Kedilerle ilgili 8 şehir efsanesi

Kedilerle ilgili 8 şehir efsanesi

Kedilerle ilgili birçok yaygın inanış aslında bilimsel temele dayanmıyor. Ancak, bu yanlış bilgiler o kadar sık tekrar ediliyor ki, pek çok kişi bunların doğruluğundan şüphe etmiyor. İşte, kulaktan kulağa yayılan ve hatta kedilerin sağlığını olumsuz etkileyebilen bu efsaneleri sizin için mercek altına aldık. Hazır olun, kedilerin dünyasına dair bildiğiniz her şeyi sorgulatacak bir yazı sizi bekliyor!

Kara kediler uğursuzluk getirir

Kara kediler, yüzyıllardır şehir efsanelerinin baş kahramanı olmuştur. Bazı kültürlerde şanssızlık sembolü olarak kabul edilirken, başka yerlerde ise iyi şans getirdiğine inanılır. Gerçek şu ki, siyah bir kediyle karşılaştığınızda uğursuzluğa değil, şansınıza inanmayı seçerseniz, bu kedilerin size ne kadar uğur getirebileceğini fark edebilirsiniz.

Kediler karanlıkta görebilir

Kedilerin zifiri karanlıkta görebildiği inancı, ne yazık ki doğru değil. Ancak, düşük ışıkta insanlardan çok daha iyi görebilirler. Kedilerin gözleri, bizim gözlerimizden çok daha fazla ışık toplar, bu da onların gece görüşlerini oldukça etkileyici kılar. Yani, kediniz karanlıkta sizden daha rahat dolaşıyorsa, bu yüzden!

Kediler daima dört ayak üstüne düşer

Evet, kediler genellikle dört ayak üstüne düşerler, çünkü refleksleri ve esnek vücut yapıları buna izin verir. Ancak, bu her zaman geçerli değil. Yüksekten düşen kediler ciddi yaralanmalara maruz kalabilir. Kısacası, kedinizin süper kahraman olmadığını unutmamakta fayda var!

Bebekler kedilerle yaşamamalıdır

Veteriner hekim kontrolünden geçmiş ve aşıları tam olan bir kedi, bebeğiniz için harika bir dost olabilir. Kediler, bebeklerin yanında dikkatle gözetildiğinde hem eğlenceli hem de sevecen arkadaşlar olabilirler.

Bütün kediler sudan nefret eder

Çoğu kedi suyu pek sevmez. Ancak bazı kediler için su, adeta bir oyun alanıdır. Örneğin, Van Kedisi suyu seven nadir türlerdendir. Ancak, kedilerin çoğunluğunun sudan hoşlanmadığını ve ıslak tüylerin onlar için rahatsız edici olduğunu unutmamak gerekir. Kedinizin üzerine su püskürtmek size zararsız bir cezalandırma yöntemi gibi görünse de onlar için oldukça tedirgin edici olabilir. Kendinize yapıldığını düşünün, hoşunuza gider miydi?

Süt, kediler için çok faydalıdır

Kediler süt içebilir, ancak bu onların diyetlerinde gerekli değildir. Hatta bazı kediler laktoza karşı intolerans geliştirir ve süt içtiklerinde ishal olabilirler. Yani, kedinizin sağlığı için su ve uygun kedi maması en iyisi!

Kedilerin bıyıkları dengelerini korur

Kedilerin bıyıkları, çevrelerini algılamak ve avlanmak için oldukça önemlidir. Bir kedinin bıyıkları asla kesilmemelidir, çünkü bu, onların çevrelerini tanıma yeteneklerini ciddi şekilde etkiler.

Mırlayan kedi mutludur

Evet, kediler mutlu olduklarında mırıldanır. Ancak, sadece mutluyken değil, farklı duygularını ifade etmek için de mırlayabilirler. Hasta ya da ağrısı olan kediler, rahatsızlıklarını yatıştırmak ve iyileşme süreçlerini hızlandırmak için de mırlayabilir. Yani, mırlayan kediniz her zaman mutlu olmayabilir.

Kedilerle ilgili bu yaygın efsaneler, onların hayatlarını ve sağlığını etkileyebilir. Bu yüzden, doğru bilgiye sahip olmak hem kedilerinizin hem de sizin daha mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmenizi sağlayacaktır.

20/05/2024

Keditörün Önerisi

Kedici Olmak - Esin İnan

08.04.2021

Bir kedici için evdeki kedi nedir? O kadar çok şeydir ki, bilmeyenlere, anlamayanlara ...

Kediler ve Gerçekler

22.04.2021

Bir kere kedici olduysanız, bu tutkunuzdan asla vazgeçemezsiniz! Bu bilgileri öğrenince onlara ...

Kediler Alemi

Kediler Rüya Görür Mü?

22.03.2023

Kediler uyurken kuyruklarını sallaması, ayaklarında, patilerinde ve bıyıklarında ani ...

Kediler Ve Akan Sular

15.12.2022

Kediler için akan su güven verir. Akan taze suyu, minik dostlarımız lıkır lıkır içerler. ...