Dünya Kedi Günü’nün Tarihçesi – Doğa Şimşek

Dünya Kedi Günü’nün Tarihçesi – Doğa Şimşek

8 Ağustos Dünya Kedi Günü, kedicilerin ve onlarla alakalı her şeyi sevenlerin, sosyal medyada evcil hayvanlarının fotoğraflarını ve videolarını paylaşarak dört ayaklı dostlarımıza duydukları minneti paylaşmak için oluşturulmuş bir gün.

Ancak bugünün önemi, sosyal medyayı kedilerle doldurmaktan çok daha fazlası.

İşte Dünya Kedi Günü ile bilmeniz gereken her şey:

Uluslararası Kedi Günü ilk ne zaman kutlanmaya başladı?

Uluslararası Kedi Günü, dünyadaki en büyük hayvan refahını koruyan hayır kurumlarından biri olan Uluslararası Hayvan Refahı Fonu tarafından 2002 yılında oluşturuldu.

Bu yıl, Dünya Kedi Gününün vesayeti, 1958'den beri dünya çapında evcil kedilerin sağlığını ve refahını iyileştirmek için çalışan, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan International Cat Care'e devredildi.

Uluslararası Kedi Günü ne zaman?

Uluslararası Kedi Günü, her yıl 8 Ağustos’ta kutlanıyor.

Bazı ülkelerde Dünya Kedi Günü olarak da anılır ve bazı ülkeler farklı tarihlerde benzer bayramları kutlar.

Örneğin, Rusya 1 Mart'ta Ulusal Kedi Günü'nü kutluyor ve ABD 29 Ekim'de hem Uluslararası Kedi Günü'nü hem de Ulusal Kedi Günü'nü kutluyor.

Uluslararası Kedi Gününün amacı nedir?

Uluslararası Kedi Günü, kediler için farkındalık yaratmak, onlara yardım etmek ve onları korumanın yollarını öğrenmek için tasarlanmıştır.

Bu gün, hem evcil hayvanlar için dünyada evcil hayvanlar başıboşlar, evsizler ve vahşi kediler de dahil olmak üzere yaklaşık 600 milyon olduğu tahmin ediliyor. Aslanlar, kaplanlar ve diğer vahşi büyük kediler de bu sayıya dahildir.

İnsanlar Uluslararası Kedi Gününü Nasıl Kutluyor?

Bu günü kutlamanın en kolay yolu, evcil hayvanınızın resimlerini sosyal medyada yayınlamaktır ve dünyanın her yerinden insanlar tweetlerini, videolarını ve resimlerini #InternationalCatDay gibi hashtag'lerle başlıklandırmaktır.

Ama aynı zamanda bir kedi evlat edinerek, gönüllü olarak yiyecek, battaniye, oyuncak ve diğer temel kedi ekipmanlarını bir kurtarma merkezine bağışlayarak yardıma muhtaç kediciklere yardım edebiliyorsunuz.

Kedileri destekleyen hayır kurumları da bu özel günde bağışlarınızı memnuniyetle karşılar ve tabii ki bir kediniz varsa, onlara normalden daha fazla şımartarak günlerini gün etmelerine yardımcı olabilirsiniz.

Kaynak: Edinburgh News

08/08/2020

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedilerde Tüy Bakımı

02.11.2021

Kediler kedi kendilerini temizleyen canlılardır. Her ne kadar temiz olsalar da tüylerinin ...

Kaplumbağalar

13.08.2021

Kaplumbağalar sırtındaki kalın kabukla dikkatleri üzerine çeken canlılardır. ...

Sokaktayız - Galip E. Uzun

23.08.2021

Göz göze gelmek bile denemeyecek, olsa olsa göz değmesi, göz çarpması sözlerinin daha uygun ...