Acının Doğuşu - Ferhan Yüksel

Acının Doğuşu - Ferhan Yüksel

Sevgili Kedici dostlar, hem kendiniz hem yaşam arkadaşlarınızın dosha birikme ve yayılma dönemlerini iyi gözlemlerseniz, hastalığın ortaya çıkma döneminden önce önleminizi alarak hasarsız iyileşebilirsiniz.

Hastalıklara Ayurveda “samprapti” der. Acının doğușu demek. Eğer bir yerde bir acı varsa nedeni doğal akıșın saparak beden zekasını bozmasıdır.

Zeka farkındalığın akıșıdır.

Hastalıklar, belli bir düzende bașlar yine kendi doğaları içinde belli bir düzende ilerlerler. Beslenme alıșkanlıkları, yașam tarzı değișikleri beden tiplerinde(dosha) üç așamadan geçerek görünür hale gelirler.

Vata, pitta ve kapha önce birikirler, sonra ortaya çıkarlar en son pasifleșirler.

Örneğin pitta; İlkbaharda birikir, yazın ortaya çıkar, sonbaharda pasifleșir. Bu durum pittanın mevsimsel dön- güdeki doğal ilerleyișidir. İlkbaharda mide ekșimeleri, gastrit olușumlar bașlar, pitta sindirim sisteminde birikmeye bașladı demektir. Yaz mevsimi süresince biriken pitta görünür olur, sivilceler, isilikler, kurdeșenler, öfkeli tahammülsüz tavırlar gibi. Sonbaharda sakinleșir ve pasifleșir.

Eğer olmadıysa, sonbaharda doğal olarak pasifleșmedi ise değișim bașlar. Hastalık olușur. Dosha kendi bölgesinden çıkarak genel dolașıma girer ve dokulara gittikçe daha derinleșerek nüfus etmeye bașlar ve patalojik değișimlere neden olur.

Dengesizlik, bozulma nedenidir. Bozulma ise hastalık demektir. Hastalık “acı”dır. Yapılması gereken daha birikme așamasında doshayı kontrol etmektir dengesizlik bașlar bașlamaz tedavi edilmelidir.

Sevgili Kedici dostlar, hem kendiniz hem yașam arkadașlarınızın dosha birikme ve yayılma dönemlerini iyi gözlemlerseniz, hastalığın ortaya çıkma döneminden önce önleminizi alarak hasarsız iyileșebilirsiniz.

Bunun için önce kedinizin ve kendinizin doshasını bilmeniz gerekir. ( Kedici Dergisi’nin önceki yazılarında nasıl dosha tespit edileceği anlatılmıștır)

Doshanızı bulduktan sonra …

Vata’lar için hastalık semptomlar:

Biriktirme așaması: Gaz olușumları, șișkinlik, kabızlık ve rektum hastalıkları.

Tașma, yayılma așaması: Sıkıntılı kolon, karında gurultular, diyaframa basınç, nefesin sıkıșması, kuru cilt, diken diken tüyler, soğuk eller, ayaklar, patiler, çarpıntı, kulaklarda çınlamalar, uyluklarda titreme ve seğirmeler.

Ortaya çıkma așaması: Kas seğirmeleri, zayıflık ( kara- kuru görünüm) dejeneretif değișimler, osteoporos, fonksiyon kayıpları, astım krizleri, epilepsi krizi, beyin travmaları ve buna bağlı koma.

Pitta’lar için hastalık semptomları:

Birikme așaması: Göbek bölgesinde ısı değișimleri, ağrılar, yoğun açlık, gözakının ve idrarın sararması.

Tașma, yayılma așaması: Reflü, bulantı, asit hazımsızlığı.

Ortaya çıkma așaması: Yoğun yanma hissi, yanan ve kanlanan gözler, tașikardi, döküntüler, asitli terleme, kılcal damarların görünür olması. Ülserler, kanamalar, apseler.

Kapha’lar için hastalık semptomları:

Birikme așaması: Ağırlık çökmesi, düșük iștah, midede doygunluk ve doluluk hissi, uyușukluk.

Tașma ve yayılma așaması: Așırı tükürük salgısı, soğuk algınlığı, soğuk ve donuk duygular, tıkanma, öksürük, mide bulantısı, ödem, lenfatik tıkanmalar,

Ortaya çıkma așaması: Doku sertlikleri, tümörler, șeker koması, üre.

Acı doğduktan sonra, hastalık bașladıktan sonra dengeyi tekrar sağlamak her zaman daha zordur. Oysa birikme așamasında değișimler saptanır ve denge yeniden sağlanırsa iyileșmek çok hızlı olur.

“Daima önlemek, iyileșmekten daha doğru bir yaklașımdır” der ayurveda.

Sağlıklı kalmanın anahtarı ise “farkındalıktır”

An’daki farkındalıkta, zihin beden ve duyguları, değișen koșullar altında takip edebilirsek, “an”da yapacağımız seçimler ile çok uzun yıllar sağlıklı ve mutlu yașamak mümkün olur.

Hoșça kalın

12/03/2021

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

30 Ağustos Zafer Bayramı

30.08.2021

30 Ağustos Zaferi milli birlik ve beraberlik ruhu içerisinde bağımsızlık meşalesinin ...

Kış ve Kedi - Ahmet Özcan

01.03.2021

Bu hafta sonu da beklenen kar yağmadı. Kararsız bir hava. Kar yağıp yağmamakta kararsız. Ben ...