir yapının(örneğin rafya) yutulması, tek çözümü cerrahi operasyon olan ciddi komplikasyonların oluşmasına yol açar. İpin uzunluğu ve kalınlığıyla değişen derecelerde olumsuz etkisi meydana gelir. Burada gelişen ciddi durum bağırsakların perforasyonu ve bunun sonucunda karın boşluğuna yayılan bağırsak içeriğinin karın zarında meydana getirdiği peritonit isimli komplikasyondur. Bağırsakların perfore olmasına sebep olan; ipin bağırsak peristaltiği içinde hareket etmesi ve bağırsağın farklı bölümlerinde, dönemeçlerinde takılarak ilerleyen diğer parçası ile arasında oluşan gerilmedir. Bu gergin ip, bağırsağın hareketleriyle de bağırsakta harabiyet meydan getirir, böylece bağırsağı yırtabilir. Üstelik bunu fark etmek de oldukça zordur, çoğu zaman dillerine dolanmış halde buluruz ip parçalarını. Böyle bir durumda asla ağız içinde görülen ip çekilmemeli hemen bir veteriner kliniğine başvurulmalıdır. İpin çekilmeye çalışması, bağırsakların veya diğer sindirim organlarının ipin keskin etkisiyle hasar görmesine neden olacaktır ve bu olayları daha zor hale getirir.

İşte bu sebeple ipe olan sevdalarını daha güvenli bir oyuncakla değiştirebiliriz. Bunun için kedi oltaları eşsiz birer alternatiftir. Kontrol her zaman sizdedir ve özellikle lastikli ve kalın yapılı olanları tırnaklarının takılıp kırılmasını da önleyerek daha rahat bir oyun oynama imkanı sağlar.

Hareketsiz Oyuncaklar: Peluş oyuncaklar

Şu bir gerçek ki çoğu kedi hareket eden oyuncaklardan çok daha fazla hoşlanmaktadır. Yine de kedi otuyla veya normal elyaf benzeri malzemelerle doldurulan çeşitli figürlerdeki oyuncaklar da kedilerimizin ilgisini çekmektedir. Burada bulunan oyuncağın yumuşak olması ve onda av içgüdüsü uyandıracak bir boyutta olması önem taşır. Çok küçük boyutlardaki oyuncaklardan boğulma riskinden dolayı kaçınılmalıdır. Bu oyuncakların yapıldığı maddeler de farklılık göstermektedir. Oyun oynarken ısırma hareketleri yapacağından sağlıklı bir malzemeden seçilmesi de önemli olan diğer bir unsurdur. Yine aldığımız oyuncağız üzerindeki süslerin, eklentilerin yutulma riski göz önünde bulundurulmalıdır aksi takdir de ip konusunda olduğu gibi yabancı cisim problemleriyle karşılaşılma olasılığı yükselmektedir. Peluş oyuncakların biçimi bize göre “fare”, “balık” gibi figürler olsa da unutulmamalıdır ki kedimizde bu imgeyi oluşturabilmemiz için, oyuncağı biçimlendiği figür şeklinde hareket ettirmeliyiz. Aksi takdirde kedimizde oyuncağına dair ilgiyi oluşturamayız.

Lazerler


Balkonda tek başınıza oturuyorsunuz, sessiz sakince batan güneşin güzelliğine dalmışsınız gitmişsiniz. Bir anda gözünüzün önünden hızlıca kırmızı bir çizgi geçiyor. İrkilerek etrafınıza bakıyorsunuz ki küçücük kırmızı bir nokta balkon duvarınızda size doğru hareket ediyor. Şakacı birinin oyunu olduğunu fark ediyorsunuz, umursamayacaksınız ki o da ne, ısrarcı bir şekilde gözünüze, yere, duvara hızlı hızlı çizgiler halinde çarpıp duruyor. Nereden, kimden geldiğini de bilemiyorsunuz, bu kötü şakacı kişi sizi rahatsız etmekten başka bir şey yapmıyor! Biz insanlar, bunun bir kaynaktan çıkan dağılmayan dik bir ışık olduğunun farkındayız fakat kedilerimiz bu sinir bozucu “hiçliğin” anlamını kavrayamıyor ve bir süre sonra eğleniyor gibi görünmesine rağmen onda davranış problemlerinin şekillenmesine sebep olabiliyor. Bu sebeple lazerle oynaması hem göz hem de ruh sağlığı açısından tehlikelidir.

