YENİLER >

Çip Taktırmayana 10 Bin Lira Ceza

Çip Taktırmayana 10 Bin Lira Ceza

Evcil hayvanları sokağa terk edilmekten kurtaracak mikroçip uygulaması zorunlu hale geldi. Hayvanseverlerin köpekleri için bu yıl sonu, kedileri için ise 2022 yılı sonuna kadar süreleri bulunuyor.

Evde bakılan hayvanları kayıt altına alacak mikroçip uygulaması başladı. Evcil hayvanlar, mikroçip sayesinde sahibinin kimlik ve adres bilgileriyle eşleştiriliyor.

Evcil hayvanların hastalıkları ve aşılarının takibi açısından büyük bir öneme sahip olan bu uygulama sahipsiz sokak hayvanlarının sayısının azaltılmasına da büyük katlı sağlayacak.

Uygulama Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş veteriner hekimler tarafından yapılacak. Barınaklardan hayvan sahiplenildiğinde ise 60 gün içinde başvuru yapılması gerekiyor. Veteriner hekimler bu hayvanlar için yeni pasaport düzenleyerek veri tabanına kaydedecek.

Kayıtlı ev hayvanlarının ölümü ya da kaybolması halinde ise en geç 60 gün içinde sahibi, durumu il veya ilçe müdürlüğüne bildirecek.

Köpekler için bu yıldan itibaren uygulanacak mikroçip uygulaması sahipli kedi ve gelinciklerde ise 2022 yılından itibaren zorunlu olacak.

Çip taktırmayan hayvan sahiplerine ise 10 bin lira para cezası uygulanacak.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kediler Neden Kusar?

19.08.2021

Kediler, vücutları ve ruhları kadar naif ve hassas bir sindirim sistemine de sahiptirler. Sık ...

Mezuniyete Doğru

02.06.2021

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Eğitim ve Öğretim Programları ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER