Kedilerle Arkadaş Olmak - Funda Umut Pakkal

Kedilerle Arkadaş Olmak - Funda Umut Pakkal

İndepent Post Gazetesi, Sussex ve Portsmouth Üniversitelerindeki araştırmacılar tarafından yürütülen bir araştırmanın sonuçlarını yayınladı. Scientific Reports’ta yayınlanan araştırma kedilerin arkadaşlık ve iletişim kurmaları hakkında..

Bazen kedilerle arkadaş olmak çok zor olabilir, ancak yapılan araştırma sonucunda, bu sorunu çözmenin basit bir püf noktası olabileceğini bulundu. Yayınlanan araştırmaya göre, kediler, Duchenne gülümsemesine tepki veren birkaç hayvandan biri. Duchenne gülümsemesi, ağzın köşeleri yukarı kıvrılırken, aynı zamanda yanaklar kalkıp köşelerde gözlerin kenarları kırıştırdığında ortaya çıkıyor ve gerçek bir hoşlanmanın ifadesinde ancak surat bu ifadeyi alıyor. Sussex ve Portsmouth Üniversitelerinde yürütülen araştırmaya göre, insanlar kedilerine bu şekilde gülümsediğinde ve ağır çekimde gözlerini kırptığında, kedinin olumlu tepki vermesi çok olası.

Araştırmacılar, ilk araştırmada, 14 farklı evden 21 kediyle çalıştılar. Kedilerin, göz kırpma eylemini gerçekleştiren veya pasif duranları kıyasladıklarında, göz kırpan kişilere daha pozitif yanıt verdikleri görülmüş. Kedilerin insanların onlara bakıp yavaşça göz kırpmasını fark ettiklerini, ayna gibi aynı şekilde yanıt verdiğini ispatladı. İkinci deney ise, yaşları 1-17 arasında olan 45 kedi ile yapıldı ve bir kedinin, kendine yabancı biri tarafından uzanmış eline olumlu tepki verme durumu incelendi. Kedilerin, ifadesiz bir suratla kendilerine yaklaşan kişi ile yavaşça göz kırpma hareketleri yaparak yaklaşan kişiye verilen tepkileri arasında çok fark olduğu anlaşıldı. Bir yabancının, yavaşça göz kırptıktan sonra, uzanmış eline yaklaşma olasılıklarının çok daha yüksek olduğu görüldü.

Araştırmacılar, "Çalışma birlikte ele alındığında, bu yavaşça yapılan göz açıp kapatma tekniğinin, kediler ve insanlar arasında bir tür pozitif iletişim kurulmasını sağladığını gösteriyor." diye belirttiler. Sussex Üniversitesi Psikoloji Okulu'ndan araştırmanın süpervizörü Karen McComb, The Times'a şunları söyledi: “Kedilerin ve insanların bu şekilde iletişim kurabildiğini gösterebilmek harika. "Bu durum, birçok kedi sahibinin zaten şüphelendiği bir şeydi, bu yüzden kanıt bulmak heyecan verici." Bu çalışma, kedi-insan iletişiminde yavaşça yapılan göz kırpma hareketinin rolünü deneysel olarak araştıran ilk çalışma. Ve evde kendi kedinizle ya da sokakta karşılaştığınız kedilerle kendinizin de deneyebileceğiniz bir şey.” diyen McComb, bulguların az çok devrim niteliğinde olduğunu da belirtti.

Yapılan araştırma sonucunda görülüyor ki, kediler insanların gözlerinin içine bakmakla kalmıyor aynı zamanda jest ve mimikleri de okuyor. Onların Duchenne gülümsemesini tanımlayarak buna olumlu tepki vermeleri, bu gülümsemenin bir insan tarafından gerçekten de gülümsendiğinde oluşan tepkileri sahtesiyle ayırt edebildiğini gösteriyor. Kediler sahici ve güvenilir insanı yüzlerini ve tepkilerini okuyarak anlayabiliyor ve iletişim kuruyorlar.

Bu çalışmalar, bize onların ne muhteşem canlılar olduğunu bir kere daha gösteriyor.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kelebekler

29.09.2021

Kelebekler; narin, sevimli ve rengarenk halleriyle görenleri kendilerine hayran bırakan o güzel ...

Yaşa(t)mak - Yaren Çiçek

25.03.2021

Hayatta sadece kendimizi ve bize ait olan şeyleri sevmeyi bıraktığımız gün, her şeyin daha ...

Kitapçı Kedi

04.05.2020

İlk Okuma - KedilerUsborne Beginners – Cats – 2003Anna Milbourne / Çeviri: Alp ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER