YENİLER >

Havalar Isındı: Kediler Terler mi?

Havalar Isındı: Kediler Terler mi?

Hem evimizdeki minik dostumuz, hem sokaktaki dostlarımız için yaz aylarının gelmesi, havaların ısınmasıyla taş üstüne yatmaları, sırt üstü yatmaları hatta burunlarının kıpkırmızı olması gibi bazı hareketleri dikkatlerimizden kaçmadı. Peki, kediler terler mi? Onlar için neler yapabiliriz? Hadi gelin minik dostlarımız terler mi, onlar için neler yapabiliriz, bir bakalım.

Terleme kısaca ısıyı düzenlemek için gözeneklerden sıvı atmak olarak tanımlanır ancak kedilerde böyle bir sistem yoktur. Terleme ile vücut ısısı yükselmesi aynı şey değildir. Kediler terlemez vücut ısıları yükselir. Washington Post’a konuşan veteriner Kimberly May’in belirttiğine göre, “Patilerdeki veya burun, ağız veya dildeki salgılar terleme değil, nemin korunmasıdır ve kanı serin tutmayı sağlamaz.”

İnsanlarda da olduğu gibi kedi ve köpeklerde de iki çeşit ter bezi bulunmaktadır. Bunlar Apokrin ve Ekrin ter bezleridir. Ancak bu ter bezleri insanlardaki gibi çalışmaz.

Kedilerin sadece spesifik tüysüz bölgede ter bezi olduğu için, aşırı ısınmış bir kedinin sıcaklığını düşürmek için terleme yeterli değildir. Kediler de tımar yoluyla kendilerini soğutabilir, bu nedenle kedinizin yaz aylarında daha fazla kendini temizlediğini görebilirsiniz. Aşırı tükürük buharlaştığında cildi soğutur. Bu, kedilerin vücutlarından aşırı ısıyı dağıtmak için kullandıkları normal bir davranıştır; bu, cilt problemleri, ağrı, endişe veya stres nedeniyle yapılan aşırı yalanma davranışından farklıdır.

Kedilerin mevsim geçişlerinde tüy döktüklerini bilmeyen yoktur, bunun sebebi kedilerin geçen mevsimden kalan tüyleri döküp yeni mevsime uygun tüyler çıkarmalarıdır. Minik dostlarımızın tüyleri kış aylarında sık ve kalın, yaz aylarında ise ince ve seyrek çıkar. Bu, vücutlarının mevsime uyum sağlama yöntemidir.

Vücut iç sıcaklıklarını 38 derecede tutması gereken kedilerin, aşırı sıcak havalarda serin kalmak için birçok yöntemi var ve sıcak günlerde aşırı hareket etmemek de bunlardan biri.

Kediler kendi vücut ısılarının farkında olup, kendi vücut ısılarını düşürme yönünde hareket ederler. Onlara yardımcı olabileceğimiz bazı hususlar olsa da onların tüylerine müdahale etmemiz doğru değildir çünkü kedileri kışın soğuktan koruyan tüyleri, yazın ise kavurucu sıcaklardan koruyup su kaybının azalmasına yardımcı olur.

Keditörün Önerisi

Kediler ve Gerçekler

22.04.2021

Bir kere kedici olduysanız, bu tutkunuzdan asla vazgeçemezsiniz! Bu bilgileri öğrenince onlara ...

Uyku - Dr. Tarkan Özçetin

10.04.2021

Tıpkı Fikret Kızılok’un şarkısındaki gibi: “Uyku kardeşim ver elini, usul usul damla ...

Kediler Alemi

Kedim Beni Seviyor Mu?

26.06.2021

Kedilerin cinsleri, karakterleri, fiziki yapıları birbirlerinden farklıdır. Kimi kediler çok ...

Kedi Masajı

09.06.2021

Her zaman o size masaj yapacak değil.. Bu sefer sıra sizde! Bizce evcil dostunuz, küçük ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER