Kediler Neden Bilgisayarın Üzerine Yatar?

Kediler Neden Bilgisayarın Üzerine Yatar?

Laptopunuzda bir şeyler izliyor, dinliyor veya bir sunum hazırlıyorsunuz bir de baktınız ki kediniz gelip tam klavyenin üzerine yattı. Kendi kendine basılan harfler biraz can sıkıcı olsa da onu rahatsız edip kaldırmaya kıyamadığınızı biliyoruz. Peki ama kediniz bu davranışı neden yapıyor?

Sizden ilgi bekledikleri için gelip klavyenin üzerine yatmaları gibi birçok düşünce var. Kediler ilgiyi, şefkati seven canlılardır. Onlar her an size ‘beni sev’ diyebilir. Buna hazırlıklı olmalısınız. Klavyenizin üzerine yattığında onunla ilgilenmelisiniz. Çünkü bunu istiyor olabilir. Sizin dikkatinizi çekip ilgiyi kendine yöneltmek istiyor.

Kediler ısı düşkünüdür. Kışın peteklerin üzerinden, önünden ayrılmazlar. Isınan bilgisayarların üzerinde yatmak onları rahat ettirdiği için bu davranışı sergiliyor olabilirler..

Bir diğer sebep ise, klavyenin üzerine sinen kokunuz. Siz bilgisayar başında olmasanız da eğer kediniz klavyenin üzerine yine de gidip yatıyorsa, sizin kokunuzda güvende hissettiği içindir.

Dr. Sands’a bu konu ile ilgili; "Siz koklamaya çalıştığınızda koku alamazsınız fakat kediniz klavyedeki kokunuzu alabilir. Kediler, kuyruğundan burun ucuna kadar koku makinesidir. Onların dünyası koku üzerine inşa edilmiştir. Üstün görme yetenekleri gece avlanmaları için gelişmiştir, koku alma duyuları da buna benzer şekilde gerçekten önemlidir."

Hiç bilmediğiniz bir sebebi daha var!

Kediniz sizi taklit ediyor olabilir! Geçmiş zamanda yapılan bir araştırmada kedilerin başını veya başka bir uzvunu kullanarak kutuya dokunmak gibi eylemleri taklit ettiği görülmüştü. Hatta patilerini kapı arasına sokup kapı açma işlerini de insanlardan görüp yaptıkları bilinmektedir. Bilgisayarda yazı yazma eylemi kediler tarafından taklit edilemeyecek yetenekte olduğu için onlar sizin yazı yazdığınız klavyenin üzerine oturarak, sizi taklit ettiğini belli ederler.

26/05/2023

Keditörün Önerisi

Kediniz Ne Kadar Su İçmeli?

14.04.2023

Kediniz 2 aylık olduktan sonra maması dışında ihtiyaç duyacağı tek ve ana sıvı kaynağı ...

Kaplumbağalar

13.08.2021

Kaplumbağalar sırtındaki kalın kabukla dikkatleri üzerine çeken canlılardır. ...

Kediler Alemi

Kedi Beslemek Suç Oldu

20.12.2022

ABD'nin Alabama eyaletinde iki kadın sokak kedilerini beslemekten tutuklandı. Beverly Roberts ...

PASAPORTLU PATİLER!

06.09.2023

Hayvan sahipleri için uzun süreli seyahatlerin vazgeçilmezi, en yakın dostlarının da ...

Ünlü Kediler

31.12.2021

Onlar tarih, bilim ve edebiyat dünyasına yön vermiş kediler... Ancak bu, hiç de umurlarında ...

Sadece Sevgi...

02.02.2021

Shafieva Svetlana Nikolaevna Kırgızistan’da yaşayan bir felinolog... Kırgızistan’daki ...