Kedi Tünelleri


Belki de kedilerimiz için en yaratıcı hazırlanmış oyuncaklardan birisidir. Kedilerimizin ne kadar sabırlı, dikkatli avcılar olduğunu hepimiz biliyoruz. Doğal ortamında olduğu gibi çalılıkların, ağaçların, kuytuluk yerlerin gölgesinden yürüyüp yavaşça avını yakalama stratejisini canlandıran bu oyuncak, onlar için inanılmaz bir eğlence sağlar. Tünelin veya kutulardan hazırlayabileceğiniz küçük saklambaç köşelerinin ucunda sevdiği bir oyuncağı av rolünde oynatarak eğlencesine katkıda bulunabilirsiniz. Burada önemli olan nokta olabildiğince doğala yakın bir canlandırmanın yapılmasıdır. Birkaç tünelin birbiri ardına eklenmesiyle daha gerçekçi bir ortam hazırlanabilir.

Toplar - Katlı Top Oyuncaklar- Top Tünelleri


Katlı veya tünelli top oyuncakları kısa bir süre döndükten sonra durdukları için kedimiz bu oyuncaklara ilgisini kaybedebilir. Bunun için topların kedi otuyla doldurulması tercih edilebilir. Toplar, yapıldıkları madde, büyüklük bakımından oldukça farklılıklar gösterir. Burada da önemli olan husus, kedimizin eğlenebilmesi için topu kovalanacak bir obje konumuna getirebilmektir. Boyutunun da boğulma riski oluşturmayacak biçimde seçilmesi gerekmektedir. Bazı özel toplar, üzerindeki delikler sayesinde içine konulan mamayı hareket ettikçe serbest bırakır, bu toplar obezite problemi yaşayan kediler için tercih edilir. Böylece hareket etmekten kaçınan dostumuz topun içindeki mamaya ulaşmak için onu hareket ettirmek zorunda kalır. Hem kontrollü beslenir hem de bu sayede dolaylı av içgüdüsü giderilmiş olur.

Satın alınan oyuncaklarda dikkat edilmesi gerekilen bir başka unsur da hijyendir. Oyuncakların ağızla oynandığı göz önüne alındığında, satın alınan oyuncakların kapalı ambalajlar ile korunması bulaşıcı hastalıkların yayılmasının önlenmesi açısından büyük önem arz eder.

Oyuncaklar her nasıl bir biçimde olursa olsun unutulmamalıdır ki minik dostumuzun hem ruhsal hem de fiziksel sağlığı açısından çok yararlı gereçlerdir. İnsan yaşamına ayak uydurmaya çalışan minik tüylü dostlarımızın sağlıklı aktivitelerle içgüdülerine uygun davranmalarına olanak sağlamak ve birlikte oyun oynayarak onunla güzel anlar paylaşmak, iletişimde olmak kaliteli bir mamayla beslemek kadar önemlidir. Eğer kedimiz oyuncaklarıyla oynamaya yanaşmıyorsa biraz doğada nasıl hareket ettiklerini gözlemlemek yararlı olacaktır. Oyuncağı doğala ne kadar yakın hareket ettirirsek kedimizin zihnindeki resim bir o kadar gerçekliğe yaklaşacaktır.

19/03/2021

Keditörün Önerisi

İlk Kedi Okulu Açıldı

06.12.2021

Ekvador’da ilk kez yavru kedilere eğitim vermek amacıyla Kinder Para Gatitos isimli bir kedi ...

Kediler Alemi

Kediniz Hangi Renk?

05.02.2023

Kedilerle ilgili harika şeylerden biri, her kediyi benzersiz kılan çok çeşitli ...

Dostça Bir Uyarı…

06.05.2020

Dostça Bir Uyarı…2018 verilerine göre Türkiye’deki hanelerin %10’nunda en az 1 köpek ile ...

Kediler Ve Akan Sular

15.12.2022

Kediler için akan su güven verir. Akan taze suyu, minik dostlarımız lıkır lıkır içerler. ...