Kendimizi Kandırıyoruz!

Kendimizi Kandırıyoruz!

Bugüne kadar yapılanlar, bugünden sonra yapılacaklar hiçbir şeye yaramadı, yaramayacak..

3-5 gün  bilemedin 1-2 hafta sonra her şey unutulacak. Unutacağız, onlar da kaldıkları yerden devam edecekler.

Yalan mı? HAYIR!

Kimse, ben dahil hiç kimse, kendini kandırmasın,

Hiç eveleyip gevelemeye gerek yok sorumlular belli!!!

Bu satırları yazdıktan sonra hem meslektaşlarım hem de hayvansever toplulukların birçoğu beni eleştirecek, belki linç edileceğim ama sorumluları söylemezsek, söylemezsem bu sorunun çözülemeyeceği çok açık. Hele tüm bunları bilip de söylememek, söyleyememek dayanılır gibi değil ama birinin çıkıp “kral çıplak” demesi gerekiyor.

Sorumluların başında her şey bitti sıra hayvanlara mı geldi diyenler, hayvanları sevmeyenler ve asıl seviyormuş gibi yapanlar geliyor.

Hayvanlara yardım etmek, onların sorunlarını çözmek istemeyen, çekinen, utanan, hatta korkan yetkili, yetkisiz tüm insanlar ve kurumlar..

Kurumların başında oy kaybederim diye Hayvan Haklarını konuşmaktan, gerçek manada çözüm üretmekten korkan siyasi partiler geliyor. Sonra onların uzantısı belediyeler, tam 1389 belediye, yüzbinlerce çalışan, sonra bakanlıklar, il, ilçe teşkilatları olan on binlerce personeli ile Tarım Orman Bakanlığı ve Çevre Şehircilik Bakanlığı.

Bitti Mi? HAYIR!

Devam..

Üniversiteler, bilim insanları, öğretim elemanları. Toplam 28 veteriner fakültesi, binlerce veteriner hekim. Türk Veteriner Hekimler Birliği, Veteriner Hekim Odaları, Veteriner Hekim sivil toplum kuruluşları, meslek dernekleri ve toplulukları. Sayısı 10 bine yaklaşan özel veteriner muayenehane, klinik ve hastaneler, sonra mama firmaları, mama üreten veya ithal eden koca koca firmalar, evcil hayvan sektöründeki tüm firmalar, hayvanlar üzerinden, hayvan sevgisi üzerinden para kazanan ben dahil, herkes sorumlu.

Bitti mi? Nerde..

Sayıları binlerle ifade edilen (net rakam 2683) Hayvan Hakları Dernekleri, Federasyonlar, gayri resmi on binlerce hayvansever toplulukları. Sonra, ki bunlar en kötüsü, hayvan haklarını ranta dönüştüren, insanların duygularını sömüren, sözde hayvanseverliğini meslek haline getirmiş olan dolandırıcılar,

Kendine hayvanseverim diyen, evinde, sokakta hayvan besleyen, yakından, uzaktan bu sessiz canları seven, acıyan herkes sorumlu.

Benim gibi sosyal medyada klavye başında tüm olanlara lanetler okuyan ama hiçbir şey yapmayan daha doğrusu ne yapacağını bilemeyen milyonlarca hayvansever

EVET hepimiz geçmişte, bugün yaşadıklarımızın, yarın yaşayacaklarımızın sorumlusuyuz.

Sorun belli, sorumlular belli o zaman çözüm ne?

Çözüm yok değil ama kolay, hiç değil.

Yeter ki yukarıda tek tek saydığım tüm sorumlular ve temsilcileri (sahte hayvanseverler hariç) birlik olsun, bize ve birbirine inansın..

Çözüm için ilk adımda cesur, sözü geçen, etkisi, yetkisi, bilgisi olan konulara gerçekten hakim, aklı başında, tarafsız ve bağımsız 20 bilim insanı ve uzmanın bir ÇALIŞTAY ile bir araya gelmesi gerekiyor.

Ötenazinin yani ölümün kesinlikle olmayacağı çözüm yollarının tartışılacağı çalıştayda kararlar alınacak, planlar yapılacak. Kaynak bulunacak. Yol haritası çıkarılacak ve rapor olarak yetkili makamlara ve tüm hayvanseverlere, kamuoyuna sunulacak.

İddia ediyorum 2 yılda bugün yaşadıklarımız bilimsel, etik ve rasyonel çözümlerle problem olmaktan çıkacaktır. Ülke ve yetişmiş insan gücü olarak bunu yapabilecek güçteyiz. Yeter ki birbirimize inanalım, kavga etmeyelim. Dünyaya, özellikle şimdiye kadar öldürmekten başka çözüm üretmemiş sözde hayvan haklarına saygılı medeni ülkelere örnek olalım.

Son olarak belki de en önemlisi, ÇALIŞTAY’ı hayata geçirecek, bu değerli kişileri aynı çatı altında toplayacak elini korkusuzca taşın altına koyabilecek bir kuruma ihtiyacımız var..

Tüm bunlar üstüme vazife mi? Belki değil,
Çıkar çevreleri üstüme saldıracak mı? Umrumda değil,
Bildiğim, inandığım tek şey onlara vefa borcumuz olduğu...

Belki sesimizi kimse duymayacak, engelleyecekler, korkacaklar, bana ne diyecekler. Belki kimse destek olmayacak hiçbir kurum, kuruluş elini taşın altına koymayacak.

Varsın olsun gerekirse bir avuç dostumla o ÇALIŞTAY yapılacak o RAPOR yazılacak...

Sevgi ve saygılarımla

Dr.Tarkan Özçetin
Veteriner Hekim

30/11/2022

Keditörün Önerisi

Kediler Kaç Kelime Anlar?

14.10.2022

Kediler ve kediciler arasında güçlü bir bağ vardır. Sürekli olarak kedinizle konuştuğunuzu ...

Kediler Alemi

Hatay'da İnsanlık Yanıyor

10.10.2020

Hatay Yanıyor… Hatay’da sadece ormanlar değil, ormanlarda yaşayan canlılar , masum canlar ...

İyi Cüceler Cafe

03.07.2020

Kitaplar, oyunlar, oyuncaklar çocukların olduğu kadar bizim de birer parçamız... Bu ...

Kedimin Kilosu Normal Mi?

23.03.2023

Kedim çok zayıf ya da çok kilolu, ideal kilosu ne olmalı? Dediğinizi duyar gibiyiz. Kediciler ...