YENİLER >

Her Kedi Nane Sevmez - Alp Akoğlu

Her Kedi Nane Sevmez -  Alp Akoğlu

Bahsettiğimiz elbette kedilerin heyecanlanmasına, zaman zaman da çok ilginç davranışlar göstermelerine yol açan kedi nanesi (catnip). Bu otu koklayan ya da tadan bazı kediler yerlerde yuvarlanıyor, sürtünüyor ve birçok başka ilginç davranışlar gösteriyor. Kedileri kedi nanesine çeken maddeyse bu bitkinin içerdiği nepetalactone adlı bir kimyasal.

Amerikan Kimya Derneği’nin haftalık dergisinde yayımlanan bir habere göre, kedilerin yaklaşık yarısı bu ottan etkilenmiyor. Bu haber, ABD’deki Cornell Üniversitesi’nin Kedi Sağlığı Merkezi’nde yapılan bir araştırmaya dayanıyor. Araştırmaya göre kedilerin bu maddeye olan duyarlılığı kalıtsal. Örneğin, ebeveynlerinden biri duyarlı diğeri duyarsız olan bir yavru kedinin bu maddeye duyarlı olma olasılığı ikide bir. Eğer iki ebeveyn de duyarlıysa yavrunun duyarlı olma olasılığı en azından üçte iki oluyor.

Kedilerin bu maddeden ağızlarında ve burunlarında bulunan almaçlar yoluyla etkilendiği açık, ama bunun mekanizması henüz nörologlar tarafından anlaşılmış değil.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Mezuniyete Doğru

02.06.2021

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Eğitim ve Öğretim Programları ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER