Ali Türkşen Röportajı - Seda Tuncel

Ali Türkşen Röportajı - Seda Tuncel

Emekli Deniz Kurmay Albay, emekli SAT komandosu, aikido ve su sporları ustası, hayvansever, siyasetçi, yazar, ATAK Akademi kurucu ortağı, aynı zamanda da gerçek bir Kedici…

Başarılarla dolu hayatıyla Türkiye’de oldukça tanınmış bir isim Ali Türkşen. Kedici Dergisi olarak kahraman bir askerin gözünden hayvan sevgisini konuşacağız bugün.

⁃ Öncelikle Ali Türkşen’in hayvan sevgisi ne zaman başladı? Çocukluğunuzda evcil bir dostunuz var mıydı?

Hayvan sevgisinin başlangıcını hatırlamıyorum ama hep hayvanlarla içiçe bir yaşamım olduğunu biliyorum. Çocukluğumda yaşam olanakları nedeniyle bahçeli evimiz olduğunda kopek besledik hep. Sanırım köpekli yıllarım 8-9 yaşımdan 15 yaşıma kadar sürdü. Daha sonra bahçeli evimiz olmadığı için bu sefer kedilerle dostluğumuz başladı. Bugüne kadar beni sahip olarak seçen tüm kedilerim sokaktan geldi. Yaklaşık 18 yıl yaşayan baba evindeki kedimiz Minnoş da şu anda evimizdeki iki, ATAK Akademideki bir kedimiz de sokaktan gelme. Ara ara atlarla da dostluğum oldu. Onlar bambaşka bir hikaye tabii ki.

⁃ Çakıl hayatınıza nasıl girdi?

Çakıl bizi seçti desem yeridir. ATAK Akademi civarında çok fazla kedi dolaşır. Olanaklar ölçüsünde hepsini besliyoruz. Ama Çakıl hanım bir gün aralık kapıdan içeri girdi, kucağımıza oturdu ve hiç gitmedi. O gün bugündür de içeride yaşıyor. O bizi seçti kısaca, biz onu değil, öteki kedilerimizde olduğu gibi.

⁃ Ünlü zoolog Desmond Morris’in bilindik bir sözü var; “Sanatçılar kedi sever, askerler köpek..” diye. Çakıl ile beraber bu düşünceyi yıktığınızı söyleyebilir miyiz?

Aslında ben hayvan ayırmıyorum. Sadece köpeklere nazaran kedi beslemek hele evde beslemek çok daha kolay. Sanırım daha uygun ortamım olduğunda köpek bir dostum da olacak.

⁃ Başarılı bir askeri geçmişiniz var. Meslek hayatınızda SAT komandosu olarak eminim ki zorlu eğitimler ve operasyonlar geçirmişsinizdir. Kedilerin çevikliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce kediler eğitilebilir mi?

Bence kediler eğitilmesi en zor hayvanlardan. Çok başlarına buyruk. Otorite kabul etmiyor. Yine de belli oranda eğitim verilebiliyor. Kafalarına yatarsa tabii. Ve evet çok çevik hayvanlar. O familyanın tamamı için bu geçerli elbette.

⁃ Sokakta zor şartlar altında yaşamaya çalışan, zulmedilen, katledilen binlerce hayvan ve çıkmayan bir Hayvan Hakları Yasası var. Bu konu hakkında ne söylemek istersiniz?


Bazı görüntüler ne yazık ki insanlığımızdan utanmamıza sebep oluyor. Ülkemizde insanlar kıymet görmezken bu zihniyette hayvanlara sevgi ve saygı gösterilmesini beklemek çok zor. O zaman da devreye yaptırımların girmesi gerek. Bu anlamda hayvanlara eziyeti engelleyecek ağır yaptırımlı yasaları destekliyorum.

⁃ Kedici Dergisi okurlarına iletmek istediğiniz bir mesaj var mı?

Hayvan sevgisi dolu, uzun bir ömür dilerim herkese...


02/03/2021

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedilerin Beslenme Düzeni

24.11.2021


Kediler için beslenme sağlıklı bir hayat geçirmeleri için önemli bir husustur. Bir kap ...

Milli Gurur

03.08.2021

Zeki, çevik ve ahlaklı kadın sporcularımızla kızlarımızla gurur ...